| Aurelia a întrebat:

Va este frica de cutremure? Argumentati-va raspunsul.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca ti-e frica, ce daca? Groaza nu te salveaza, mai rau, panica te face sa-ti pierzi prezenta de spirit si sa nu gasesti solutii de moment.

9 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Nu mi-e frica pentru ca sunt slabe sanse sa fie cutremure de intensitate mare pe scara Mercali in Romania.Numai in Vrancea sunt frecvente datorita subductiei placilor tectonice mici dar sunt de slaba intensitate.Ar mai fi Marea Neagra, dar rar s-au produs cutremure acolothinking

| Ana a răspuns:

Imi este foarte frica, mai ales ca in ultima perioada au mai fost cutremure dar nu chiar asa de mari, mai ales ca stau si la bloc la et 4 big grin chiar mi-e frica

| adriana_sw33ty_angy a răspuns:

Nu mi-e frica tongue... din contra sunt fascinata de felul in care se misca toate big grin ...cand eram mai mica a fost un cutremur de intensitate mica ...eu eram acasa cu fratii mei si parintii la munca, aveam un motan pe vremea aia.am vazut cum a inceput sa se miste si sa trepideze mobila prin casa si am luat motanul si impreuna cu fratii mei l-am pus pe masa (care se misca cu el ) sa vedem ce reactie are laughing saracu motan el, incerca sa scape dragutu si noi continuam experimentul rolling on the floorrolling on the floor

| putzulica a răspuns:

Da imi este frica. fiind ca nu ma mai pot fugi la loc sigur si urasc cand nu ma mai pot misca.

| imortal a răspuns:

Normal ca nu...iti e frica sa te uiti de la etaju 4 in jos, stiind ca ai putea sa cazi? nu deci de cutrenur de ce ti-ar fi frica...si in plus nu o sa ai timp la un cutremur sa mai simti frica.frica ar trebui sa ai dupa ce se opreste cutremurul, in functie de gravitatea lui...persoane decedate/ranite, cladiri daramate, iar pentru mine ca pompier un eventual cutremur mare e ceva foarte special si nu o sa am timp sa ma gandesc la frica, ci doar la salvarea persoanelorwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mi-este frica! Ce sa argumentez, am convingerea ca nu o sa mor intr-un cutremur, nu sunt genul care sa moara in grup! tongue
La un cutremur petrecut acum cativa ani, noaptea, sotul meu m-a obligat sa cobor din casa! El, spirit practic, a coborat cu lanterna, bani si acte...Eu mi-am luat pachetul de tigari si bricheta! Iti jur ca nu-mi pasa!
Monica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. N-am nicio premonitie. Ultimul cutremur pe care l-am simtit a fost asta din august. Eram pe sezlong la mare si am simtit vag ca se misca. M-am uitat in jur si n-am observat nicio reactie. Intreb, sa ma dumiresc: a fost cutremur? Raspuns colectiv: de la soare sau de la bere ti se trage? Asa ca...altul imi va fi sfarsitul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Culmea ar fi sa simti cutremurul cind te plimbi cu barca pe balta Herastrau rolling on the floor tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da imi este frica...in momentul in care cutremurul se simte.eu incep sa ma panichez... iar daca el continua mai mult.am atac de panica.nu mai pot vorbi, inima bate intr-un ritm ametitor, nu mai pot sta piciare