| mentholinks a întrebat:

N-ati vrea sa se instaureze Legea lui Dumnezeu pe Pamant ca singura Lege? E foarte buna si foarte simpla si nu am mai avea nevoie de politicieni, avocati, judecatori, platiti din banii nostri care si asa majoritatatea nu incalcam niciodata vreo lege.

22 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Lol... Legea lui Dumnezeu! Adica daca un zlatar iti violeaza sora de 12 ani va fi silit sa o ia de nevasta.

| Meme10Memu a răspuns (pentru doctorandus):

Pe victima nu o mai lua nimeni de sotie si toata viata avea sa stea cu chipul agresorului in minte si fara aceasta lege. Oricum era marcata pe viata. Consolarea ei era ca acel agresor nu mai avea sa fie liber sa ia alta femeie. Raul fusese facut. Cu timpul agresorul si-ar fi dat seama de gravitate si victima l-ar fi iertat si chiar ajuns sa-l iubeasca ca pe un sot. Mai ales daca rezulta si un copil. Si eventualul copil era in joc. Ar fi crescut fara tata daca nu ar fi fost data aceasta lege. Raufacatorul ar fi inceput sa o iubeasca si nu doar o pasiune trecatoare.

Agresorul nu mai era liber sa-si aleaga alta femeie drept consecinta a faradelegii lui.

| doctorandus a răspuns (pentru Meme10Memu):

Te inseli. Niciodata Biblia ebraica nu a interzis poligamia. Agresorul nu avea voie sa *divorteze* de ea, dar putea pratica linistit poligamia. Lucru care reiese in mod imediat din: ce se intampla daca ar fi violat doua sau trei fecioare? Ar fi fost silit sa le ia pe toate de nevasta, fara a putea divorta de vreuna dintre ele.

Impunerea monogamiei este negarea Legii lui Dumnezeu din Biblie. Prin impunerea monogamiei omul s-a socotit mai intelept ca Dumnezeu. Conform Bibliei a sili oamenii sa fie monogami este un plan satanic. Eu nu cred nici in Biblie, nici in Satana, dar am citit Biblia si stiu ce spune.

| Meme10Memu a răspuns (pentru doctorandus):

Poligamia a fost doar o permisiune si nu o lege.

| doctorandus a răspuns (pentru Meme10Memu):

Te inseli, exista legislatie biblica in materie de poligamie. Biblia ai citit-o?

| Meme10Memu a răspuns (pentru doctorandus):

Nu exista nici o lege de felul: "sa aveti sotii multe". Spune "sa va luati sotii dintre cele israelite si nu dintre popoarele din jur". Prin asta nu dorea sa spuna "sa aveti sotii multe" ci accentua evitarea casatoriei cu femei pagane.

| doctorandus a răspuns (pentru Meme10Memu):

Mai citeste ca scrie despre poligamie.

| Meme10Memu a răspuns (pentru doctorandus):

Nu e nevoie. Stiu tot.

| IMPERO a răspuns:

Nu exista o lege scrisa a lui D-zeu. Legea lui D-zeu este in constiinta noastra. Daca D-zeu ne-ar scrie o carte, aceea nu ar fi atat de greu de inteles, nu s-ar contrazice singura si nu ar fi atat de compromisa, ca si Biblia, Coranul, Tora sau alte carti pe care oamenii le numesc sfinte.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Loool

| Meme10Memu a răspuns (pentru suntserios):

Ce Loool?

| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

M a apucat rasul cand am citit intrebarea. Banuiesc ca asta era scopul ei...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sa se instaureze Legea lui Dumnezeu pe Pamant ca singura Lege? E foarte buna si foarte simpla.
Să se instaureze.
Singură nu se instaurează. Cine să o instaureze și cum? Adică să o impună. Un sustem juridic. Pe Pământ, adică pe tot Pământul. Adică gunverm mondial, globalizare. Aș vrea, dar nu e după mine. Dar urmează.
Legea lui Dumnezeu. Legea scrii tu. Legea cu L mare. Da, Legea Lui, dar nu legile din Biblie, care nu sunt ale lui, ci a lui Moise și a altora, fiecare cu interesele lui.
Findcă te-ai botezat Zdreanță, ca un câine dintr-o poezie de Arghezi, știi cum se termină poezia, nu?
I-a dat un ou fierbinte.
Legea lui Dumnezeu este un ou prea fierbinte pentru o... ca tine. Scuze. tu te-ai denumit așa.

| anonimg a răspuns:

