| StrongHeart a întrebat:

Vi se pare ok sa fiti supravegheati si spionati de guvern?
Procuratura generală a Israelului a aprobat folosirea tehnologiei agenţiilor de spionaj pentru a supraveghea persoanele infectate cu noul coronavirus.
Ce parere aveti?

Sursa:
https://www.digi24.ro/......us-1275981

Răspuns Câştigător
| Dandinelle a răspuns:

Se intampla deja de vreo cativa ani in China, din punct de vedere social au un sistem gen big brother, cu puncte si credite, e mai ceva ca Black Mirror. Acum daca ma gandesc putin conspirational, vor sa bage in multe tari ca si "protectie".
Cand de fapt suntem toti oameni si n-ar trebui sa fie nevoie de protectie, dar acum e bagat cu coronavirusul ca sa fie obligat-fortat si ceva "bun"

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Foarte ok. Ti-ar place ca cineva care este infectat si in carantina la domiciliu să dea mâna cu tine? Dar tu sa nu stii asta. Sunt măsuri luate pentru a nu se imprastia virusul la mai multe persoane. Daca nu cunosti asemenea probleme, nu mai posta intrebari stupide.

| Violleta2022 a răspuns:

Tu ce crezi?
Ca ar fi mai bine sa te impuste, cum au facut chinezii, cu cei care i-au prins ca au iesit din carantina si au imparstiat virusul?
Dar de astia care au venit din Italia si au vizitat prieteni si familii intrgei, dand virusul la toata lumea?
Astora li s-a facut dosar penal doar, dar israilienii s-au gandit ca-i mai sanatos sa nu trimita pe nimeni acolo ca sa se infecteze, dar ca sa aiba contact permanent cu bolnavul, sa-l poate monitoriza medical la el acasa, decat sa-l lasa de izbeliste, precum au murit sute de italieni, singuri si inchisi in case.

| Freya1 a răspuns:

Mai bine decat sa te umpli de boli din cauza inconstientei.

| gemeni6226 a răspuns:

Da decat sa ajung pe aparat de respirat din cauza unor inconstienti care nici acum nu stau acasa cand ar putea(exceptie cei care sunt obligati sa iasa)sunt de acord.Cu exceptia cumparaturilor masive, oamenii mai mult se tem sa nu piara de foame decat de coronavirus cand ar trebui sa fie invers.

| Apokales a răspuns:

De la an la an intimitatea noastra este sacrificata de dragul eficientei si progresul. In ziua de azi Facebook-ul te stie mult mai bine decat te stiu apropiatii tai, chiar si decat te stii tu pe tine insuti. Sa mai plusam cu google si cautarile lui, nu merita, nu?
Cred ca in situatii de urgenta, ca acesta cu coronavirusul, este normal ca unele drepturi si libertati sa fie suspendate, nu mi se pare normal cum de am renuntat la intimitate de buna voie pentru cateva like-uri pe FB. Oricum vom mai renunta in continuare de dragul tehnologiei.