| anonim_4396 a întrebat:

Va place povestea Iuliei Hasdeu? Intreb pentru ca mi se pare interesanta partea aceasta a spiritualității și implicit spiritismul care este preponderent dominant în povestea de viata lui Bogdan Petriceicu Hasdeu datorita pierderii unicei sale fiice Iulia Hasdeu.

P.S: nu doresc răspunsuri basic de tipul "da", "nu" etc eventual dacă se poate sa le și justificați ar fi minunat!

2 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Am studiat la un colegiu cu numele Iuliei Hasdeu. Deci ca orice hasdeist, m-a pasionat povestea asta și o cunosc foarte bine. Ai fost la castelul Iulia Hasdeu?

| Monst a răspuns:

Mie îmi place povestea Iuliei Hasdeu fiindcă a fost un copil precoce care știa deja 2 limbi de mic copil scria versuri, compunea, a intrat la Sorbona și după moartea ei la vârsta de 18 ani tatăl ei a început sa fie pasionat de latura aceasta spiritista scriind cartea Sic Cogito in care descrie mai multe detalii legate de Spiritualitate mai greu de înțeles pentru unii.Eu știu din legenda ca pe ea o invoca prin acele mese de spiritism cu litere si ca la indicațiile ei a fost construit acel Castel.Mai știu ceva mai recent din 2000 și ceva sau mai înainte numai știu am citit pe un site ca niște tineri sau urcat pe acea scara care duce la statuia lui Iisus din castel și i-au pus coarne și și-au bătut joc de ea și nu au sfârșit tocmai bine. Mormântul Iuliei Hasdeu din Legende și din știri am auzit ca a fost profanat și ca i-a fost furat capul și ce au găsit prin acea cripta din Cimitirul Bellu.Se mai spune ca in castelul de la Câmpina noaptea se aude Iulia Hasdeu cum cânta la pian și tatăl ei o aplauda.