| anonim_4396 a întrebat:

Va salut. pun o intrebare poate putin mai iesita din comun. anii au 30 ani si au nevoie de un mic ajutor.
Cine ma poate ajuta sa imi spun a pentru fiecare tubulara la ce suruburi folosesc. Spre exemplu. Tubulara de 8mm, 9mm si tot asa. Va rog

Răspuns Câştigător
| pufulescu a răspuns:

E foarte greu de facut o astfel de lista fiindca ar fi prea " incrucisata ".
Ca exemplu suruburile de 6 au de obicei capul de cheie pentru tubulara de 10 dar... poate fi si cap de 8, de 9, practic nu e nici o regula.
Surubul de 8 are la masinile europene cap pentru cheia de 13 de obicei, dar la masinile japoneze il vei gasi doar cu cap de 12. Japonezii fac capetele de surub doar pe numere pare : 6, 8, 10, 12, 14 etc.
Si asa mai departe!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiecare se foloseste la suruburile/ piulitele la care se potriveste.

| SergiuBoss11 a răspuns:

N-am inteles ce ai vrut sa zici.

| Saveluc a răspuns:

SergiuBoss11: Scuza-ma daca nu ai inteles. Mai mult este vina mea ca tu nu ai inteles. Ok. Vreau sa stiu daca exista vreo lista cu fiecare tubulara in mm (milimetrii) la ce marimi de suruburi merg? Spre exemplu La un Surub de 6 ce tubulara imi trebuie. La un surub de 8 mm ce tubulara imi trebuie?

| Saveluc a răspuns:

Va salut. Am venit tot eu cu raspunsul. In acelasi timp ajut si pe unii care cautau asa ceva. Bafta la toata lumea. http://www.diyincepatori.ro/......%AEn-metal