| Thecurious a întrebat:

Va salut cu respect, de ce unii milionari, politicieni isi angajeaza echipe de avocati?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să își rezolve problemele juridice.

| minrest a răspuns:

Pentru ca au multe procese. Daca nu au, nu isi angajeaza - dar, de la un nivel in sus, normal este sa aiba procese. Nu e vorba de procese penale, neaparat, ci de cauze civile; de cate ori cineva considera ca trebuia sa primeasca mai mult, se face proces.

| Thecurious explică (pentru minrest):

Credeam ca sunt dispusi sa plateasca mult mai mult, pentru ca o echipa ar putea creste sansele de castig.

| minrest a răspuns (pentru Thecurious):

Pai asa si si este, dar e vorba si de volum de munca; oricum, cine vrea sa obtina ceva nu o sa ma dea in judecata pe mine sau pe tine; in special in USA se fac procese in speranta unor despagubiri pentru renuntarea la acuzatii, asa ca o persoana foarte bogata, sau un politician de la varf trebuie sa aiba mereu echipa pregatita.