| AmFostOdataEuOBaba a întrebat:

V-ați răzbunat vreodată pe cineva?

33 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Nu, nu-și are rostul să mă cobor la mintea respectivului care mi-a făcut rău. Am mers mereu pe premiza "cândva roata se învârtește" și a dat roade.

| RAY a răspuns:

De suferinta vor avea parte toti, desi nu ma razbun, nu am de ce, pentru ca stiu ca cu toti suferim, existenta insati este o suferinta, si tu suferi

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru RAY):

Nu te mai văzui de un secol pe aici! Ce mai faci? laughing
De acord. Cred că dacă există destin, al meu e să sufăr toată viața laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da. Foarte "pasional".

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Intr-un joc. Adica asa era jocul, nu puteam sa decid eu asta laughing

In rest nu. Poate pe un troller ca nu se inchidea, cu fermoaru lui cu tot...

| lilith16 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Ce rebel

| DoarBogdan a răspuns (pentru lilith16):

Nici mie nu mi-a venit sa cred ca pot face asa ceva :/

| lilith16 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Iti dai seama(((((:

| Freya1 a răspuns:

Da dar cred ca fara sa vreau.
Isi genul ce bate mult din gura dar până la fapte e cale lunga, cum ma supăr imi si trece.

| Celcestietot a răspuns:

Iisus nu s-ar răzbuna pe cineva vreodată. Urmează exemplul Lui și încearcă să creezi o societate mai buna, chiar daca tu vei fi începutul ei.

| Frank51 a răspuns:

Cine spune ca nu a facut asta se minte singur.

| Sofer a răspuns:

Nu, pentru ca nu o sa te simti mai bine dupa.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Si ignoranta e tot un fel de răzbunare. Când ignori pe cineva, nu poți să-l ajuți, neajutand-ul nu poți face un bine, nefacand bine el poate suferi, si in cele din urma e si păcat.Biblia spune:Cine știe sa facă bine si nu face, săvârșește un păcat.

| Endoryus a răspuns:

In adevaratul sens al cuvantului? Da. O singura persoana acum multi ani.

Răspuns utilizator avertizat
| Irinel15123532 a răspuns:

Ei bine, draga prietena, razbunarea este o arma care trage automat in doua tinte, prima data in tine, apoi in persoana pe care vrei sa te razbuni.
Este un lucru facut la nervi, o ura stransa si dorinta de a o elibera. Stii care este lucrul pe care toti l-au spus, indiferent prin ce metode si pe cine s-au razbunat, toti spun, ori cu voce tare ori in inima lor ''Mai bine nu faceam asta''
Noi suntem chemati sa iertam, nu sa ne razbunam.
Toti am simtit o data dorinta de a ne razbuna, toti, dar trebuie sa iertam, pentru ca, Dumnezeu ne-a iertat pe noi de toate, prin Hristos.
Iisus spune in Matei 18:21-35 ''Atunci, Petru s-a apropiat de El şi I-a zis: „Doamne de câte ori să iert pe fratele Meu când va păcătui împotriva mea? Până la şapte ori?" 22 Isus i-a zis: „Eu nu-ţi zic până la şapte ori, ci până la şaptezeci de ori câte şapte. 23 De aceea, Împărăţia cerurilor se aseamănă cu un împărat care a vrut să se socotească cu robii săi. 24 A început să facă socoteala şi i-au adus pe unul care îi datora zece mii de galbeni[a]. 25 Fiindcă el n-avea cu ce plăti, stăpânul lui a poruncit să-l vândă pe el, pe nevasta lui, pe copiii lui şi tot ce avea, şi să se plătească datoria. 26 Robul s-a aruncat la pământ, i s-a închinat şi a zis: ‘Doamne, mai îngăduie-mă, şi-ţi voi plăti tot’. 27 Stăpânul robului aceluia, făcându-i-se milă de el, i-a dat drumul şi i-a iertat datoria. 28 Robul acela, când a ieşit afară, a întâlnit pe unul din tovarăşii lui de slujbă, care-i era dator o sută de lei. A pus mâna pe el şi-l strângea de gât, zicând: ‘Plăteşte-mi ce-mi eşti dator’. 29 Tovarăşul lui s-a aruncat la pământ, îl ruga şi zicea: ‘Mai îngăduie-mă, şi-ţi voi plăti’. 30 Dar el n-a vrut, ci s-a dus şi l-a aruncat în temniţă până va plăti datoria. 31 Când au văzut tovarăşii lui cele întâmplate, s-au întristat foarte mult şi s-au dus de au spus stăpânului lor toate cele petrecute. 32 Atunci, stăpânul a chemat la el pe robul acesta şi i-a zis: ‘Rob viclean! Eu ţi-am iertat toată datoria, fiindcă m-ai rugat. 33 Oare nu se cădea să ai şi tu milă de tovarăşul tău, cum am avut eu milă de tine?’ 34 Şi stăpânul s-a mâniat şi l-a dat pe mâna chinuitorilor până va plăti tot ce datora. 35 Tot aşa vă va face şi Tatăl Meu cel ceresc, dacă fiecare din voi nu iartă din toată inima pe fratele său."''