Păi tocmai din cauza asta vine atâtea nenorociri peste noi; pentru că nu ținem cont de legea lui Dumnezeu. Mai mult, batjocorim și ce nu cunoaștem.
Și ca să punem capac la toate acestea, suntem ca oamenii aceia care râdeau de Noe când a stat în corabie timp de 7 zile fără să să cadă strop de ploaie pe pământ. Cât de mult batjocoreau ei ceea ce nu cunoșteau așa cum se face și astăzi. Până atunci nu exista ploaie, ci roua uda pământul. Imaginează-ți cât de tare s-au speriat nu doar când au văzut că plouă, ci și când apa a țâșnit prin pământ.
"În anul al şase sutelea al vieţii lui Noe, în luna a doua, în ziua a şaptesprezecea a lunii, în ziua aceea, s-au rupt toate izvoarele Adâncului celui mare şi s-au deschis stăvilarele cerurilor." (Geneza.7:11)
"Izvoarele Adâncului şi stăvilarele cerurilor au fost închise, şi ploaia din cer a fost oprită." (Geneza.8:2)
Tot așa astăzi oamenii nu cred ce este scris:
"Ziua Domnului însă va veni ca un hoţ. În ziua aceea, cerurile vor trece cu trosnet, trupurile cereşti se vor topi de mare căldură, şi pământul, cu tot ce este pe el, va arde." (2Petru.3:10)
"Domnul nu întârzie în împlinirea făgăduinţei Lui, cum cred unii; ci are o îndelungă răbdare pentru voi şi doreşte ca niciunul să nu piară, ci toţi să vină la pocăinţă." (versetul.9)

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Va veni si vremea aceea. Sileste-te sa o ajungi. Cu fiecare pas, ești mai aproape de ea, daca o meriti.

| Meme10Memu a răspuns:

Vreau! In sistemul care urmeaza asa va fi pentru totdeauna.

| Algo098 a răspuns:

Legile sunt incalcate daca nu exista un control. Cum dupa parerea mea si nu numai, Dz nu exista, tot dintre oameni trebuie sa existe cineva care sa puna legea in aplicare, deci nu ne putem lipsi de oamenii platiti sa faca lucrul asta. Cum Dz e un personaj fictiv inventat, legea lui Dz e tot legea oamenilor, e legea lui Dz doar cu numele. (Eu n-am auzit de asa o lege, legea lui Dz.)

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Algo098):

De la Moise si pana au cerut un împărat ( Saul primul împărat) poporul evreu a fost condus de Dumnezeu. Dumnezeu le vorbea prin prooroci. Numai ca poporul tot era neascultător si atunci ca si acum. Si tot era nevoie de judecători. Moise a fost primul, dar nefacand fata a fost nevoit si in același timp sfătuit de socrul sau sa numească judecători. E mai ușor după mine sa lucrezi cu un animal decât cu un om.

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu o sa se instaureze si nu o sa se intample asta niciodata. Oamenilor le place sa curveasca, le place sa minta, sa fure, sa injure, sa loveasca, sa urasca. Nu vreau sa intru in subiectul acesta pentru ca este delicat, dar lumea vrea sa se accepte casatoria intre membrii de acelasi sex, barat cu barbat, femeie cu femeie, o astfel de societate, bolnava dupa bani si pofte de o clipa cu consecinte de lunga durata, crezi ca ar accepta legea Lui Dumnezeu? Niciodata, si asta este adevarul. Daca maine s-ar opri jocurile de noroc, ar iesi oamenii in strada, al 3lea razboi mondial, este drept ca acolo isi cheltuiesc pana si banii de e alocatia copiilor lor, sau pensiile bunicilor, dar nu vor sa stea fara ele. Pentru ei, acel lucru reprezinta totul. Daca maine s-ar da alcool cu portia sau deloc, s-ar mai imbata si sa urce beat la volan sa faca 2 crime pe trecerea de pietoni? Omului ii place raul, pacatul, doar fara tigari nu se poate rezista mai mult de 3 zile, dar sa fie oprita productia, desigur, facem cancer si murim la 35 de ani, dar placerea de o clipa, aceea conteaza in societate, se stie ca exista sida, Hiv, si ca aproape ca nu exista leac, este fatala, dar pentru acele 10 minute petrecute, omul renunta la ani si ani din viata. Nimeni nu poate sa stea sus mereu, toti cadem la un moment dat, dar important este sa nu renuntam la drum, sa nu ne predam obiceiurilor rele, ci sa ne ridicam si sa mergem mai departe, pentru ca uneori se intampla sa cadem, dar abandonul misiunii estepericulos, a tintei, de a semana tot mai mult cu Domnul Iisus Hristos.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Irinel15123532):

Va fi asa dupa Armaghedon. Scrie in Biblie.

| DoarAlin a răspuns:

Nu.