| IAmTheLegendary a întrebat:

Voi ce metode de învățat aveți? De exemplu eu mă plimb prin cameră, și rețin ce zic cam in 30-40 minute. happy

7 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Rețin mai bine de 90% din lecție în clasă, dar în caz contrar, îmi structurez totul într-un eseu și-l citesc de câteva ori, la fiecare paragraf folosindu-mi degetele pentru ca să rețin cuvintele cheie.

| RAY a răspuns:

Eu invat doar cuvinte in limba invatata, pai invat asa, fac o lista cu x cuvinte care le repet timp de 25 de minute apoi peste o ora iar si tot asa, de 2, 3 ori asa nu ma plictisesc, asociez cuvintele cu alte cuvinte, imagini, repetitia e cheia sa stii, degeaba sti lectia pret de cateva minute ca apoi o uiti si e imposibil sa reti mult, de fapt 85% din ce inveti uiti a doua zi, creierul retine doar esentialul, in paddure e un curs care manca mierea si intr-o zi a venit un iepuras si l-a intrebat daca vrea sa danseze cu el, povestirile sunt o foarte buna modalitate de a retine ceva, creierului i plac povestile de mici copii suntem interesati de povesti, apoi fa urmatorul lucru ia-ti un prieten si preda lectia invatata de tine vei vedea ca o vei retine mai mult

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Citesc de cateva ori. Apoi invat pe paragrafe. Si apoi tot. Dar de obicei fac multe exercitii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu învăţ cu muzică.

| IAmTheLegendary explică:

Mișto metode! Am să încerc și eu să le fac, ca să văd care mă ajută mai mult. happy

| milkie a răspuns:

Citesc lecția din caiet și o transcriu pe o foaie. Mai înfrumusețez foaia aceea ca să nu îmi fie așa silă de învățat, iar după citesc cu voce tare câte puțin. După ce termin de reținut tot, încerc să zic toată lecția fără să mă uit în foaie. Baftă!

| Raluca23e a răspuns:

Bună! Eu în general îmi scot cu un evidentiator ideile principale și le scriu pe o foaie. Apoi încerc să îmi fac câteva legături logice sau amuzante între lucrurile care trebuie să le rețin și le repet de mai mult ori. La fiecare 30-35 de minute fac o mică pauză. În caz că învăț pentru teză/examen îmi inregistrez lecția și o ascult în căști în timp ce mă plimb. Chiar ajută laughing. Aceste lucruri funcționează pentru mine, depinde de stilul tău. Îți doresc o zi frumoasă și spor la învățat!