| vRemi a întrebat:

Ce credeti cu adevarat de fapt, ca Dumnezeu nu exista sau ca biserica este o afacere?
Eu sincer cred in Dumnezeu dar cred cu desavarsire ca biserica este doar o afacere.

45 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu exista. Biserica este una singura : Cea formata din pietre vii, iar Hristos este Capul Bisericii.

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru EmaS):

De fapt sunt mai multi capi ai bisericii dar ma rog. tu o sa zici pai da dar hristos este ADEVARATUL cap si nu stiu ce, ok, nu conteaza ce crezi tu, ce crede musulmanul, eu doar ti-am zis ca sunt mai multi capi.

| Elvina a răspuns:

Dumnezeu exista sau nu. Depinde de fiecare ce crede. Asta depinde de spatiul socio-cultural in care traim. Noi credem in Dumnezeu, budistii cred in Buddah, sectele in alte prostii. Totusi, exista si posibilitatea a nu existe:

EINSTEIN

In fata unui rege: „Sunteti un om credincios, îi spusese alteta, ati folosit în teoria relativitatii si pe Dumnezeu?" „N-am luat în calculele mele o asemenea ipoteza, alteta!".

Feuerbach: Deoarece oamenii nu-și înțeleg pe deplin propria lor istorie, ei tind să atribuie valorile și normele create social unor activități ale zeilor.

Karl Marx: Atat timp cât oamenii nu vor înțelege natura simbolurilor pe care le-au creat vor fi prizonierii unor forțe pe care nu le vor putea controla.

Nietzsche: Dumnezeu a murit.

Osho: Fiecare om ar trebui sa isi faca propria religie.

E alegerea fiecaruia. Pace!

| danay72 a răspuns:

Asa e, de fapt si Biblia zice ca crestinatatea care e prefigurata cu Babilonul cel Mare e mana in mana cu comertul, e o afacere. Apocalipsa18:1-4.Doar o singura forma de inchinare face intr-adevar ce spune Biblia si e placuta lui Dumnezeu. Fapte15:14,17

| Musique a răspuns:

Nu neg existența lui dumnezeu, însă consider biserica neimportantă.

| mODIN a răspuns:

Eu nu cred ca Dumnezeu exista, si biserica este evident o afacere.

| milan9 a răspuns:

Dragă Reks, dacă cineva e de vină trebuie identificat cine, pentru că, Biserica este un organism complex.

Biserica se defineşte ca,, instituţie" divino-umană, ca şi colaborare a "divinului" cu "libertatea omului", colaborare pentru mântuirea oamenilor ce va dura, după afirmaţia Mântuitorului Hristos, până la,, sfârşitul veacului"(Matei 28, 20).

Biserica nu este formata doar din oameni (preoţi, dascăli, credincioşi)... ar fi trist acest lucru!
Oamenii sunt vulnerabili, Ortodoxia nu înseamnă nici pe departe doar oameni. Ei formează doar TRUPUL Bisericii, asumat de Hristos (CAPUL BISERICII) indiferent de circumstanţe. Niciodată Hristos nu a scos afară pe cei care nu se conformau principiilor. El a fost "doctorul venit în lume în mod special pentru cei "bolnavi".

| milan9 a răspuns:

"Elementul uman" (credincioşi, preoţi, dascăli, etc) nu reprezintă decât "un compromis asumat" în cadrul Bisericii, pentru că LIBERTATEA ESTE O LOTERIE iar Dumnezeu a riscat in privinta libertatii, şi,:
- El Şi-a asumat riscul creării omului cu libertatea lui cu tot;
- Şi-a asumat riscul intemeierii Bisericii în care libertatea omului este distinctă de învăţătura "FĂRĂ GREŞEALĂ"

Avertismente deci, au primit şi preoţii lăsaţi de Fiul lui Dumnezeu, dar asta nu L-a împiedicat pe Fiul lui Dumnezeu să întemeieze Biserica Sa: Timotei 5, 17, I Tim. 5, 19, Tim. 5, 22; I Tim. 3, 6, I Petru 5, 1-2, Fapte 20, 28, I Tim. 4, 14, Matei 18, 6, etc).

