| night_crawler a întrebat:

Va place viata la tara? situ ca e foarte diferita fata de cea de la oras...

Răspuns Câştigător
| Artemiss a răspuns:

Era diferita, acum nu pot sa spun ca imi mai place.Ma duceam la tara fiindca acolo ma simteam in largul meu, nu ma critica nimeni, nu conta cum eram imbracata, oamenii erau simpli, respectuosi...insa acum parca si cei de la tara au prins figuri...
Cand ma gandesc la satul in care ma duceam la bunici imi vine sa plang...atatea amintiri frumoase...natura,aerul curat...
Nu aveam timp sa ma plictisesc si chiar de nu imi placea sa culeg "dudau", sa ma duc cu gastele sau sa dau caprele la "strunga" acum imi e dor ...imi e dor de padure, de lac, de cand ma fugareau porcii mistreti sau cand ma mai intalneam cu vreo vulpe noapte cand ma duceam la Wclaughing...
As mai vrea sa mai stau in grau pe camp, sa duc mancare la oameni pe acele dealuri pline de un farmec aparte, sa fur harbuji si "sorica", sa cioplesc bostanii si sa le pun lumanare si apoi sa ii pun noaptea in drum, sa impletesc parul la "popusoi"...sa ne udam cu apa din "teica"...sa ma fugareasca pe camp caii...
Viata la tara...cand pe ploaie mergi cu ciubote de cauzic...murdar pana la nas...si te pui la soba si bei un vin fiert...in timp ce bunica iti mai spune cateva povesti...

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi place sa ma duc o zi, doua...atat.E plictisitor.

| mihaa a răspuns:

Eu stau la tara si imi doresc sa stau la bloc la oras de ce? iarna, faci focu in soba, pff cenusa, fum, apa calda ai doar daca faci focul la boiler, sa nu mai zic de munca din gradina si iarna tot cumperi tot, sa nu mai zic ca marfa din magazine e mai scumpa la sat si tot de la oras mergi sa o cumperii, salariile la fel sunt mai mici sa nu mai vorbesc daca vreau sa mergem ca copii sa ne distram sincer nu ai unde si don nou mergem in oras.Concluzia este ca la tara muncesti ca orbul si nu ai timp sa te bucurii de viata, nu mai ai timp sa traiesti

| rey a răspuns:

Eu ador viata la tara, e frumoasa, aer liber, poti face ce vrei, in urmatorii 3 ani o sa imi construiesc o mica, cabana, la oras e mai plictisitor ca in mediul rural, si mai scarbos adeseori...
In urban fiecare cu cutiutza sa de chibrituri, interesele sale, si atat. Egoism, rautate, perversiune, lucruri dezgustatoare, sunt caracteristicile acestui mediu cel putin la noi in tara...

In rural comerciantii jupoaie de bani consumatorii asta ma intistreaza, dar si in orasele mici este poate mai rau, parerea mea.

lolita
| lolita a răspuns:

Intotdeauna mi-a placut la tara, aerul proaspat, sunetul apei, cantecul pasarilor dimineata cand te trezesti, mirosul focului. sunt o multime de lucruri care imi plac la tara. dar nu as fi in stare sa locuiesc acolo in permanenta, chiar daca as avea toate conditiile din lume si nu ar trebui sa muncesc la camp tot nu as prefera sa locuiesc acolo, vecinii, lipasa anumitor magazine, iesirea seara in club, restaurant sau cinema. pentru a patrece un timp este foarte frumos si relaxant dar pentru mai mult timp cred ca as innebuni.

| juniper a răspuns:

Viata la tara e linistita, fara griji, fara poluare, de fapt putina poluare si totul e asa de frumos, de verde, acolo am sa merg cand voi iesi la pensiewinking

| Ana a răspuns:

Imi place sa stau la tara la bunici, dar nu mi-ar placea sa stau pentru totdeauna acolo, doar asa o luna, doua big grin

| Viuvi a răspuns:

Cei care stau la oras iti vor zice - cel mai probabil - ca e mai frumos la tara si invers!
Mie una mi-ar placea sa stau la tara!
Sunt mult mai multi copii/adolescenti!
Acolo e altfel, vara stai afara pana tarziu ca ai cu cine sta, nu stai toata ziua pe calculator!
Aeru e curat, mai ai si nitia treaba iar seara dormi neintors!
Apa iar e curata fara clor, etc...
Sunt avantaje si dezavantaje insa eu una nu vad niciun dezavantaj big grin

| 1992 a răspuns:

Fiind obisnuita cu cea de la oras, pot sa spun ca aprox 80%imi placehappy

| Ioana_7086 a răspuns:

Poti sa ai si la tara conditiile ca la oras. Un pic mai mult de lucru dar este mai putina poluare decat la orastongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi place viata la tara si asta probabil din cauza ca stau la oras, si m-am cam saturat de viata la oras.Imi place la tara tot, desi e de munca mai mult.Ador sa ma duc sa dau mancare la gaini si sa le alerg prin curte sa intre in "ocol", sa dau mancare la catea, si sa vad cum imi multumeste cu privirea, sa privesc rasaritul dimineata, soarele cum iese dintre 2 brazi frumosi dintr`un deal, sa culeg legume si fructe din "piata" [gradina]. De multe ori cand merg la tara, eu si fratele meu ne urcam in copaci si stam de vorba, ma mai duc si sigura sa ma linistesc, chiar daca am 14 ani. Ce eu nu pot sta in copacilaughing ador orice acolo.Mereu cand vin din vacanta am amintiri frumoase, mai ales, bunica mea, care candva nu va mai fi si nu voi mai avea unde sa ma duc.Intr`adevar s`au schimbat si la tara multe, cum a spus si DYANADY. Nu mai poti "umbla" imbracata cum o fi sau alte chestii de genu`. S`au modernizat si cei de acolo, au si ei mai nou fite. Oricum acolo e numai aer curat, stai in natura, fara stres. E bine, parerea mea.

| kitinutza_2600 a răspuns:

Pot sa stu o zi doua da nu mai mult! viata de acolo este grea sun multe animale care trebuie ingrijite. Asa ca cine supravietuieste o viata intrega...

| AndreeaMabel a răspuns (pentru kitinutza_2600):

Fara suparare, eu stau la tara de cand ma stiu si imi place, e adevarat trebuie sa ai grija de animale, daca vrei sa mananci ceva sanatos.

| aumih16 a răspuns:

Este grea mai ales munca dar daca vii acolo sa stai de vorba cu bunicii si doar atat eu zic spun ca e in regula numai ca acolo nu prea poti sta degeaba tocmai asta este la oras stai degeaba rar faci ceva treaba daca se iveste ocazia cheful pentru asa ceva oricum nimeni nu ar sta toata viata la tara sunt sigur de asta e ca si cum te-ai duce la razboi sa iti aperi tara si nu stii daca te mai intorci vreodata acasa cam asa este daca nu esti obisnuit cu munca la tara e tare nasol naspa ca nu te poti adapta usor nu ai cum