| VladStiurligaiu a întrebat:

Voi ce parere de bancurile astea "stii ce a zis vulpea catre arici"? dar aia cu"e concurs sa la urs " eu le folosesc in sens asa mai ironic dar care-i faza cu ele ca mie nu mi se pare amuzant ce a zis vulpea la arici.

2 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

Bancurile cu animale sunt un tip de glume sau bancuri care se bazeaza pe antropomorfizarea animalelor, adica le atribuie caracteristici umane sau le prezinta intr-un mod care le face sa para ca au ganduri sau comportamente asemanatoare cu ale oamenilor. Acest tip de glume poate fi amuzant pentru unii oameni, in special pentru copii, deoarece ii ajuta sa inteleaga lumea din jurul lor prin intermediul povestilor si sa dezvolte imaginatia lor. Totusi, unii oameni pot gasi aceste glume neserioase sau neamuzante, in special daca sunt prezentate intr-un mod repetitiv sau fara a tine cont de contextul in care sunt spuse. De aceea, este important sa fii atent la reactiile oamenilor inainte de a spune un astfel de banc si sa le respecti sentimentele daca nu le face placere sa auda astfel de glume

| VladStiurligaiu explică (pentru DjSannan):

Pai si bancul cu bufnita nici aia nu e tembela?