| fgetdgfbv a întrebat:

Vi se pare si voua Linux mai bun decat Windows? Aud foarte multi oameni spunand ca Linux este mult mai bun decat Windows si totusi nu trec pe Linux, motivul cel mai des intalnit fiind faptul ca nu e pentru gaming. Stiu ca foarte multe programe pentru Windows nu au si versiune de Linux.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu doar ca nu e de gaming și nu funcționează multe programe, poți avea probleme și cu driverele oferite de producător, linux e altceva, pentru home user windows 10 este c mai bun, linux e pentru cei care vor mai mult, dar linux e viitorul, învață Python

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt doua sisteme de operare pentru nevoi diferite. Windows ul se adresează userului de zi cu zi care se uită la ceva film, un joc, un excel.
Linuxul e pentru cei pe care in primul rand nu ii interesează partea de jocuri și care au ceva cunoștințe mai avansate în ceea ce ține de lucru pe PC. Și bineînțeles Linux e pentru cei ce fac programare.

| Dismally a răspuns:

De ce ar fi mai bun? Linux este gratuit si exista mai putine probleme de securitate cu el, dar mare programele de windows nu iti vor merge, trebuie sa cauti alternative care nu sunt la fel de bune in general. La fel si daca esti interesat de jocuri, sa folosesti Wine e un cosmar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Windows e bun pentru anumite lucruri, linux pentru alte lucruri, daca ai workstation linux e foarte bun de ex.
La fel si mac, e bun in felul lui.