| anonim_4396 a întrebat:

Vi s-a întâmplat să nu puteţi dormi deloc mai multe zile la rând chiar dacă aţi fost activi pe parcursul zilei? Ce aţi făcut?

31 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă stai în pat cu ochii închiși, asta compensează parțial lipsa de somn.

| Drimmero a răspuns:

Dorm cam cate 4-5 ore pe seara de ani buni, stiu ca nu e sanatos dar n-am ce sa fac, aveam perioade cand la 7 trebuia sa ma trezesc si ma culcam la 6, nu vreau sa mai repet asta, dupa ce faceam astea ma simteam mega slabit si aveam dureri de cap, am avut si zile cand aveam 0 ore de somn dar nu eram ok, nu eram in stare de nimic, practic zombie. Am mai imbatranit si eu si incep totusi sa simt natural oboseala, cam pe la 22-23 casc si incep usor bateriile sa se reduca dar trag de mine si tot spre dimineata ma culc, sunt repetent cand vine vorba de odihna, e cea mai ampulea chestie a mea si alimentatia care n-are o logica anume, 3 mese sa fie de obicei.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da. Pai nu am dormit, ce sa fac? Nu asta ai intrebat? big grin

Dar ca raspuns, atunci cand nu pot sa dorm, ma ridic, deschid fereastra si stau si ma uit pe ea cateva minute. Aerul "proaspat" ma linisteste. Apoi beau niste apa si ma pun din nou in pat.

Try it.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Mă refeream dacă trec deja vreo 2-3-4 zile în care n-ai dormit deloc şi nici nu dai semne că ai putea să dormi.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

A,şi nu merge aia cu geamul. laughing

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Da cum nu, si credeam ca merge la sigur laughing

Nu, 2-4 zile fara sa dormi deloc, nu cred ca este posibil, fiziologic vorbind.

Atunc hmm thinking O cana cu lapte cald si miere? Ceai de tei/musetel?
Un film de comedie? Un film de dragoste cu final fericit? Glume cu prietenii pana cand obosesti si adormi?

Si de ce nu te ia somnul? La ce te gandesti? Ca trebuie sa te nelinisteasca ceva.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

M-am trezit luni dimineaţă şi de atunci sunt tot trează, până ieri m-am simţit ok, dar deja am început să am o stare de oboseală şi să mă cam doară capul, dar de dormit tot nu pot dormi.
Am mai aţipit azi noapte de vreo 2-3 ori, dar doar câteva minute.
N-am mai păţit niciodată să nu pot să dorm chiar atâtea zile, cred că recordul a fost de maxim 30 de ore.

Nici alea nu merg.Am băut şi mai multe ceaiuri, lapte etc., dar nimic.

"La ce te gandesti? Ca trebuie sa te nelinisteasca ceva."
La nimic.

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Hmm, daca nu vrei sa aplici calea medicala (adica sa mergi la un control), mai mult de aceste metode... nu stiu cum as putea sa te ajut. Sau cineva de aici in general.

Desi ar mai fi o cale, dar cam periculoasa si posibil cu victime. O sa steau treaz si eu pana cand te pui la somn, si asa o sa te culci, ca altfel o sa simti vinovatia in tine si nu poti sa ii faci asta unui necunoscut inofensiv ^_^

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Dacă o să mai păţesc o dată asta, clar mă duc la medic, dar cum e prima oară, am zis să nu mă arunc aşa repede.Am încercat şi cu Persedon, dar nimic.De marţi am început să iau.