Şi cu toate avertismentele asupra vredniciei slujitorilor, Hristos a ÎNTEMEIAT-O şi, în tot Noul Testament a CONFERIT şi a SUPRAPUS PRESTIGIUL, SFINŢENIA, şi PUTEREA SA peste aceea a BISERICII. A confirmat-o de la un capăt la celălalt în Noul Testament!

| milan9 a răspuns:

Credinta nu trebuie sa devina o afacere, dar in toata istoria Scripturii, preotia a beneficiat si de o sustinere materiala din partea oamenilor.
"Tot aşa a poruncit şi Domnul celor ce propovăduiesc Evanghelia, ca să trăiască din Evanghelie."-I Corinteni 9, 14

| sublime89 a răspuns:

Biserica este o afacere tocmai pentru faptul ca d-zeu nu exista, dar nu asta conteaza. Practic, nu este legatura intre cele doua lucruri. Daca preotii nu ar face asa multi bani, ar insemna ca d-zeu exista? Nu cred. Faptul ca biserica este o afacere e un lucru clar si dovedit, iar faptul ca biblia e un basm si ca zeul evreilor nu exista e din nou un lucru clar si dovedit, doar ca asta e mult mai greu de acceptat, pentru ca oamenii nu au inca curajul sa recunoasca faptul ca zeii lor nu exista. Ar fi prea disperati daca ar ramane fara iluzia unui ajutor divin, si mai ales o viata vesnica si perfecta dupa moarte. Zeii se nasc doar din sperantele false ale oamenilor. Stii cum e vorba aia, speranta moare ultima.

| Darkmagic a răspuns:

Am sa-ti dau un raspuns pe care ti-l confirma istoria.
La inceputuri, adeptii bisericii crestine au platit cu viata, in chinuri inimaginabile prin arenele romanilor credinta lor intr-un unic Dumnezeu.
Biserica crestina a mai facut ceva.
A facut trecerea de la oranduirea sclavagista, in care viata si umanitatea nu aveau niciun pret, la oranduirea feudala, nu foarte umana nici aceea, DAR infinit mai buna decat societatea sclavagista.
Nicio religie, nicaieri in lume, nicaieri in istorie, nu a mai schimbat intr-atat de mult umanitatea.
Crestinismul a schimbat lumea, NU Buddha, NU ateii, ori hindusii, ori alte specimene...
Ce spui acum, isi permite Biserica sa fie o afacere?
Eu zic ca da, fie ca unora le convine, fie ca nu. happy
De altfel, daca nu ar exista aceasta..."afacere", am fi privati de niste sarbatori si traditii intr-adevar frumoase, nu te-ai mai boteza, nu te-ai mai casatorii religios, si probabil la finalul vietii ai fi ars, sau ingropat pe un camp.

La final, ar mai fi ceva, care sper sa-ti dea de gandit... happy

Nicaieri in lume, NU a existat si nici NU va exista vreodata un popor ateu.
De ce?
Pentru ca umanitatea vrea sa creada in ceva, si o sa vrea asta intotdeauna, indiferent de ce iti vor spune tie niste "atei" isteti... happy
Nici imperiul Roman nu a reusit sa darame Biserica, nici Islamul, nici Hitler, nici comunistii, si te pot asigura ca nu vor reusii asta nici o mana de atei cu doi trei neuroni care mai mazgalesc pe TPU tampenii... happy

| M25M a răspuns (pentru Darkmagic):

Crestinismul a schimbat lumea, NU Buddha, NU ateii, ori hindusii, ori alte specimene...-----Nu crestinismul a schimbat lumea ci adeptii crestinismului. Daca te referi ca este cea mai raspandita religie atunci adu-ti aminte tot din istorie cum de a ajuns cea mai raspandita religie. SI a schimbat lumea cum? Prin crima si tortura, prin cruciade si inchizitie? Prin Evul Mediu unde oricine incerca sa afle, sa cunoasca mai mult decat i se permitea, devenea dusmanul Bisericii? Pe bune? Stii ca religia asta are influente din religii mai vechi decat ea si din confesiuni asiatice nu? Ca tot il acuzi pe Budha ca nu a schimbat lumea...

