| Meme10Meme a întrebat:

Voi ce credeti de faptul ca colonistii [cacofonie,stiu] europeni [actualii ''americani''] au omorat bastinasii? Ei in timp ce practicau conceptele lor de libertate si de democratie, omorau popoarele bastinase. Si mai vreau sa pun o intrebare, ce au facut ''americanii'' pentru romani?

Răspuns Câştigător
| MeisterSchnitzel a răspuns:

1. Masacrul amerindienilor comis de către coloniștii spanioli a fost o adevărată cruzime. Pentru informația dvs, majoritatea acestor spanioli erau creștini doar de ochii lumii și nu au pus niciodată piciorul într-o biserică. Pe atunci, creștinismul era cea mai "la modă" religie și toți își argumentau opiniile cu "așa vrea Dumnezeu" deoarece în felul ăsta li s-ar fi dat dreptate (de asta titlurile tuturor monarhilor medievali începeau cu "Prin harul Domnului"). Spaniolii au vrut inițial să ia amerindienii ca sclavi doar că ei, amerindienii, nu mai întâlniseră virușii pe care coloniștii spanioli i-au adus cu ei în America. Sistemul imunitar al amerindienilor nu știa cum să reacționeze la un virus european, așa că amerindienii mureau pe capete de la o răceală (motiv pentru care europenii au fost nevoiți să caute sclavi prin Africa).
Apoi, europenii au ucis amerindienii pentru a le lua pământurile în care se găsea aur. De asemenea, țin să te informez că și Guvernul SUA de la 1830 a înființat programe pentru colonizarea teritoriilor neexplorate din ceea ce este azi centrul Statelor Unite și masacrarea aborigenilor care trăiau acolo (un exemplu bun de astfel de "criminal în serie" este Andrew Jackson)'
2. Americanii nu ne-au făcut nimic bun. Din contră, ne-au bombardat rezervele de petrol de la Ploiești.

| Meme10Meme explică (pentru MeisterSchnitzel):

Faptul ca ii luase ca si sclavi nu ii face cu nimic mai buni pe colonisti. Oricum, ai zis mai bine decat puteam sa o zic eu, direct funda.

17 răspunsuri:
| Darkmagic a răspuns:

Aveam alta impresie despre tine... laughing
In fine, a trecut. big grin
Sper sa realizezi ca ai pus o intrebare despre cazul Americii de nord, si ai primit un raspuns pe care l-ai si semaforizat, despre colonizarea Americii de sud, de catre "democratii" spanioli absolutisti. big grin
Daca nu ar fi de ras, ar fi de plans...

| Meme10Meme explică (pentru Darkmagic):

Cum adica alta impresie? Explica.

| DonEduardo a răspuns:

Ce libertate și democrație la vremea aia?

| Meme10Meme explică (pentru DonEduardo):

Nu prea era... Dar asta pretindeau ei ca este. Si asta se pretinde si acum...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauza principala a mortii bastinasiilor nu a fost una violenta ci prin boli diverse aduse de colonisti.
Dar au masacrat bastinasi asta este o certitudine, insa si bastinasii au masacrat colonisti.

| Meme10Meme explică (pentru anonim_4396):

Da,dar colonistii au inceput. Si nu pot sa apar un invadator.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Meme):

Daca am fi pasnici ne-am nega starea noastra naturala. Cu totii suntem migratori

| Meme10Meme explică (pentru anonim_4396):

Daca mergi sa omori triburile bastinase nu mai este natural.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Meme):

Toata istoria umana e plina de de asa ceva, Invadezi un teritoriu : inrobesti sau alungi populatia locala Iar daca nu se supun Pac-pac. Dar nu a fost ceva brusc mare parte din america de nord a fost colonizata numai in secolul 19.
https://youtu.be/-evIyrrjTTY
In sud au fost mai multe acte de genocid, spaniolii vroiau sa se extinda rapid neorganizat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pare bun filmul dupa rating, dar pe moment nu sunt pasionat de genu "western" Imi place mai mult horror-mister-sf
Filmele vechi sunt mai bune ca cele de azi, WINNETOU e din 1963

| Meme10Meme explică (pentru anonim_4396):

Da,cele de azi promoveaza prostia si umorul de prost gust...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Meme):

E vorba de regizare, scenariile sunt previzibile sunt pentru mintea de copil. Se folosesc o gramada de efecte speciale dar actorii sunt prea superficiali.

| Meme10Meme explică (pentru anonim_4396):

Da,si ei se bazeaza doar pe glume sexuale[care sunt cat de cat amuzante pana intr-un punct]...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Meme):

Ma refeream ca scenariile sunt atat de previzibile actiunea filmului nu te mai surprinde., Mai demult hai sa zicem pana prin

| Eisenheim a răspuns:

La prima a răspuns colegul care a primit funda, la ce au făcut americanii pentru noi? Ford și cola frate? Ce am făcut noi pentru ei? Pălincă de prune, cola lor nici nu pute pe lângă jinarsu nostru laughing