| sabin89 a întrebat:

Văd că se folosește tot mai mult termenul "dețin" - dețin un Opel, dețin un Samsung. Nu prea mai e populară varianta cu "am"? - am un Opel, am un Samsung. E învechită? Nu am nimic cu termenul, numai să nu se ajungă prea departe, să se zică: dețin un copil, dețin un prieten...

Răspuns Câştigător
| SingleForOne a răspuns:

"dețin un opel", "dețin o casă", etc, pentru că numele meu este înscris pe actul de proprietate al acelui lucru, și în alte locuri ale autorităților respective de acele lucruri.
Dar "am un telefon, am un televizor, am o saltea, am bani, etc, nu există un act că cineva deține acel lucru, nu un act ca cel de proprietate. Singurul lucru relevant este factura sau bonul emis după cumpărarea unui lucru, dar asta nu este înscris unei autorități sau tu să ai vreo relevanță cu acel bon sau factură, poate doar în cazul unei returnări sau folosirii garanției, dar nimic altceva. O autoritate nu se interesează și nici nu știe al cui este un telefon anume sau televizor, în schimb poate ști rapid al cui este mașina sau casa, după înregistrări al documentelor oficiale.
"A deține un copil" face parte din fenomenul nașterii, iar părintele biologic este responsabil legal, prin certificatul de naștere și alte acte, cât și prin înregistrări medicale la momentul nașterii, la o extremă și prin datele biologie dacă se va ajunge să se facă un test. Acesta are obligația să aibă grijă de el/ea sau cel puțin să anunțe o autoritate și un orfelinat că nu-l poate întreține. Cât despre "dețin un prieten" acest lucru nu există, este o relație interumană, "am un prieten", folosind logica de mai sus, doar că singurele lucruri relevante pentru a da sens acelei idei, sunt amintirile și faptele făcute împreună... înafara semnării unor acte, atunci ar deveni "parteneri" în ceva anume, iar "partener ilegal" ar avea același sens, un anume interes comun, dar pentru lucruri ilegale și fără semnarea unui act.
Da, deții și un câine, cel puțin în unele țări, în care ți se recomandă să pui un cip în câine și să fie înregistrat sub numele tău, fie legal, fie doar medical veterinar. În rest, că doar îl ai pe acasă și ai grijă de el, etc, atunci se folosește "am un câine".
Cred că ai înțeles ce vreau să spun...

5 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Tocmai de asta se spune ''detin'', pentru ca ''am'' este un termen mai general; tendinta este inversa decat cea de care te temi, oamenii pot opta pentru ''detin'' atunci cand vorbesc despre lucruri cu care singura relatie e cea de proprietate cu titlu legal. Dar sa zicem totusi ca sensul se va modifica, si ''detin'' va prelua mai multe dintre sensurile lui ''am''. Nevoia oamenilor de o exprimare precisa nu va disparea, asa ca vor aparea termeni noi pentru cazuri particulare de ''a avea'', in funtie de situatiile de atunci. Limba s-a schimbat mult de-a lungul timpului, se va schimba si in viitor, iar asta e nu e un fenomen negativ, neaparat.

| Holiday a răspuns:

"A detine" nu se foloseste in cazul persoanelor decat daca e vorba de "a aresta".

"A avea" are mult mai multe sensuri si nuante.

DEȚINE vb. tr. 1. a avea în stăpânire sau în păstrare un bun material; a poseda. 2. a fi în posesia unui titlu, unui premiu. ◊ a ocupa o funcție, un post. 3. a lipsi pe cineva de libertate; a ține sub stare de arest. (după fr. détenir)

| sabin89 explică (pentru Holiday):

Poți să zici "dețin un câine"?

| Holiday a răspuns (pentru sabin89):

Teoretic, da. Codul civil catalogheaza animalele ca fiind bunuri mobile.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Păi nu e de ieri, de azi de când unii consideră obiectele, chestiile materiale ca fiind inestimabile, iar pe oameni pun preț sau mai rău unii se vând ei de bunăvoie.Nimic nu mai e de mirare în lumea asta mare.