De altfel, daca nu ar exista aceasta..."afacere", am fi privati de niste sarbatori si traditii intr-adevar frumoase, nu te-ai mai boteza, nu te-ai mai casatorii religios, si probabil la finalul vietii ai fi ars, sau ingropat pe un camp.------------Argumentul asta e inept rau. (Fara suparare) Ai uitat sa precizezi ca ne priveaza si de spitale si de scoli si de alte lucruri mai benefice si necesare societatii decat construirea in prostie a bisericilor si umflarea burtilor mai marilor bisericii.

Iar ultima parte. asta a fost asa pentru efect nu?
Gandeste-te de ce nu a existat pana acum un "popor ateu", fa lucrul asta, da-ti seama singur...
Iar pentru cuvintele de la final, no comment

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru Darkmagic):

Nici nu vroiau desteptule sa darame biserica, nu au considerat-o o prioritate. nu asta e filozofia mentinerii si manipularii unui popor, din contra, trebuie sa o lasi acolo daca vrei ca lucrurile sa mearga.
cum sa nu existe un popor ateu, norvegienii ce sunt. ca or mai fi 10-20% crestini...prea putin conteaza. si uite ce ii bate dumnezeu cu salarii de 5000 euro
tu imi vorbesti de neuroni cand nu stii ce inseamna allah, cand nu stii cine a fost buddha. cum sa nu schimbe ateii lumea? pai de asta stai ba tampitule la calculator pe internet si spui numai prostii, de asta ai telefon s-o suni pe ma'ta sau pe altcineva, de asta ai televizor sa te uiti la tampenii toata ziua, s.a.m.d, din cauza ateilor si oamenilor care au vazut mai departe de religie, ca altfel acum erai in biserica si te rugai ca prostu
nu ma intereseaza ca raspandesti cuvantul lui dumnezeu sau ce faci tu, e alegerea ta, dar lasa istoria ca...e jale.

| Darkmagic a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Bre... laughing
Tu esti mai prost decat e voie, asa ca o sa-ti dau un singur raspuns, si dupa aia te trimit sa mai citesti ca e jenant sa dai astfel de raspunsuri.
Cine naiba ti-a spus tie ca norvegienii sunt atei, cand religia lor de stat e protestantismul, si e practicata de 70-80% din populatie, restul apartinand altor culte?
Ca nu se duc la Biserica decat 20% dintre ei, asta este alta poveste, dar nici noi romanii nu ne omoram cu slujbele religioase din biserici, si totusi ne numim crestini, nu atei, nu altceva.

Mai pune naibii mana pe o carte, ca te-a prostit internetul. laughing
Nu sunt un aparator al Bisericii, si daca citeai mai atent raspunsul meu, aflai si tu ca DA, Biserica este acum o "afacere", dar o afacere necesara.
Sau poate nu stiai ca Biserica si popii au invatat poporul roman sa scrie si sa citeasca?
Se vede ca nici pe Creanga nu l-ai citit, dar te arunci sa dai 100 de "raspunsuri", care mai de care mai inept... laughing))

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru Darkmagic):

Te-ai uitat si tu repede pe google sa vezi in ce cred norvegienii, problema e ca nu ai inteles ce ai citit. doar 20% cred ca exista dumnezeu, religia de baza e protestantismul dar asta nu ii face pe ceilalti 80% religiosi.
"daca citeai mai atent raspunsul meu, aflai si tu ca DA, Biserica este acum o "afacere", dar o afacere necesara."
te-a intrebat cineva ceva de chestia asta? ce zic eu si ce zici tu. alt dus cu pluta...

| Darkmagic a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Darkmagic a răspuns:

"daca citeai mai atent raspunsul meu, aflai si tu ca DA, Biserica este acum o "afacere", dar o afacere necesara."

EnciclopediaProstiei a răspuns:

"te-a intrebat cineva ceva de chestia asta? ce zic eu si ce zici tu. alt dus cu pluta..."

laughing)))))))))))))))))))
Bre! laughing
Tu nu ai citit nici macar intrebarea lui Reks...
EL A INTEBAT DACA BISERICA ESTE O AFACERE!
Ori esti beat? laughing)

Raman la parerea mea:
Te arunci sa dai o suta de "raspunsuri" inepte, si habar n-ai pe ce lume traiesti, nici macar nu ai citit INTREBAREA DE BAZA. laughing)
Sterge-ti contul, ca esti degeaba pe aici. big grin

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru Darkmagic):

