| eliaclodia a întrebat:

Va deprima oamenii care nu va lasa sa obtineti cu usurinta ceva de la ei?

Răspuns Câştigător
| Konata a răspuns:

Nu. Ma provoaca sa gasesc noi metode de a convinge acea persoana sa-mi ofere ceea ce-mi doresc. Trebuie sa lupti ca sa obtii ceea ce vrei. Un lucru obtinut prin lupta si ambitie iti da mai multa satisfactie in final. Abia dupa ce am iepuizat toate posibilitatile, ma resemnez.

| eliaclodia explică (pentru Konata):

Daca e vorba de o nota si te freaca si te intoarce pe toate partile si te lucreaza psihologic si ii simti dusmania si periculozitatea ca om si nu mai ajungi sa ai nota aia, naibii odata? Fie ea si nedreapta ca sa scapi, adica ai cedat.

| Konata a răspuns (pentru eliaclodia):

Nu. Trebuie sa lupti. Asta e viata.

13 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

In primul rand, nu sunt genul de profitoare, cara doar incearca sa obtina lucruri de la oameni fara sa ofere ceva in schimb.
In al doilea rand, nu, nu ma deprima. Imi place, o iau ca pe o provocare, trebuie sa gasesc o solutie. E interesant.
Dar desigur, depinde de situatie, nu pot avea pretentii prea mari de la nimeni.

| eliaclodia explică (pentru MasterOfDisaster):

Sunt situatii dramatice: de exemplu sa vrei de la cineva pe care esti obligat sa-l vezi zilnic, un respect minim pentru nevoia ta de liniste, lipsa de conflicte, fara poluare fonica, etc, ca de la om la om si degeaba.

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru eliaclodia):

Oamenii astia sunt enervanti. Dar cred ca termenul corect pentru a-i denumi este "nesimtiti". Si de la astia chiar nu poti avea pretentii. Si nu merita sa iti bati capul cu ei.

| Chαяtreux a răspuns:

Nu, doar ma fac sa imi pierd interesul.

| eliaclodia explică (pentru Chαяtreux):

Bun raspuns. Cred ca asa simt si eu. Daca mai si vor ceva de la mine fara sa-mi dea ce am pretentia, imi pierd interesul mai rapid. Nu e bine totusi sa uit ce interes aveam si sa o las balta.Trebuie doar sa incerc la alta usa.

| Chαяtreux a răspuns (pentru eliaclodia):

Da,la asta ma refeream big grin

| Mangustă a răspuns:

De ce ar face-o? E plina balta de peste, poti sa ceri si de la altii.

| xDxDxDxDxD a răspuns:

De cele mai multe ori da!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Privesc situatia ca pe o provocare.

| eliaclodia explică (pentru anonim_4396):

Am senzatia ca atunci cand vorbim asa abstract, ne iluzionam cumplit. Daca e vorba de munca si tot muncesti si tot implinesti pretentii si tot faci si tot desfaci si nu mai ajungi sa termini si sa-ti iei naibii banii?

| kdenisa a răspuns:

Nu.