"O sa steau treaz si eu pana cand te pui la somn"
Cred că nu ştii în ce te bagi. laughing

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cred ca invers. Acestea sunt metodele mele de ajutor big grin

| Mosotti a răspuns:

Nu s-a intamplat, doamne fereste, asa o npapte s-a intamplat, n-am facut nimic, m-am culcat cand mi-a venit somnul a doua noapte.

| Catrice a răspuns:

Mănânci până nu mai poți, apoi sa vezi cum dormi laughing

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Am trecut prin toate fazele posibile ale insomniei laughing de mai multe ori.
Ce am încercat:
1) toate ceaiurile de plante posibile, 10 ore de muncă pe zi, pastile de tip emocalm, melatonină, tincturi, multă mișcare, fitnes etc, n-au funcționat
2) n-am dormit o noapte și o zi, apoi m-am culcat la 22 și m-am forțat să mă trezesc la 7 a doua zi. să zicem că după ore întregi de nesomn, cu cât înaintam, eram mai agitată în loc să fiu mai epuizată
2) am luat somnifere, dar n-au avut efect, am avut doar halucinații
3) singura metodă care chiar a mers a fost să beau 2-3 pahare de vin seara și să dansez cu proștii mei. și uneori w33d. asta chiar m-a obosit și a doua zi m-am trezit ca nouă, la o oră rezonabilă, cu suficiente ore dormite love struck
Acum depinde de ce nu dormi. Eu sunt defectă din fabrică. Mie nu-mi place să dorm, chiar dacă nu mă stresează nimic și sunt moartă de oboseală. Am prea multă energie. Dacă nu dormi de stres, se schimbă treaba. So, be more specific. De ce nu dormi, Zambilico? Tu încearcă ce-ți vine la îndemână și vezi ce funcționează la tine, dar un motiv în spatele chestiei ăsteia trebuie să existe.

| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

Mi-am luat 4 feluri de ceaiuri marţi, n-au funcţionat.Am mai încercat şi altele în trecut, dar din nou, n-au funcţionat.Melatonina n-a funcţionat mai demult,sau mă rog,nu cum ar fi trebuit, înainte am mai încercat tot felul de suplimente care acum nu mai ştiu cum se numesc, dar nici alea n-au avut vreun efect, tincturi n-am încercat, alea nu ştiu cum or fi.Am făcut mult sport zilele astea, am încercat să mă obosesc cât mai mult, dar degeaba.Chiar şi acum scriu în timp ce mă plimb agitată prin sufragerie, iar pisica mea stă pe canapea şi se uită la mine ca la o nebună. laughing
Nu prea sunt cu alcoolul şi la mine nici nu prea merge, dacă beau vreo 2-3 pahare de vin mă lenevesc imediat, apoi adorm, dar mă trezesc după nici 1-2 ore şi nu mai pot să adorm la loc şi mai am şi o stare de nelinişte.Hmm,W33d.....asta cred că ar fi funcţionat, dar n-am la îndemână.
Mie îmi cam place să dorm.Mult. sad
Tocmai asta e...că nu ştiu de la ce o fi. Dacă eram stresată sau ceva, atunci nu mai era de mirare că nu pot nicicum să adorm.
Luni, m-am pus şi eu seara (sau mă rog dimineaţa) în pat ca întotdeauna şi după o oră în care m-am tot zvârcolit prin pat, am constatat că nu pot să dorm.M-am dat jos din pat şi am început să-mi fac de lucru prin casă.Am sortat toate chestiile de prin sertare, chiar am descoperit că am lucruri pe care nici nu mai ştiam că le am şi apoi mi-am sortat hainele din dulap pe culori. laughing
Şi de atunci tot aşa sunt.În primele 2 zile a fost ok, dar după am început să simt lipsa somnului, nici să mă concentrez cum trebuie nu mai pot, mi se întâmplă să citesc aceeaşi frază amărâtă de 5 ori şi să n-o înţeleg.
Încă sper să fie doar un mic accident mai ciudăţel care să nu se mai repete.

