| T0T a întrebat:

Vă considerați oameni buni? De ce?

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Toata lumea o sa spuna ca da, ca ei sunt oameni buni. Adevarul e altul, insa. Orice om are atat parti bune, cat si parti rele. In ce parte se inclina balanta, depinde numai de el. Ca sa-ti raspund la intrebare, eu unul ma consider un om bun. N-o sa stau sa insir motivele pentru ca nu are rost si nu prea imi sta in fire sa ma laud. Intrebarea ta mi-a adus aminte de un test pe care l-am vazut la televizor, dar pe care nu am reusit sa-l gasesc pentru a-l impartasi cu tine. Erau luati oameni normali, erau intrebati daca se considera buni sau rai si erau pusi in fata unui panou prin care controlau electricitatea ce urma sa treaca prin corpul altei persoane. Evaluatorul ii indemna sa continue, iar la finalul testului, in functie de reactiile lor, concluziona. Daca nu doreau sa-i provoace "victimei" durere si nu ascultau de indemnurile evaluatorului si se opreau, atunci erau catalogati drept buni. Daca continuau, erau oameni rai. Un test foarte interesant, dupa parerea mea, pe care ti-l recomand sa-l vezi daca il gasesti. Ideea e ca e stupid sa intrebi un om asta. Nu pentru ca ar fi o intrebare deplasata, ci pentru ca este imposibil ca acesta sa se evalueze corect.

| T0T explică (pentru AFR81):

"Toata lumea o sa spuna ca da, ca ei sunt oameni buni."
Cam asta am vrut și eu să văd.

13 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Nu sunt nici bun nici rau. Sunt un om care a luat decizii si atat. Nu putem sti implicatiile a tot ce facem. Sfinti insa nu suntem. Cu cat ma destept imi dau seama cat de idiot am fost in trecut.

| RAY a răspuns:

Daca esti bun te ia lumea de fraier, bun cu cei care sunt buni cu mine

| LoveSleep a răspuns:

Dacă am făcut niște oameni să se sinucidă sunt răuț?

| T0T explică (pentru LoveSleep):

Depinde ce oameni.

| LoveSleep a răspuns (pentru T0T):

Tu mă liniștești mereu, te iubesc.

| T0T explică (pentru LoveSleep):

Pupic dulcik.

| Divy a răspuns:

Nu mă consider un om bun pentru că faptele nu o dovedesc. crying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, n-am nici un motiv sa ma consider asa doar pentru cateva " fapte bune ". Daca ar fi sa ma apuc sa le pun in balanta clar ar predomina cele rele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca mai multe persoane iti zic:"esti bună, fă!", la un moment dat, incepi sa crezi ca au dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt

Răspuns utilizator avertizat
| Ecaterina2016 a răspuns:

Da pentru ca ajut necuvântătoarele și oamenii din jurul meu (cei care merita) și niciodată nu m-am hrănit cu raul altuia... durerea unui suflet nu este un catalizator pentru mine.