| danyyyel a întrebat:

Va rog spuneti'mi niste zone (pesteri, campii munti...) cu animale si plante ocrotite de lege.in Romania.inclusiv cu speciile respective intalnite in zona... Mersi anticipat

Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

Delta Dunarii cu :nuferi, califarul rosu si alb, pelicanul, starcul lopatar, rata sulitar, rata lopatar; Piatra Craiului cu garofita (unicat mondial), macul galben, floarea de colt; Muntii Bucegi cu iedera alba, bujorulde munte, iarba dragostei; Poiana de narcise de la Dumbrava Vadului; langa Agigea -rezervatia naturala de dune marine de nisip cu plante de nisip ca ciucusoara etc.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rezervatia din Hateg, Delta Dunarii, Piatra Craiului, lacul montan de langa localitatea Dumbravita-Brasov.