Cand discuti cu cineva aici, e musai sa aiba legatura cu intrebarea initiala? daca vreau acum incep sa scriu despre klingonieni, care e problema. tu asta ai inteles din tot ce ti-am scris eu, asta este argumentul tau catre mine? dezamagitor, nenea.
pa-pa

| Mădă0611 a răspuns (pentru Darkmagic):

Bineinteles ca nimeni n-a reusit sa "darame" biserica, pentru asta e nevoie ca oamenii sa gandeasca, ceea ce e un lux in prezent, de asta e lumea cum e.

| Darkmagic a răspuns (pentru Mădă0611):

Raspunsul tau nu a reusit decat sa ne faca pe toti, prosti. laughing
Sau crezi ca umanitatea nu a avut pana acum destui ganditori? happy
Dupa spusele tale, ateii "cred" in Stiinta probabil, prin excelenta deci, toti "gandesc", iar eu...sunt asa...cam prostanac. big grin

Repet:
Umanitatea trebuie SA CREADA in ceva.
Intotdeauna a fost asa, de la epoca pesterilor, si pana la aselenizare, si asa va fi pana la sfarsitul lumii.
Vreti sa intelegeti asta, ok, nu vreti, e problema voastra.

Vorbesti de banii dati bisericii...
Ai cumva impresia ca celelalte religii au fost mai..."ieftine"?
Ca sacrificiile (de multe ori umane) cerute de "zeii" religiilor trecute erau mai ok?
Ia-i omului credinta in ceva mai puternic decat el, in ceva ce instituie totusi niste norme morale minime, si ajunge antropofag.
Nu inteleg cu ce va deranjeaza Crestinismul sau CE dracului e rau sau gresit in cele zece porunci...
Spune vreuna ca trebuie ca omul sa fie tampit?
Sau va obliga sa frecventati vreo biserica?

Va mai spun o data, si inchei aici, ca batem apa-n piua:

Daca Crestinismul sau oricare alta religie va dispare, va dispare ca sa fie inlocuita de ...ai ghicit, ALTA religie.
Asa e constuit omul, fie ca va place, sau nu. happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru Darkmagic):

Ai scris enjpe randuri pentru 3. laughing
Una e sa te uiti la un mar si sa crezi ca are vierme, ceea ce o sa poti verifica atunci cand o sa ai un cutit (stiinta), si alta e sa te uiti la el si sa spui ca e nuca de cocos, sau stiu eu, croscobaur (religia).
Ok, lumea trebuie sa creada in ceva, ateii stiu asta si inteleg, problema e ca se poate crede in ceva ce pune creierul la treaba, ceva ce nu te face sa urasti pe cel care nu gandeste ca tine, si ura e putin spus, prea laudatul tau crestinism, omoara creierul incet, incet. "Crestinismul a schimbat lumea, NU Buddha, NU ateii, ori hindusii, ori alte specimene..." da, si prin ce mijloace? De la crimele din trecut (nu imi veni cu primii crestini prigoniti pentru ca ghici ce? tot de un fel de crestini erau prigoniti), la santaj emotional, mai ales ca oamenii nu pot verifica daca e adevarat sau nu, le mai spui si prostia lui Pascal, ti-au dat creierul pe tava de teama "sa nu piarda tot", cu asta te mandresti. laughing E ciudat ca cineva de varsta ta si care se lauda cu nu stiu ce cunostinte are o gandire asa, foarte ciudat. thinking

App, nu inteleg de ce se lauda crestinii cu cele 10 porunci cand aproape le e rusine cu zeul din vechiul testament si se lauda cu noul.

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu a fost niciodata o prioritate generala, mondiala. desteptii au lasat prostimea sa creada in ce vrea si si-au vazut de treaba, de adevaratele teluri.
daca era o prioritate...hohooo...veneau buldozerele, stii treaba.

| Darkmagic a răspuns (pentru Mădă0611):

:))...
Nu cred ca esti tu in masura sa stabilesti cat de "ciudate" sau nu, sunt procesele mele logice.
Mai fa o data asta, si o sa am grija sa te pun in dificultati infinit mai mari decat ce ai patit aici:
http://www.tpu.ro/go-to-answer/11783445/

Nu de alta, dar poate asa o sa observi ca si crestinii "gandesc"...

