| anonim_4396 a întrebat:

Va rog răspundeți cat mai repede fara mișto pentru ca chiar nu mi se pare de gluma ce se întâmplă, m-am saturat...

Fratele meu efectiv e EXTREM de violent, pe lângă faptul ca ma înjura si face mișto de mine ma si bate, dar nu asa gen încet o palma doua. Chiar daca o sa scriu destul de mult va rog frumos sa citiți am nevoie urgent de sfaturi, păreri orice.

Aseară mi-am decolorat parul dar nu tot, cateva șuvițe si pentru ca a ramas destul de mult m-am gândit ca il voi mai putea folosi următoarea oara asa ca am pus compoziția aia ramasa in sticluța de la oxidant, l-am lăsat pe raft in baie si am curățat efectiv TOATE URMELE DE VOPSEA. Azi ma trezește pe la 12 si vine cu sticluța la mine, ma întreaba ce-i asta si eu zic decolorant, cică "du-te in momentul asta si șterge in baie" eu "nu" el "fraiero ai timp o ora ca daca găsesc asa cand ma întorc te calc in picioare" si stiu ca e in stare si chiar vorbește serios asa ca eram obisnuita deci n-am făcut nimic. M-am dus in baie gândindu-ma ca sunt cateva pete pe oglinda, de unde ca TOATĂ BAIA ERA PLINA DE LICHID ALBASTRU USCAT DE LA DECOLORANT si ca sa nu ma încăpățânez foarte tare am sters doar oglinda, dar ma tot întrebam cum dracu a ajuns sa fie toată baia PLINA cand eu am lasat baia fara nici o pata. Asa ca am verificat sticluța aia si era sparta jos, cand am deschis-o au sărit cateva pete si m-am gândit eu mai bine ca e imposibil ca baia sa fie murdara din cauza mea si probabil handicapatul ala a deschis sticla si a sarit prin toată baia decolorant. Va zic din nou, nu a fost din cauza mea, mai ales oglina, era PLINA de decolorant si eu aseara m-am uitat in oglinda ca sa vad cum arata, nu e logic ca vedeam ca oglina era plina de decolorant? Cand a venit m-a întrebat daca am șters si am zis nu, am început sa tip la el ca nu sunt proasta nimănui ca stiu ca e din cauza lui toata baia asa si da vina pe mine ca sa șterg si a trecut pe langa mine in tăcere (eu eram lângă baie) dupa a sunat-o pe maica-mea ca vai nu vreau sa șterg si ca ma bate daca nu il ascult si tot insista cu faptul ca "eu n-am folosit asa ceva" (gen el) si ca sa trec il împingeam (nu voia sa ma lase sa plec de langa baie) si a început sa ma ia la bătaie. Nici nu stiu cu ce, cu pumni cu palme la fața si incontinuu de am zis ca raman acolo inconștienta, am căzut jos in fund si am văzut ca imi curge sânge din nas, atunci s-a potoliti si imi zice cu un tupeu "iti curge sange din nas du-te si spala-te" dupa incep sa urlu si sa plang si primul instinct care a fost pentru ca vedeam cum sta la pragul usii si radea a fost sa ma ridic si pentru ca eram plina de sânge si in gura l-am scuipat. Am făcut foarte multe poze si video-uri in caz de orice si m-am gândit sa sun la politie si sa explic situația ca frate-miu m-a batut pana mi-a curs sângele si nu e prima oara. Pe jos inca sunt o gramada de pete de sange, pe pat, inca sunt pe picioare plina de sânge pentru ca după asta am mai stat puțin, m-am îmbrăcat si am ieșit afara desi tot el a venit cu tupeu si mi-a interzis sa mai ies afara, nici macar nu si-a cerut scuze. Pe ai mei ii doare fix in pix, ii iau lui apărarea ba chiar ii propun lui sa ma bată. El are 21 de ani, eu am 13 si încep sa regret ca n-am sunat azi la politie, i-am zis ca sun si o sa-l manance pușcăria si a zis râzând "da? Ia suna laughing" oare a facut asa doar ca sa imi dea semne ca e inutil sa sun sau ei chiar se implicau si faceau ceva in situația asta? Inca am video-uri si poze (sau patul si parchetul de sânge) dar e aiurea sa sun după atâtea ore... Mai ales ca dupa incident am stat vreo 30 min sau chiar mai mult gândindu-ma ce sa fac si in caz ca sunam la politie sa ma vada in halul in care eram plina de sânge doar ca m-am gândit ca nu are rost pentru ca nasul e foarte sensibil si daca cineva da la nas incepe imediat sa curgă sânge sau vreau idei de răzbunare daca nu mai pot face nimic acum... Va zic sincer ca la cat m-am saturat de viata asta de rahat, am vrut sa ma sinucid dar m-am răzgândit pentru ca n-are rost, am toata viata inainte și o sa trec cu bune si rele peste toate astea formandu-mi eu o familie fara sa-mi tratez asa copii sad

