| LigiMe99 a întrebat:

Voi credeti in Dumnezeu? Adica sa credeti pe bune...Sa tineti post, sa va rugati, sa mergeti la biserica... Eu nu cred deloc in biserica, cred ca e o afacere si ca nu are nici o lecatura cu Dumnezeu. Voi ceparere aveti?

Răspuns Câştigător
| Pomar a răspuns:

Nu, nu cred in d-zeu, este o inventie, si bineinteles ca nu cred nici in biserica...

3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca vezi credinta ca pe ceva ce tine mai mult de o relatie, eu fiind o persoana, iar Dumnezeu fiind tot o persoana, si cumva sa existe o relationare intre mine si El, atunci da, cred in Dumnezeu. Daca vezi insa credinta ca pe o religie in care faci ceea ce trebuie sa faci, adica postesti, te rogi, mergi la biserica, atunci e doar religie si atit. Desigur ca adevarata credinta le include si pe acestea (postul, rugaciunea, mersul la biserica), insa accentul cade pe relatie, aceste lucruri fiind mijloace pentru a te duce la acea relatie, insa nu e valabil si reversul - facind doar aceste lucruri nu te duce neaparat la cunoasterea lui Dumnezeu. Poate fi doar o simpla religie.
Eu cred in Biserica. Da, e o afacere, da, gasesti multi oameni care o fac de ris. Insa, daca exista falsuri, nu inseamna ca nu exista si originalul. Am cunoscut originalul si te asigur ca nu exista loc mai frumos decit Biserica pe pamintul acesta. Nu ma refer ca cladire, ci la acea comuniune a crediciosilor, acea unitate ce exista intre cei ce cred cu adevarat.

| BigV a răspuns:

Da, eu cred in Dumnezeu! Nu cred in Biserica! Nu tin post! Mi se par niste chestii prostesti, chiar duse la rangul de fanatism din partea unora! Dumnezeu inseamna bunatate! Decat sa donezi o mie de euro pentru un popa care oricum are vila si Range Rover mai bine cumperi mancare si o dai celor care nu au! Pot spune cu mana pe inima ca Dumnezeu exista, il simt de fiecare data cand fac un bine cuiva! Biserica este doar o afacere! De ce ar avea tocmai biserica noastra dreptate?! De ce sunt asa multe neclaritati in biblie?! De ce Isus nu prea pomeneste nimic de biserica!?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu exista cum exista mos craciunlaughing