Mada wrote:
"Ok, lumea trebuie sa creada in ceva, ateii stiu asta si inteleg..."

Tot ii dai in sus si in jos cu ateii, "ateii fac", "ateii dreg"...
Ateii fac pe naiba!
Ateii de aici se razboiesc amarnic cu crestinii, pentru ca atat stiu, si atat pot.
Comprende?
Arata-mi o, ganditoareo, O SINGURA INTREBARE dintre miile puse la "Religie", care sa combata alta religie decat crestinismul si sa nasca atatea polemici.
Raspuns: Zero.
De ce?

Pai poate pentru ca "ateii" de aici habar n-au de alte religii, si combat si ei ce pot, nu?
Ori poate pentru ca alte religii sunt mai periculoase decat "plicticosul" Crestinism, si se poate lasa inclusiv cu zdup daca va dati viteji...

Ia "combateti" Islamul...
Doar e mai periculos si mai violent decat Crestinismul, nu?

Sau legati-va de religia Mozaica, daca va credeti atat de "minunati".
De ce nu o face nimeni?
Te asigur ca evreii sunt FOARTE sensibili la antisemitism, si FOARTE sensibili privitor la religia lor.
Deschideti voi cateva topicuri referitoare la credinta evreilor, si intr-o saptamana nu o sa mai aveti unde sa comentati.
"Vitejii" lui peste..."ganditorii" lui Papuc... :))
Ar trebui sa va fie un pic de rusine...

P.S. Trece-ma la "ignore" ca ma plictisesti, si ar fi destul de nepoliticos sa o fac eu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Darkmagic):

laughing si la aia cu evolutia, stii doar ce ai citit, de parca e greu sa iti folosesti mintea, daca nu scrie nicaieri ca marul e mar, marul nu e mar ca e ce scrie nu stiu unde, "x e rechin", pai e rechin ca asa l-au numit oamenii, poate e o noua rasa de nu stiu ce peste care acum seamana cu rechinul, si se indreapta spre o noua specie, dar nu, e rechin ca asa scrie nu stiu unde.

Mda, si ateii din tarile musulmane se lupta cu islamul. Wow! oare de ce? Ca sunt prosti, habar n-au de alte religii. Crestinii de ce au treaba mai mult cu ateii decat cu alte religii, ca in prezent nu cred ca ateii ii omoara, ci alea alte religii, dar iar, la aroganta suntem buni, la gandit nu, si apoi, la usa nu musulmani sau evrei vin, sau budisti, hindusi, pocaiti vin, in parc slujba de la o biserica ortodoxa se aude, duminica clopotele ortodoxe se aud, la scoala copiii ortodoxism invata, ortodocsii fac fite daca nu iti faci cruce sau nu crezi in prietenul lor imaginar. Esti pe langa. oh go on

Nu dau ignore nimanui, tu esti amuzant, si mai amuzant ca pari de peste 40 de ani si o tii una si buna cu niste basme; lumea se schimba, se descopera lucruri, o carte de acum enjpe ani nu mai e valabila, pentru tine e. laughing

| Darkmagic a răspuns (pentru Mădă0611):

:))))
Mai fata, ateii care se respecta, "Ganditorii", cum le spui tu, sunt PRO Stiinta, si IMPOTRIVA ORICAROR inclinatii spre supranatural, IMPOTRIVA ORICAREI religii.

Ori ce vad eu aici e o "cruciada" impotriva crestinilor, punct!
Ce naiba-mi vinzi mie basme? :))

La intrebarea din link, cea despre evolutie, v-am dovedit ca NICI DRACU de aici de pe TPU NU l-a citit pe Darwin si a sa "Originea speciilor".
Tine: :P
http://www.tpu.ro/go-to-answer/11771339/

Toti "ateii" lui peste imbratisati teoria lui Darwin, si habar n-aveti de ea, nu i-ati citit macar cartea de capatai... :)))
Mai sunt si acum amuzant?
Pai...razi... :D

| Mădă0611 a răspuns (pentru Darkmagic):