19 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

In primul rand daca suni la poliție va veni protecția copilului intr-o inspecție.Iar daca tu erai plina de sange si bătută exista posibilitatea sa se faca un dosar si sa se stabileasca scoaterea ta din familie (sa te duca la casa de copii).Asa ca,zic eu, cel mai bine ar fi sa vorbesti cu ai tai si sa le areti pozele sa ia masuri.
Într-adevăr, fratele tau nu reacționează cum trebuie, Nu trebuie sa te bata in halul asta pentru ca sunt si alte măsuri pe care le poti lua in a pedepsi pe cineva.Dar nu vreau sa mi-o iei in nume de rau, dar tu te suvitezi la 13 ani, comentezi si daca nu e de comentat în loc sa vorbesti frumos plus ca nu ai niste reacții prea normale.
Inteleg ca intre frați se permit anumite chestii si mai inteleg ca poate el exagerează, Dar încearcă si tu sa vorbesti si sa te comporți altfel, plus sa vorbesti cu părinții.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Freya1):

Ce treaba are suvitatul cu bataia? Ce justificare exista pentru bataie? Ti se pare normal ca un adult de 21 de ani sa bata un copil de 13 ani pana ii da sangele si il lasa inconstient?

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Cum adică nu am reacții normale? Nu stau sa ma milogesc in fata lui sau sa fiu cățeaua lui si sa fac ce imi zice mai ales ca nu e vina mea, aia e, stau si indur pana o sa ma duc drk intr-o zi. L-am suportat atâția ani dar faza de azi a fost prea de tot, e prima oara cand mi-a dat sangele asa m-a mai batut rău dar nu mi-a dat sângele, intr-o zi tot asa, am căzut pe jos m-a apucat de par si m-a tras in sus in timp ce mi-a zis pe un ton de-ala încordat "iti rup parul din cap", se punea cu picioarele pe burta mea ca sa nu ma pot misca si imi dadea palme peste față dar nu asa cum va dau parintii la 5 ani, niste palme de alea din fundul grădinii de incepi sa vezi purici si la bătaia aia tin minte ca de la durere am urinat pe mine si tot el a început sa rada, na ce sa zic, situație tare amuzanta, o bati pe sor'ta pana se pi$a pe tine si tu razi. Azi am încercat sa ma apar dar chiar nu puteam, imi dădea la fața nici nu stiu cu ce încontinuu pana am căzut pe jos si acolo am observat ca imi curge sânge si acum am văzut ca petele de sânge incep sa fie de la prag(de unde a început sa dea ca animalul) deci habar n-am dar cred ca a început sa-mi curga sânge de la prima lovitura, cu ce a dat nu știu ca pe moment n-am stat sa ma gândesc sau sa simt "vai, a dat cu pumnul sau palmă?" o fi dat cu palma dar partea tare si m-a nimerit fix in nas nu stiu, m-ai are si palma grea. Mi s-a mai intamplat asta o data doar ca a fost vina lui maica-mea si aia a fost o lovitura cu monturile dar nu pumn adică nu a încordat mâna ca sa zic asa i mean tot a început sa curga sânge doar ca nu asa mult

