| Șosețică a întrebat:

Voi ce credeti, ce se intampla dupa ce mori?

6 răspunsuri:
| WestSid3 a răspuns:

Exista doua puncte de vedere:
ŞTIINŢIFIC: Corpul intra in putrefactie si este descompus de catre viermi paraziti si insecte minuscule. Practic, nu mai existi si in rest nu se intampla nimic.
RELIGIOS: Moartea este doar un nou inceput spre o alta viata, acolo unde nu este nici durere, nici intristare, nici suspin, ci viata fara de moarte, in cazul in care ai fost un crestin adevarat, cu frica lui Dumnezeu (Fac referire la suflet, nu la trup).
Insa fiecare are o libera alegere happy

| Tanii a răspuns:

Păi, cum a spus și @ Sandy Belle, există două variante -
1. Științific - Corpul tău intră în putrefacție și este descompus de către bacterii, paraziți și alte insecte. Nu mai ești și gata!
2. Religios - Moartea este o portiță pe care o deschizi după ceva timp și dai de o nouă lume. Raiul sau opusul acestuia. Poți să stai acolo, sus în cer sau poți coborî pe pământ, sub forma unui înger, pentru ați apăra familia, prietenii. Sau, corpul tău se poate transforma în animal. Dar asta este cea mai necrezută afirmație.

Acum, ca să adaug și un strop de amuzament, ce se întâmplă după ce mori? Mori și gata! Te duci în sicriu don't tell anyone. Așa. Revenind la subiect, nimeni încă în viață nu știe ce se întâmplă după ce dai colțul. Desigur, acum amintindu-mi, știu că acolo sus, cum zicea și profesoara mea de religie, Dumnezeu te va aștepta în fața a două porți. Una întunecată și una vie. Cred că ți-ai dat seama care cum e. Așa. Atunci, Dumnezeu, întrebându-te ce fapte bune și ce fapte rele ai făcut, va decide unde te îndrepți. Nici nu ști ce să crezi. Albert Einstein a venit cu o variantă, Biblia cu alta, știința cu alta... În fine. Nu aș putea spune " Om trăi și-om vedea ". Nu prea se potrivește în acest context! laughing. În fine... Oricum. oricine dă colțul odată și odată, și nimeni nu știe când se va întâmpla. Asta e. Nimeni nu e nemuritor. Mă bucur că am lăsat acest răspuns și că te.am ajutat! O zi seară bună în continuare! *(:

| FataVerde a răspuns:

In momentul in care mori si trupul moare iar sufletul merge la Cer, acolo el va da socoteala in fata lui Dumnezeu. Se va cantari faptele bune, cat si cele rele, El va decide daca sufletul tau va merge in Rai sau in Iad. Membrii familiei se roaga pentru sufletul care a facut doar rau pe pamant deoarece sa-i readuca si lui pacea de care are nevoie si de a-si gasi linistea dupa care ranjea. Ne rugam si pentru sufletele bune, nu conteaza acum daca a fost bun sau rau dar totusi merita rugaciunea si pomeniile care i se aduc, a fost si este un suflet care are nevoie de acel ceva.

| EuDuDa a răspuns:

Depinde Daca vrei sa fii arsa sau ingropatalaughing...

| keissy a răspuns:

Unii zic ca ajungi in rai sau opusul acestuia, altii zic ca reapari pe pamant sub forma de animal.eu una cred ca reapari pe pamant sub forma de animal si incerci sa te apropii de fam. ta. dupa ce bunicul meu a murit, am primit dupa cateva luni un catel si are aeeasi ochi cum ii avea el, in plus sta ca un inteleptsi se uita la mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca-i ca un fel de colt pe care-l treci asa numai un pic.