| adyttu a întrebat:

Va plac colindele? Ati fost la colindat de sarbatori? Eu am fost.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum imi place doar sa primesc dar tin sa specific adyta ca nu mai au acelasi farmec pe care il aveau in trecut mai ales pe la tara.Ptr noi copiii erau ceva divin. O bucurie pe care nu o pot exprima in cuvinte.Era distractie.erau nasuri si miini amortite de inghet, erau colegele pe care le uram in culmea distractiei si le tavaleam prin zapezile din curtea fiecareia, erau puscoacele care trageau necontenit dupa vechiul an erau sacrificarea porcilor(din cauza gripei)dar ce nu era adyta? Specific ca, desi cistigam serios, nu ma duceam niciodata pentru asta...

8 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Imi plac foarte mult sarbatorile de iarna si implicit obiceiurile si traditiile aferente.Cand eram copil abia asteptam sa merg impreuna cu doua prietene (si vecine ) la colindat chiar daca ne inghetau mainile si picioarele. Daca era zapada organizam o bataie cu bulgari, faceam un om de zapada, era o distractie pe cinste.

| Leea1234 a răspuns:

Le ador!
nu concep craciunul, fara sa merg la colindat, cei drept acum fara bani... dar cand aveam 10-12 ani, sa stii ca scoteam bani frumosi!
acum merg din placere, si mai "capat"o felie de cozonac, un pahar de vin ...si sunt multumita!

| gabitza05 a răspuns:

Buna!

Da, imi plac colindelehappy. Cand eram mica ne strangeam mai multi copii de pe strada si mergeam in gasca sa colindam, au fost super frumoase perioadele alea.

| M.madallina a răspuns:

Eu nu am fost niciodata la colindat.

| jenny a răspuns:

Buna Adyta, imi plac foarte mult colindele i-ar de sarbatori cand le ascultam devenim mai buni, mai relaxati, mai iubitori cu semeni nostri.Nu mai merg cu colindul, merge fata mea si ma bucur ca merge cu coru la azilul de batrani si la orfani sa le aduca si lor o raza de fericire.Eu stau acasa si primesc colindatori...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi place foarte foarte mult sa cant. Nu conteaza ce fel de muzica, daca sunt colinde sau cantece patrioticetongue sau eu mai stiu ce alte feluri de muzica... In general imi plac si colindele unele sunt chiar dragute:X... Iar la colindat e frumos cand primesc mere, dar si banibig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, am fost la colindat şi mă voi duce an de an să aduc bucurie şi căldură în inimile şi în casele creştinilor. Dacă doriţi, veniţi şi voi - căci avem nevoie de voci noi - bas/baritoni şi oamenii se bucură să ne audă. Dacă primim ceva - ne bucurăm; dacă nu - nu ne supărăm... Răspundeţi, dacă doriţi, scrieţi pe adresa aceasta: dacrioni@yahoo.com

| airlove a răspuns:

ADOR sa plec cu colindatul... primesc atita placere si desigur, BANI happy