Ateii sunt neutri pana cineva ii misca, apoi treaba e simpla, actiune - reactiune, orice ganditor, oricat s-ar ocupa cu altceva, cand il misti, te impinge pentru a-si reocupa locul. Si s-o fi citit, si sa n-o fi citit, Darwin a trait acum ceva timp, si imi confirmi ce ziceam de carti, unde mai pui ca nu e doar teoria lui? El zice ca mutatiile sunt aleatorii, eu cred ca sunt adaptative, daca Darwin zice nu stiu ce si in mare esti de acord cu el, nu inseamna ca trebuie sa nu gandesti ca nu cumva sa-l contrazici. Esti ca un "prieten" care se lauda ca are nu stiu ce programe antivirus si apoi a patit-o cu unul (virus), siguranta asta inseamna vulnerabilitate de fapt. Tu razi, eu rad, e ok. big grin

| Kalla a răspuns:

O sa aiba si ei rasplata pe care o merita.
Nimic nu ramane nepedepsit.
Dumnezeu exista si biserica e o afacere.Banii sunt arma diavolului deci biserica (ca institutie si afacere) e gresita.E important sa mergem la biserica pentru Dumnezeu si pentru sufletul nostru, nu pentru preoti si banii lor murdari.Nu trebuie sa ramanem acasa duminica doar pentru ca preotii vor doar bani.Asta nu schimba nimic.Noi tot la biserica trebuie sa mergem.Trebuie sa platim ceea ce cumparam de acolo pentru ca asa e corect, sa platesti pentru ceea ce cineva a muncit, putem sa dam un banut la saraci dar nu la preot pentru ca cine-L slujeste pe Dumnezeu trebuie sa o faca gratis sau cu putini bani, atat cat merita si cat ii trebuie.

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru Kalla):

Pai si daca biserica (ca institutie) a fost ridicata din coruptie si interes, de ce mai intri in ea, intri in casa diavolului ca sa-l slujesti pe dumnezeu, cum vine asta. unde-i logica, nu ai putea sa te rogi la cer, fara a mai intra in biserici, automat nu ai mai promova raspandirea coruptiei? daca stai sa te gandesti, indirect faci un pacat
ai nevoie neapoarat de 4 pereti ridicati de niste sarlatani pentru a comunica cu dumnezeu care e pretutindeni?

| Kalla a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Eu ma rog mult la Dumnezeu acasa dar in Biblie scrie clar ca Iisus se duce sa se roage la templul adica biserica Domnului fara icoane si altele.Scrie ca trebuie sa mergem si acolo sa ne rugam.Bani sau nu e oricum un loc sfintit si preotul la care ma duc sfinteste tot in fiecare saptamana si e foarte de treaba la fel si familia lui si dascalul etc.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Isus Cristos, întemeietorul creştinismului, a arătat clar că închinarea la Dumnezeu nu trebuia transformată într-o afacere. (Matei 10:8 - Fără plată aţi primit, fără plată să daţi.)

| Rakanishuu a răspuns:

Şi eu cred în Dumnezeu, dar biserica nu mai este cum, probabil, era acum câteva decenii sau chiar mai mult. Mă rog, preotul meu este un om chiar bun, dacă ma duc să mă spovedesc nici măcar nu-mi ia bani, şi nu numai mie. Dar mai sunt acei idioţi pe care nu-i pot numi preoţi care, după ce că-ţi ia toţi banii din buzunar, îţi mai zic şi păcatele la un pahar de bere. Biserica în general, nu este o afacere. Depinde de cine o conduce, mă refer la preot sau chestii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu exista in fiecare dintre noi.
Unii suntem mai constienti de acest fapt altii deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Darkmagic am citit comentariile tale sun 10000000000000 exceptionale eu chiar astazi am vazut un documentar despre cum sa ajuns la crestinitism bine eu fiind romano catolic pot spune un singur lucru ca eu de mic copil am fost crescut si invatat ca nu trebuie sa ne razbunam sa-i lasam in pace dar sa stii ca nu uitam ce s-a intamplat si ne ferim, dumnezeu trebuie sa fie in inima omului si atunci acel om va vedea altfel pe cei de linga el, isus a fost fiul lui maria si lui iosif care lau crescut invatandul sa faca bine si sa spuna lumi intregi sa iubeasca pe cel de linga el sa nu ureasca aproapele el a murit iubind lumea si a iertat si pe pilat si pe baraba si pe romani pe urma a venit o ploaie si lumea trebuie sa inteleaga ca nu e bine sa incalci cele 10 porunci eu nu am vazut rege care a murit sa plece cu bogatia dupa el deci lacomia trebuie pedepsita ok Darkmagic sa te iubeasca isus pina ajungi in rai apropo si acolo in rai si in iad exista speranta

| Darkmagic a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc Fable.

