| anonim_4396 a întrebat:

Voi ce fructe mai consumați pe timp de iarnă și care sunt preferatele voastre?

Mie personal îmi plac foarte mult fructele kaki și rodiile. Se pare că au o mulțime de beneficii pentru sănătate.

27 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Pe kaki abia l-am descoperit. E o "revelatie" pentru mine.
Rodiile sunt extraordinare, imi plac mult.
Dar niciuna din ele nu a reusit inca sa detroneze bananele. Parca as fi facut pentru ele si ele pentru mine. happy

| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Https://doc.ro/......roprietati

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil de aceea il consider a fi un fruct energizant. Imi da energie mai mult decat strugurii sau alunele.

| MihaelaDart a răspuns:

Avand la discretie, in aceasta perioada consum foarte multe mandarine/clementine, portocale sau cand merg pe munti adun si capsuni (este un fruct care creste in Grecia cu denumirea in latina Arbutus Unedo in copacei. Au gustul fragilor). Cat si bananele sunt printre fructele mele favorite.

| anonim_4396 explică (pentru MihaelaDart):

O, da...mandarinele... Cea mai faină parte e când parfumezi toată camera cu ele. happy

| Drimmero a răspuns:

Banane, mere, pe astea le consum indiferent de anotimp daca le gasesc prin piata, in general nu prea ma omor cu fructele, insa merele si bananele fac parte din ''dieta'' mea zilnica.

| Jus7t a răspuns (pentru Drimmero):

Sunt bune și pentru creier bananele, eu mănânc fructe mai rar, poți sa mănânci zilnic tu banane, mere? După ceva timp nu îmi mai e pofta și fac o pauza.

| Drimmero a răspuns (pentru Jus7t):

Pot sa mananc zilnic, adica nu mi s-a luat de gustul lor, au foarte multe beneficii, merele curata si dantura, te simti mai fresh dupa ele, bananele tin si de foame, sunt bune pentru digestie si nu numai + aportul de vitamine. Mai bag si citrice, e posibil sa-ti placa astea. Dar cam asa si eu, mananc mai rar fructe, cu vegetalele nu ma impac chiar asa bine.

| Jus7t a răspuns (pentru Drimmero):

Nici eu nu ma impac bine cu alealaughing

| Drimmero a răspuns (pentru Jus7t):

Cea mai buna leguma e porcul si cel mai bun fruct e oul prajit.

| Jus7t a răspuns (pentru Drimmero):

Maine o sa mănânc friptura de porc laughing
Da și burgerul de vita e bun.

| Drimmero a răspuns (pentru Jus7t):

E genial burgerul ala, fii atent ca iti dau un pont. Pui carnea aia pe gratar, o lasi sa se faca, pui peste carnea de pe gratar niste branza cheddar feliata, cam 2 felii pe bucata de carne, o lasi si pe aia putin sa se topeasca, dupa ce e facuta carnea o iei si o pui in chifla, pui sos de burger, neaparat sa fie d-ala, gasesti in LIDL parca cel mai bun la gust, pui niste rosie, ceapa, muraturi si stii cum este? Orgasmic, in momentul asta mi-a face, deja mi s-a facut pofta doar cand am descris. Eventual daca iti place vinul pui putin pe carne cand o lasi pe gratar, o stropeala mica. Ies bomba!

| Jus7t a răspuns (pentru Drimmero):

Mersi man, chiar azi ma gândeam sa încerc, eu mereu comandam, mancam acolo ma rog, vreau sa vad dacă acasă iese ceva asemănătorthinking

| Drimmero a răspuns (pentru Jus7t):

Nu ca iese asemanator, nici nu se compara, iese mai bun. Chiar am facut o comparatie si cand il faci iese mult mai gustos, e de munca pana il faci ca trebuie sa aprinzi gratarul, stai de el, pregatesti ingredientele, adica mai mult iti ia pana il faci decat pana il mananci dar merita. Mai bun iese la gratar, daca il faci pe grill in casa faci mare fumaraie si o sa puta a vita o saptamana, deci tot afara e cel mai indicat sa faci, iar branza aia topita iese genial cand o lasi putin pe gratar.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Din copilărie știu că bananele constipă...și am auzit asta de multe ori. Dar pe net scrie că reglează digestia sau așa ceva...deci cum e?

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Mit scornit din burta si cam atat, e din aceeasi familie cu "daca consumi oua ti se ridica colesterolul", ca te imbolnavesti si bla bla-uri ieftine de pe net. Nu am patit niciodata sa ma constip de la banane, cum sa te constipi de la fibre?

| MihaelaDart a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu musai, depinde de corp. Bananele ma salveaza de la constipatie, sunt pe invers laughing. Cand m-a vazut soacra-mea ca am exterminat intr-o zi un ciorchine de banane a intrat in panica laughing.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Banane.

Si rodii.

| LoveSleep a răspuns:

Mananc capsuni iarna, ca nu ma uit la bani.

| mentholinks a răspuns:

Piersicute.

| anonim_4396 explică (pentru mentholinks):

Nu sunt fructe de iarnă. Și dacă ai găsi, probabil ar avea gust de plastic.

| mentholinks a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, ai dreptate. In anotimpul cald arata mai delicios.

| Lukasssz a răspuns:

Goji

| 1997onur a răspuns:

Kaki dar rar foarte rar

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună. happy:
Pe timpul iernii consum multe mandarine, clementine și portocale.
Nu știu de ce, dar mirosul lor mă duce mereu cu gândul la sărbătoarea Crăciunului happy
În rest consum banane, avocado, uneori kiwi, deși nu am mai consumat demult, orice găsesc interesant, sănătos și găsesc la magazin happy

| Jus7t a răspuns:

Nucile sunt bune, au multe beneficii asupra creierului.
Mănânc de ceva timp și ma simt mai ok, poți cauta pe net beneficiile. Dar nu trebuie sa mănânci multe.

| anonim_4396 explică (pentru Jus7t):

Daaa, nucile sunt bune, mai ales în fursecuri cu unt și torturi. tongue big grin