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acuma deja probabil e tarziu.
Sa fi încercat să îl întrebi de cand sunt petele alea si sa ii explici ca nu ai avut cum sa le faci tu.Sa o fi sunat tu pe mama ta si sa ii fi spus că nu ai facut tu petele, ci el a spart sticluța, sa le ștergi ca sa eviti conflictul si cand veneau ai tai sa le explici ca nu mai vrei tu sa fi la cheremul lui.Ca are ceva personal cu tine si te tot lovește.Iar daca nu găseai intelegere sa iti iei două lucrusoare si sa pleci la cineva din familie căreia sa ii fi spus situatia, ca după ce vedeau ai tai ca se îngroașă treaba poate luau măsuri.

| Freya1 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Dar tie tie se pare ok cand sti ca un om are probleme psihice sa îl intarati? Eu stiu ca bătaia nu are nici o justificare mai ales intre bărbat și femeie, dar nici nu mi se pare ok ca tu daca stii ca un om e sărit sa zbieri si scuipi.La ce te astepti? Încerci să remediezi conflictul mai ales daca stii ca esti mai slabă fizic până găsești o solutie de a scapa din situație sau de a o rezolva.Si eu cu fratele meu ne mai băteam si e cu 11 ani mai mare decât mine, Dar aveam o limita.El nu ma lovea rau, iar eu daca vedeam ca e nervos pe bune, a avut o zi proasta si e in toane incercam sa nu il enervez sau sa il evit ca sa nu ne certam.
Si aici voiam să ajung cu faza cu suvitele.Nu am treaba cu suvitele, spuneam dor si fara supărare (puteti sa ma judecati sau contraziceri cat vreti) ca nu prea fac parte nici unul nici altul dintr-o familie educată si se vede.Adica pe el clar se vede ca e dus, dar nici fata (repet, fara suparare) nu cred ca e chiar cu tiglele pe casa si imi dau seama asta după părinți mai ales, ce nu realizeaza ca li se omoară copii.Plus după vocabularul si comportamentul ei.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Nu are probleme psihice e doar prost cat despre mine si vocabularul meu asa ne-am obișnuit iar parintii din nou, ii doare fix in pix tot violenți sunt si eu dar faza e ca in mine nu dau, sau daca dau foarte rar dar mi tare nu am ce sa rezolv, daca am zis ca uneori chiar ei ii spun sa ma bata credeți ca o sa se remediese situația? O sa ma ia la mișto si as putea merge la bunica mea dar pas, o sa fiu cu morala la pamant si chiar nu am chef de asta nu ma înțelegeți greșit e un vibe super mișto la bunica mea, fara certuri, bătăi dar m-am obișnuit aici

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi dacă reacționează si te bate asa e bolnav, are clar probleme la mansarda.
Dacă nu mai vrei sa stai in situatia aia lasi obisnuinta si pleci. Daca nu o sa trebuiască sa suporți bătaia.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Acun vorbește cu taica miu la telefon si ca un nevinovat ii zice ca vai mi-a zis cu frumosul sa sterg ca n-am vrut si ca ma încăpățânam si cica "a. I-am dat si eu cateva palme si i-am dat sângele cred ca la buza ori nu știu" doamne ce prost, cica la buza dar eram plina de sânge de la nas si se scurgea pana pe tricou. Cateva palme, auzi la el... A dat pe puțin 8-9 palme INCONTINUU pana a văzut si el ca sunt plina de sange, ma întreb ce se intampla mai departe daca nu imi dadea sângele? Clar nu se oprea, oare chiar ma călca in picioare ca ultimul retardat?

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Si am uitat sa zic, i-a zis ca nu vrea sa mai fie scandal dar vreau sa mai fie o abatare ca sa merg la politie, el nu a pățiți nimici n schimb eu inca am gânduri sinucigase serioase. N-aveți idee cat ma oftic ca n-am sunat ieri ca sa vina si sa ma vada in situația in care eram (plina de sânge)

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am zis, cred ca cel mai bine ar fi daca ai pleca la bunica o perioadă, poate asa parinti te vor lua in serios.
Dar poate e bine si cu poliția, asa se va face o anchetă sociala si vor lua ei măsuri in legatura cu tine.Un copil nu are ce cauta intr-o casa in care este maltratat.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Asta tot încerc sa aflu! Acum mai are rost sa apelez la politie? Daca as arăta video-urile si pozele ar lua măsuri?