| MiruD a răspuns:

Daca dai un ban la biserica, si cu banii tai se face altceva, nu este vina ta. Dumnezeu vede ca ai dat din inima si care a fost scopul tau. Acum depinde ce crede fiecare de Biserica.

| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Dumnezeu exista, eu cred in El. Iar biserica, afacere pentru ce?
Noi cu ajutorul bisericii, L-am cunoscut pe Dumnezeu, nu? Cu ajutorul icoanelor, a bisericii suntem mai aproape de el.
Deci nu, nu cred ca biserica este o afacere.

| vRemi explică (pentru PamfleticaTotHellenne):

"Nu iti face chip cioplit si nu te inchina la el" sunt cunoscut?
Parca reprezinta un pic icoanele... Sunt facut de om, nu? Deci imediat cum intram in biserica incalcam o porunca.

| PamfleticaTotHellenne a răspuns (pentru vRemi):

Pai, da, idolatrizarea este un pacat pana la urma, dar la ce ne-am inchina daca nu la icoane? Ne inchinam lui Dumnezeu, nu icoanelor. Si din cate stiu, icoanele ne ajuta sa intram in comuniune cu EL, nu!?

| vRemi explică (pentru PamfleticaTotHellenne):

Nu prea, teoretic asa ar fi, dar cele 2 teorii se cam contrazic, eu unul nu am nici o icoana in casa, nu ma inchin la icoane, si pe cat posibil merg in biserici cu cat mai putine icoane, in orice caz, eu consider ca trebuie sa ne inchinam lui Dumnezeu si doar atat.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Nu stiu daca Dumnezeu exista sau nu dar Biserica este clar o afacere.

| Woo_Bobby_1988 a răspuns:

Va salut.
Dragii mei, am o intrebare pentru voi. Exista masina cu 13 usi?
O sa spuneti : nu, nu exista.
Iar eu o sa va raspund : De unde stiti voi? Doar pentru ca nu credeti c-ar putea exista, inseamna ca nu exista? Daca bunicul mi-a spus ca nu exista, oare asa este? Sau trebuie sa cercetez personal, ca sa aflu adevarul?

Unii din voi spuneti ca nu exista Dumnezeu. De ce spuneti asta?
Pentru ca nu L-ati vazut la televizor pe Dumnezeu, nu ati dat mana cu El, etc. Asa-i?
Voi credeti doar ce vedeti. Dar, oare curentul electric se poate vedea? Ce culoare are el? albastru sau roz? Nu puteti vedea curentul electric, dar credeti ca el exista, pentru ca va alimenteaza tv-ul, calculatorul, becul, asa-i?
Oare nu exista suficiente dovezi ca sa credem ca Domnul exista? Oh, sunt asa de multe!
Noi suntem dovada vie ca Domnul exista! Cine ne-a creat? Fiecare lucru este creat de cineva! Sau pe voi v-a adus barza?
Natura, plantele, cerul, stelele... oare nu Dumnezeu le-a creat?

Sunt atatia oameni care au avut cancere in faza terminala...s-au rugat si au fost vindecati, si traiesc si acum, fara nici un fel de medicamente.
Care e explicatia? Nu-mi spuneti, intrebati-l pe Marx si pe Nietzsche, si pe urma imi raspundeti.

Este asa convenabil sa nu credeti ca Dumnezeu exista....asa convenabil pentru voi.
Pentru ca in felul acesta, voi credeti ca nu aveti nici un stapan sau judecator... puteti sa faceti rau si lucruri rele fara sa fiti judecati.
Daca credeti ca Domnul exista, atunci ar exista multe restrictii pentru voi. Nu-i asa?

Dragii mei, nu ascultati la unul si la altul, cautati voi insisi adevarul, voi, aceia care doriti sa primiti adevarul in inimile voastre.
Si voi veti fi aceia care vor avea parte de binecuvantarile lui Dumnezeu.

Iar cei ignoranti, care fabrica adevarul dupa bunul plac, o sa vada adevarul cand o sa fie prea tarziu ca sa mai poata schimba ceva.