Nu inseamna ca Dumnezeu ne va parasi daca nu iertam, ci inseamna ca El va mentine o presiune pe noi, o presiune emotionala, nu avem pace, pentru ca El vrea sa iertam, Iisus spune ''Sa nu datorati nimanui nimic'' Cui trebuie sa ii dam banii, ii dam banii, cui trebuie sa ii dam respect, ii dam respect, cui trebuie sa ii dam iertare, ii dam iertare. Stii de ce? Pentru ca Hristos a murit pe cruce, tocmai ca tu si cu mine sa avem iertarea asigurata, Hristos te iubeste, iarta, asa cum deja te-a iertat Hristos pe tine, prin jertfa Lui, cere-i mantuirea, si ti-o va da. Nu spun ca este usor, dar trebuie. Domnul sa te binecuvanteze draga prietena si sa iti dea putere.

| TheGentleman a răspuns:

Nu. De ce aș face-o?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când eram mai mică, da.

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru anonim_4396):

Cum a fost?
Și eu mă gândesc să mă răzbun pe thinking cineva!?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Cum să fie?
La mine răzbunarea însemna maxim să îi torn unui prieten o sticlă de apă în cap.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi am dat seama ca nu are rost, ignorarea totala e cea mai buna arma si indiferenta, acum depinde si ce ti-o facut persoana respectiva.

| brokxy a răspuns:

Oh da l-am facut pe cel pe care il iubeste sa o blocheze si apoi am flirtat cu el si i-am inchis toate conturile ei,
si am facut o pagina unde am postat doar poze nud cu ea pe care apoi le-am trimis mamei sale
Desi cred ca nu a fost suficient.
Motivul razbunari - A flirtat cu iubitul meu si avea discutii sexuale cu el

| Clytia a răspuns:

Nu, și n-aș face-o.

| Yee a răspuns:

Yee(Salut)! Ma gandesc ca, in viitor, o sa ii trollez pe aia de la facturi platindu-le pe toate doar in maruntis, dar in rest...cred ca nu.

| IamJoKeR a răspuns:

Nu am niciun motiv pentru a ma răzbuna pe cineva.

| Darky000 a răspuns:

Nu, Sunt pacifist, Si am frica de dumnezeu. laughing)

| SimonaBubu a răspuns:

Da pe un fost coleg de la mine din clasa.Era gay și nu exista vreo zi sa nu fac mișto de el și sa afle toată lumea ca a trimis poze în "puta" goala la altui băiat când se masturba.Numai zic când i-a făcut și un oral.Motivul? Mai bine nu vrei sa știi de ce m-am răzbunat dar chiar o merita din plin.

| DeeaCarmen a răspuns:

Nu.
Am auzit la un moemndat un citat "Ceea mai buna razbunare e succesul"

| Horatyu1 a răspuns:

Razbunarea este Arma Prostului.