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai schimbat ceva recent în alimentație? Consumi mult zahăr? Și dacă e pe termen scurt, o cauză trebuie să aibă. Nu prea cred eu în chestii din astea, dar mama mi-a zis zilele trecute că urmează o lună plină și mereu când zice asta știu că o să doarmă prost spre deloc o perioadă. Eu oricum dorm prost spre deloc, deci nu știu dacă mă afectează rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

Nu,chiar nu.De câteva luni am redus mult şi zahărul, consumam foarte mult înainte.Am avut dăţi când era lună plină şi am dormit bine, nici eu nu cred. laughing
A, am reuşit să adorm vineri după-masa vreo 3 ore, noaptea o oră sau două, iar azi noapte am dormit vreo 11-12 ore.Cred că încep să îmi revin la normal.Sunt curioasă ce fac la noapte. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.
Am luat somnifere.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cam câte zile ai stat cel mai mult trează?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Vreo 3.Si saptamani in care dormeam cate 2 maxim 3 ore, cu intreruperi.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

2-3 ore pe noapte cu câte o zi pauză sau cum?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

2,3 ore pe noapte in decursul carora ma trezeam de mai multe ori.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Şi somniferele le-ai luat doar o perioadă până ţi-ai revenit cu somnul? Reuşeai să adormi repede de la ele?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cam o luna. Dupa mi-am revenit, treptat.
Reuseam sa adorm mai repede si nu ma mai trezeam.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Şi peste zi te simţeai normal? Ceva reacţii adverse ai avut?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Normal nu.Somnul ala e un somn artificial, indus, nu are aceeasi valoare.Ma simteam suficient de odihnita(la limita) cat sa pot sa fac chestii normale.
N-am avut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cearcane laughing
In situatii extreme iau cu o ora inainte sa vreau sa adorm o pastila pentru BRGE care are ca efect advers somnolenta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nimic.
Se întâmplă când nu pot să-mi limpezesc mintea.
De obicei nu pot sa dorm când mă gândesc la prea multe probleme.
Singurele lucruri care le-am incercat și îmbunătățesc somnul sunt dusurile reci(sa te usture pielea) asta îți răcește organismul că funcționează ca un termostat și poți dormi.mai bine, eu dorm dus într-o cameră rece și de abia pot sa dorm pe caldura, remen retention(fara sex și m@sturbare 2-3 saptamani), antrenamentele intense la sala și dormitul pe jos. Da podea, nu pat poale.
Din cate știu, deși pare cam bro science. Trebuie sa dormi cu capul spre nord est. Pentru a te odihni calumea.

| Jus7t a răspuns:

Da, dar rar și au fost doar două zile, cam așa.
Nu am făcut nimic, s-a rezolvat de la sine.
Uneori când dormeam cu întreruperi am rezolvat luând melatonina (am luat 10 zile) iar după tot prost am dormit laughing
Dar cât am luat, dormeam bine de tot, am luat când am avut covid, n-am avut miros și nici gust așa că aveam nevoie de somn să scap dracu de el, dar tot a durat mult.

Dacă vezi că nu trece de la sine, mai ales dacă nu dormi deloc, mergi neapărat la medic, poți să dai în altele dacă continui așa pe o perioadă mai lungă de timp.

| anonim_4396 explică (pentru Jus7t):

Am încercat mai demult cu melatonină şi atunci aveam doar mici probleme şi n-am simţit nimic.

Încă sper să fie doar un episod mai ciudat şi să n-ajung la altele.

| Jus7t a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde câte mg ai luat, poți să te interesezi cum e cu doza, uneori o doză mai mică te face să dormi mai bine, alteori un pic mai mare, trebuie să găsești doza potrivită pentru tine, dar presupun că e nevoie și de sfatul unui specialist când faci asta...eu am experimentat singur prima dată când am văzut că nu prea merge, iar a doua a mers așa, fără sau iau două.

Nu o să ajungi la altele, o să îți revii iar dacă nu o să mergi la medic și o să rezolvi cu ajutorul lui și tot nu o să ajungi la altele :d

| anonim_4396 explică (pentru Jus7t):

Am încercat şi cu din alea de 3 mg şi luam câte una, apoi am încercat să iau 2, dar nimic şi am renunţat.Peste ceva timp am mai încercat o dată cu din alea de 10 mg, dar deşi am adormit în câteva minute, m-am trezit peste vreo 3 ore brusc şi cu palpitaţii şi nici n-am mai reuşit să adorm.Doar una am luat.De atunci nici n-am mai încercat, am lăsat-o aşa.

Încă sper să adorm în noaptea asta. laughing