Stallone s-a pocait si el. Dar probabil ca nu e nici el asa de destept precum Marx, Nietzsche, sublimee89, elvina... sau alti atei.

Dumnezeu sa va binecuvinteze si va deschida inimile.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Woo_Bobby_1988):

M-ai induiosat pana la lacrimi - de crocodil!

| M25M a răspuns (pentru Woo_Bobby_1988):

Daca nu stim inca cine "ne-a creat" asta nu inseamna ca automat exista vreo entiate creataoare. Daca inca nu avem o idee fixa asupra vietii in Univers din nou nu inseamna ca trebuie sa trantim explicatia entitatilor numite zei.

Referitor la judecata, uite sunt foarte multi credinciosi si culmea fac rau si fac lucruri rele parca fara sa le pese ca vor fi judecati?!? Dumnezeu exista pentru ei dar restrictiile sunt cam slab respecate.

Dragii mei, nu ascultati la unul si la altul, cautati voi insisi adevarul,---- Cu asta sunt de acord, fiecare trebuie sa isi gaseasca singur calea, oricare ar fi ea.

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru Woo_Bobby_1988):

Ba voi sunteti sanatosi la cap, ce tot il dati ca exemplu pe stallone. ala are 70 de ani si a facut tot ce se putea face in viata asta, de la droguri la femei la ce vrei tu. si cine e stallone pana la urma sa il dai ca exemplu, cand e vorba de divinitate el nu e tot om
nu stiu de sublimee89 si elvina dar e evident ca nu poti sa-l compari ca intelect pe marx cu stallone deci lasa ironia. ce daca s-a pocait gata, s-a pisat pe karl marx, pai nu va e rusine sa vedeti lucrurile asa. cand o scoate si stallone o vorba desteapta pe gura atunci mai vorbim dar nu ca s-a pocait la 70 de ani dupa o viata de pacatos. asta e o dovada de ignoranta si lasitate, nu e un barbat adevarat sa-si asume faptele. iarta-ma doamne la 70 de ani...e tipicul babelor care umbla teleleu dintr-o biserica in alta si voi il respectati doar pentru atata lucru

| Elvina a răspuns (pentru Woo_Bobby_1988):

Nu sunt atee. Sunt catolica in acte, dar agnostica in realitate. Nu e vorba de nicio pocainta ci de alegerile fiecaruia. Citez din tine: Dragii mei, nu ascultati la unul si la altul, cautati voi insisi adevarul, voi, aceia care doriti sa primiti adevarul in inimile voastre.

Prin asta confirmi ce a zis Osho, ca fiecare om sa isi faca propria religie.

| Woo_Bobby_1988 a răspuns:

Voi v-ati format convingerea ca Dumnezeu nu exista si ca biserica este o afacere, pentru ca sunteti ortodocsi, si ati vazut multe lucruri care va displac referitor la biserica probabil, precum "dati de pomana sa manance mortii pe lumea cealalta", sau altele care sunt gresite, si neconforme cu sfanta Biblie.
La o biserica ortodoxa se cer bani pentru orice, da sau nu? o slujba mica, sfintirea unei colivi, sau multe altele.

Ia duceti-va voi intr-o biserica evanghelica, si sa-mi spuneti mie cine va obliga pe voi sa dati un singur leu acolo.

Daca Dumnezeu nu exista, cine-i vindeca pe aceia care marturisesc ca s-au vindecat de cancer in faza terminala? Oare sunt nebuni? Daca sunt nebuni, de ce si analizele confirma vindecarea?

Daca spuneti ca nu exista Dumnezeu, automat nu exista nici diavol, asa-i?
Atunci cum explicati starea acelor oameni posedati demonic? Epilepsie? Daca e epilepsie, atunci de ce medicamentele pentru epilepsie nu le amelioreaza starea?

Oameni buni, treziti-va pana nu e prea tarziu. Pentru ca o sa existe situatii in viata cand nici macar toti banii din lume nu va vor putea cumpara sanatatea.

Daca voi credeti ca Dumnezeu nu exista si ca Biblia este o inventie, eu va contrazic vehement. Si-mi pun viata la bataie pentru credinta mea.

In final fiecare crede si face ce vrea. Dar, inainte de-a judeca dupa bunul plac, va invit sa faceti cercetari.