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil ca da.

| Furnicuta000 a răspuns:

Doamne fereste. Cand ai inceput sa povestesti ma gandeam ca are vreo 12 ani. Dar 21? Pe bune? La 21 de ani are comportament de infractor si criminal? Nu cred ca mai are mult si poate sa si omoare pe cineva daca se enerveaza. Ar trebui internat la nebuni.
Asta e caz de politie si protectia copilului.
Te rog, spune-le parintilor ca mergi la protectia copilului sa ceri ajutor si atunci poate se gandesc sa faca ceva in legatura cu fratele tau. Daca nu vor, atunci chiar mergi pe pune si vor deschide un dosar. Incearca si sa inregistrezi si sa filmezi cand mai esti agresata ca sa ai dovezi

| anonim_4396 explică (pentru Furnicuta000):

Am filmat si am făcut poze doar după, am video-uri in care arătăm petele de sânge de pe jos, de pe pat si sângele de le fata, maini picoare etc, la următoarea abatare o sa arat toate dovezile astea pe care le am la poliție dar nu cred ca ma vor lua prea in serios si nu cred ca o sa rezolve ceva, de asta azi nu am sunat, ma gandeam ca doar cin, vorbesc si atat iar el nu o sa se potolească oricum

| Invictusman a răspuns:

Fratele tău are probleme psihice grave, chiar schizofrenie, nici părinții tăi nu sunt mai sănătoși!
E clar ca trebuie sa pleci din casa aia de nebuni dar cum ai 13 ani nu va fi asa de ușor.
E trist rău că toți sunt împotriva ta, poate nici tu nu ești cuminte, dar nu au dreptul sa te abuzeze fizic și psihic sa recurgă la violenta, mai ales ca ești copil.
Aduna cât mai multe probe, înregistrări, dovezi și mergi cu ele la politie, vorbește cu cei din familie ( mătușa, unchi, verișor sau alt membru familiar și spune-i ce îți face frate tău)

Pana atunci încearca sa nu îl mai provoci, sa fi cuminte și sa acționezi la momentul potrivit.

| anonim_4396 explică (pentru Invictusman):

Trist, nu poți sa-ti alegi familia si da, am cel mai handicapat frate din lume il urasc din tot sufletul nici măcar scuze nu si-a cerut si am vrut sa fug azi de acasă dar ma gandesc la idei de răzbunare. Si in primul rand... Ce vor face cei de la politite? Suntem in România, macar ma vor lua in serios? Si tatalui meu i-am zis acum ceva timp ca daca se atinge frate-miu de mine pot sa merg la politie si a zis-o fara nici un stres "e tutore legal, n-ai ce sa faci daca te duci la polițe" si sunt atat de dezamăgită de ei, am ajuns acasa si am vorbit sictirit cu maica-mea si cica "ce vina am eu ca nu-l asculti si ca ai facut baia varza?"nu înțelege ca nu sunt sluga nimănui si sa fac asa lucruri aiurea ca sa ce, ca sa fiu înjosita de o javra? Ii doresc tot răul din lume, il vad cu ochi negri si pentru mine nu mai e un frate, e doar dracu impielițat si o javra împuțită

| Invictusman a răspuns (pentru anonim_4396):

Scrie pe google protecția copilului și acolo vei găsi numărul de telefon al localității tale respective, ii suni și le spui problemele, dar când ești singura sau nu sunt ei acasă.
Vor lua masuri cei de la protecția copilului implicit cei de la politie.
Succes.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| ABCD122 a răspuns:

Poate cel mai bine ar fi sa mergi la bunici sau la o rudă cunoscută să stai și poate ii și convingi sa poarte o discuție cu fratele tau și părinții tăi. Dacă nu se rezolva nimic ar trebui sa vorbești cu un polițist, sunt mulți polițiști de treabă care înțeleg lucrurile astea... să mergi la el și să ii zici, el să meargă acasă la tine și sa poarte el o discuție. Încearcă să rezolvi cu calm... până la urmă, oricât i-ai disprețui, tu stai în casa lor și depinzi cumva de ei. Mult succes!