| cei7pitici a întrebat:

Spiritismul? Asa ceva este posibil? In Romania parintele spiritismului este Bogdan Petriceicu Hasdeu care avea un Templu dedicat spiritismului la Campina dar in Europa si in toata lumea sunt nume sonore care au practicat spiritismul in special in sec XIX, Victor Hugo, Oliver Lodge etc si mai aproape de zilele noastre Allan Kardec care chiar a scris o carte intitulata "Cartea Spiritelor". Parerea mea este ca aceasta chestiune este sensibila si nu ar trebui sa o tratam cu indiferenta.Cel mai bine argumentat raspuns va primi o funda!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai un preot mi-a spus ca spiritismul exista dar este unul dintre cele mai grave pacate. Un lucru care afirma ca spiritismul este posibil este aducerea spiritului lui Samuel de catre o vrajitoare ( Samuel fiind mort) la porunca regelui Saul(cartea 1 regi capitolu 28)

| cei7pitici explică (pentru anonim_4396):

Asa este, bine punctat.Si totusi noi oamenii crestini suntem obisnuiti a crede ca sufletul dupa moarte se inalta la cer spre rai sau iad.Ei bine avem noi puterea ca niste simple creaturi ale divinitatii sa chemam spiritelor celor trecuti in nefiinta doar pentru ca noi asa dorim? Ramane de vazut in orice caz e un subiect foarte interesant.Si totusi Iisus a spus ucenicilor sai la prima aparitie dupa moartea sa : "Nu va speriati eu sunt, nu sunt stafie sau vreun duh(...)"

14 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Parca Hasdeu a vrut sa vorbeasca cu fica lui moarta? Nu mai stiu exact.
Exista un singur mod de a afla daca exista sau nu si acela este sa practici si tu. E complicat si spiritismul asta si este epuizant. Te epuizeaza comlet.
Am citit o carte despre cum se procedeaza. Cand invoci spiritele cedezi o parte din materia ta care se transforma in ectoplasma. Ectoplasma inveleste spiritul si asa el devine vizibil. Dar acest lucru cere multe resurse si adesea duce la epuizare.
Mai poti sa faci un spirit sa intre intr-o gazda (o persoana umana cu capacitati speciale).In aceasta faza constientul si subconstientul tau sunt amortite pentru un timp, ele nu se mai manifesta aproape deloc. In locul lor apare entitatea care poate comunica prin gazda. Dar si asta duce la epuizarea gazdei. Si mai erau cateva tipuri, da le-am uitat.
Posibilitatea ca spiritismul sa fie adevarat nu este nula ea exista.

| cei7pitici explică (pentru Inferno):

Da, Hasdeu vorbea cu fica sa moarta dar nu el a chemat-o ci ea a intervenit in viata lui si apoi a inceput sa practice spiritismul.Am citit si eu carti despre subiect chiar si cartile lui Hasdeu.Nu, parerea mea este ca nu trebuie sa ne jucam cu lucrurile pe care nu le stapanim bine pentru ca ele se intorc inpotriva noastra! Nimanui nu ii recomand sa practice spiritismul eu am auzit multe despre el si despre oameni care l-au practicat fara a avea cunostintele necesare si au ajuns sa fie dominati de el.Cu ce nu stii nu te joci!

| reihiuke a răspuns:

Cel mai bun argument este sa te convingi singur. Daca nu vrei sa te convingi singur, sunt multe marturii care sustin ca este posibil. Daca spui si ca stii persoane care ti-au povestit intamplari de genul acesta si stii ca nu au niciun interes sa te minta, atunci nu vad de ce mai ai dubii.

| cei7pitici explică:

Dovezi sunt, dar sunt discutabile o dovada este Castelul Iulia Hasdeu din Campina care este construit intocmai de Iulia Hasdeu care dupa 6 luni de la moartea sa ea legatura cu B.P Hasdeu in timpul unei sedinte de spiritism de la Arhivele Romane si ii releva planul arhitectural al templuluii, sunt manuscrise scrise de diferiti mediumi.Se cunoaste faptul ca in timpul sedintelor de spiritism Hasdeu lua 4 martori pe langa un preot un doctor si prietenii sai.In orice caz raman marturiile scrise ai acelora care au trait in acea perioada.Ce faceau ei acolo? Se invartea masa? Nu avem de unde sti niciodata sigur pentru ca noi ca oamenii obisnuim sa negam tot ce este peste rationalitatea noastra.

| cei7pitici explică:

Foarte interesant eu zilele trecute am fost la Castel si am stat cateva ore bune de vorba cu muzeograful si vorbeam cu el despre aerul greu din castel si despre presiunea craniana pe care o simti cand umbli pe acolo.Si mi-a spus mai multi oameni s-au plans de problemele acestea.Eu l-am intrebat daca a simtit ceva de cand lucreaza acolo el mi-a spus ca fenomene ciudate se mai intampla dar niciodata nu a lucrat pana noaptea tarziu laughing

| cei7pitici explică:

Chestia cu autosugestia este relativa ea depinde de circumstante cunosc persoane care au avut parte de intamplari cel putin inexplicabile in zona Bucegi, Lacul Bolboci etc Ce sunt cu aceste intamplari? Una dintre ele la care eram si eu este urmatoarea: Anul trecut la sfarsitul lui Decembrie am fost plecat cu cativa prieteni in Bucegi si bineinteles nu ne-am echipat cum ar fi trebuit sa ne echipam si ne-am dezorientat.Pe la 2 jumatate noaptea vedem la vreo 5 metri de noi un grup de 6-7 persoane care trec in sir indian legati de o sfoara ceea ce este interesant este ca acestia nici nu s-au uitat la noi si erau imbracati de moda anilor 1940-1950 noi am fluerat la ei dar nimic au coborat la vale.Si am asteptat sa se faca dimineata si pe la 5jumatate au venit doi salvamontisti si le-am povestit si ei au spus ca mai multi spun ca iar fi vazut si ca s-ar putea sa fie niste turisti austrieci care au murit in Bucegi in 1967. Ma rog pe mine ma marcat destul de mult aceasta experienta chiar daca poate nu ma credeti.

| Inferno a răspuns (pentru cei7pitici):

Unul dintre lucrurile misterioase din Romania este padurea Baciu.
Planuies o excursie acolo.

| Inferno a răspuns (pentru cei7pitici):

Mai e si Rapa Diavolului.

| cei7pitici explică (pentru Inferno):

Stiu sunt in tema padurea Baciu este cea mai misterioasa zona din Romania.De unde esti? Cand vrei sa mergi?

| Inferno a răspuns (pentru cei7pitici):

Sunt din Bucuresti, la vara vreau sa merg acolo.
Ai dreptate, daca te joci cu focul poti sa te arzi, dar macar esti multumit dupa ca ai aflat adevarul. Daor ca pretul e mult prea mare, nu merita sa risti totul pentru adevar.

| Inferno a răspuns (pentru cei7pitici):

Sunt multe locuri pe tot globul in care se intampla lucruri inexplicabile.

| cei7pitici explică (pentru Inferno):

Daca esti la fel de pasionat ca si mine de fenomene paranormale poate organizam ceva impreuna Padurea Baciu sau de ce nu Bucegi.

| Inferno a răspuns (pentru cei7pitici):

Poate, tu de unde esti?