| anonim_4396 a întrebat:

Voi ați simțit vreodată așa ceva?

Acum câteva luni, mai exact prin Noiembrie, o persoană dragă mie, o vecină în vârstă, a murit în urma unui infarct. Locuia singură.
De o săptămână nu o mai văzusem prin curte, ușile erau încuiate dar seara se vedea becul aprins la camera ei.
Veneam de la muncă, era după-amiază, iar la poarta ei era poliția si Ambulanța. Mi-am dat seama că ceva rău s-a întâmplat.
Am întrebat unul dintre vecinii care se aflau acolo și mi-a zis că el a anunțat poliția, dat fiindcă nu a mai văzut-o de o săptămână.
M-am băgat la somn și am avut o senzație plăcut-ciudată. I-am simțit prezența acestei bătrânici lângă patul meu. A fost o senzație plăcută. Deși aveam ochii închiși, o vizualizam cu ochii minții stând în picioare, lângă patul meu, zâmbind, așa cum o făcea când era în viață.
Am simțit că se simte împăcată și că mi-a făcut o ultimă vizită de adio.

Deși au trecut 4 luni de la moartea sa, prezența încă i se simte prin curtea casei iar atunci când trec pe lângă casa ei, din reflex mă uit să văd dacă e prin curte.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

hypnotized Parca am mai vazut o intrebare f asemanatoare, sau am vazut eu in viitor.
Pai se intampla cand ai o persoana in cap, sa ai impresia ca se afla aproape. De exemplu eu am o problema cu becuri care ar trebui sa lumineze cand sunt stinse, insa unu se opreste si mereu la aceleasi ore noaptea intre 22-2am. S-a intamplat o faza cu galagie noaptea pe strada cu vreo 9 ani in urma la aceste ore, iar aceste becuri le am de cativa ani. S-au intamplat mai multe dar sa n-o lungesc aiurea, deci, toata viata am fost cam singura, si asa distanta dar apropiata de persoane rele profitori care raman straini, obisnuiam sa acuz ca platesc din cauza la o viata anterioara ca am si unele amintiri, care este posibil sa fie o iluzie de a mea, dar de ce sa fiu atasata emotional, de exemplu cand vad aceste locuri si persoane, atunci "inviu" cand le uit, mi-e rau. Deci mai nou asociez si eu fenomenele ciudate cu "fantome" desi stiu ca e vecinul implicat ca el mi-a adus becurile. E aceeasi siuatie cand te "indragostesti"de cineva., persoana nu e prezenta in viata ta, ci in capul tau, iti faci speranta ca ar putea fi, daca a facut sau zis ceva care a avut vreo semnificatie importanta pentru tine.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, am simțit. Dar din asta nu rezultă că există fantome. Ai rememorat și re memorezi videoclipuri cu acea persoană, create de creierul tău.

| Mosotti a răspuns:

Ai avut fina iluzie, atata tot, de aia ai simtit asta, de ce, nu se stie. Eu nu am simtit niciodata asta, chit ca a murit tata in 1987 si bunica in 2015 toamna.
Fara iluzie n-ai cum sa simti asa ceva.

| Brizbriz a răspuns:

Eu, nu am trait asa ceva, dar, stiu sigur ca e posibil
de ce sunt sigur, nu vreau sa dau detalii, e o chestie personala, si oricum, in afara de cuvantul meu, nu am nici o dovada