| anonim_4396 a întrebat:

Voi cum combateţi lenea?

26 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e nimic de combătut. Dacă nu ai un ideal cât de mic, restul e vânare de vânt.
https://www.youtube.com/watch?v=r4_PRmHcyiU
https://www.youtube.com/watch?v=aOT1A1df-ws

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Corect, insa lipsa unui ideal e deja problema in sine, nu mai conteaza efectul adica lenea! In general omu are pur si simplu mici idealuri de zi cu zi, nu sta sa se gandeasca sa aiba. Ceva nu e in ordine la subiectul nostru.
Problema e de ce ii lipseste asta, acolo trebuie umblat.
Sa nu cumva sa aiba fina depresie si sa nu isi dea seama, ca in general depresiile fac chestia asta, e chiar jobu` lor, sa-ti ia interesu (exact ce spui tu, idealurile alea fie si f mici), motivatia, vointa, dorinta, energia uneori.

Fara motivatie nu exista dorinta si vointa, iar fara alea esti cam blocat, pentru ca mai bine stai asa neutru decat sa faci ceva ce nu vrei si nu simti sa faci, daca faci ce nu simti, e nasol, te enerveaza, oboseste.
Uite eu acum cand scriu, aveam in cap sa splitez cablu TV in doua si sa pun unul la decodor HD si altul la video, sa pot inregistra in acelasi timp de pe 2 posturi diferite in la aceiasi ora. M-am sculat la 7 asa vioi, abia astept sa fac asta, deci simt motivatie, dar nu pot face ca inca n-a deschis jos sa iau ce trebuie! A venit de la sine, NU mi-am impus eu.
Fii atent mecanismul:
1 - A aparut nevoia de a face asta, odata nevoia rezolvata, imi aduce multumire si bucurie.
2 - Motivatia este sa imi rezolv nevoia ca sa fiu multumit.
3 - Asa ca a aparut automat (retine, fara sa imi pun problema) dorinta, vointa, energie sa fac asta, deci motivatia a dat drumul la mecanismele mobilizatoare in mod automat.

Cand ai o depresie chiar si fina e asa:
1- Apare nevoia, trebuie rezolvata dar nu simti ca daca o rezolvi conteaza prea mult.
2 - Daca tot nu prea conteaza, motivatia nu mai exista, adica ce facem, facem ceva ce nu schimba mai nimic?
3 - Asa ca nu apare nimic, e lene cumva, nu ne mobilizam sa facem acel lucru, nu-l vrem, la o adica ne lipsim de aia si aia e.
Deci undeva pe aici prin acest mecanism e problema subiectului la general.

| gogu220 a răspuns (pentru Mosotti):

Hai că mai aveai un pic şi ieşeai din pagină.

Când vine lenea, că ea vine singură, indicat e să te ghemui într-un colţ al camerei, eventual îţi iei şi telefonul, şi stai acolo aşa până pleacă singură, că aşa cum vine, aşa şi pleacă.

| Mosotti a răspuns (pentru gogu220):

Aia care scriu carti nu mai ies din pagina nici dupa 500, asa ca nu stiu cum este, iar cine e interesat, citeste. Corect, asa cum vine asa si pleaca dar depinde, ca daca e din aia patologica nu mai pleace, eu de aia vorbeam. Ca aia de care zici tu e normala, nici nu se discuta. Cineva care intreaba asta, cred ca intreaba ca dureaza mai mult, nu intreaba de aia normala.

| doctorandus a răspuns:

Sa nu faci nimic toata ziua este extrem de plictisitor. Asa ca pentru a face fata plictiselii iti vei gasi ceva de facut.

| Drimmero a răspuns:

Imi e imposibil sa o combat cand se activeaza.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Normal, am explicat acum 1 minut la mesajul lui sadrian46 ce si cum. Nu ai cum sa o combati, daca te opui, mai rau este. E ca si cum ai accelera cu frana pusa, ce iese?

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Ditamai romanul pentru ce? Lenea cand vine si te cuprinde nu ai ce sa ii faci.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Ptr explicatii ce inseamna, ca asa daca zici ce zici tu, multi contesta, zice nuuu e asa, esti vinovat, nu faci cutare, nu vrei aia, etc etc. Am explicat ca sa se inteleaga de ce nu merge, cine e interesat de subiect va lua ca o informatie buna aia, stii cum e, cand te int ceva citesti si un roman de 1000 pagini. Dar normal ca este cum zici.
Daca poate pricep ei cum merge, poate se prind si ei ca nu merge sa alungi lenea la comanda.

Eu in general doresc sa fac omu sa vada singur care e treaba, sa se convinga el cum este, nu sa zica "aa zice si ala ca nu se poate, dar nu e asa, de fapt se poate, stiu eu, nu are cum sa nu se poata".

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Se poate combate? :O

| Mosotti a răspuns:

In general daca simt lene ii dau curs, ca daca ma opun e mai rau, ma irita, enerveaza, oboseste. Oricum lenea e semn ca nu e okey, un om care e sanatos nu simte lene de la sine, nu se simte bine sa fie lenes nici daca ar vrea.
Deci este foarte clar, trebuie sa treaca ea si atunci simti automat ca e ok.
Bine, nu lene temporara de oboseala, ca aia e altceva, ci aia indelungata, lipsa aia de energie, de motivatie de iti vine asa sa stai relaxat si sa nu faci mare lucru.

| Celcestietot a răspuns:

De exemplu, gandeste-te ca trebuie sa faci acea treaba mai repede pentru a trece la activitatea doritawinking!

| Sn4k3 a răspuns:

Stii cum e, cateodata trebuie sa te faci prieten cu inamicul ca sa-l invingi laughing

| anonim_4396 explică (pentru Sn4k3):

Neah,nu merge.Nu aici.winking

| Sn4k3 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta a fost strategia mea, n-am zis ca si functioneaza. Eu m-am imprietenit prea mult din pacate laughing

| anonim_4396 explică (pentru Sn4k3):

Înseamnă că ar cam fi cazul să ţi-o schimbi.winking

| FreddieM a răspuns:

Ce e aia lene?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

N-am timp sa-mi fie lene

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cum aşa?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

N-am avut niciodată probleme cu lenea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cofeina

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am înțeles că lenea o să fie încadrată la boli psihice, deci în unele cazuri nu o poți combate.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Lenea nu e boala in sine, este efectul in principal al depresiei, nu conteaza ca e depresie clasica, ca e depresie data de schizo, de tulb bipolara, deci tot o boala psihica e si depresia, asta daca e durabila, nu asa lene de moment, asa cum am spus.
Si e si normal sa fie asa. Daca nu mai ai motivatie, dorinta, vointa, energie, automat nu mai faci mare lucru.

Am mai zis, un om sanatos nu are lene durabila adica patologica, de la sine nu are si nici nu poate avea chiar daca ar vrea constient, o sa zica "nu..nu ma simt bine sa stau asa, trebuie sa fac ceva, sa ma misc, sa.". Dar multi nu pricep sau nu vor sa priceapa si condamna, arata cu degetul, vin cu din alea "nu vrei, nu ai vointa.", pai DA, nu mai vrei si nu mai ai vointa cand depresia apare fie si nu prea sus, ca asa incepe, lento de nici nu te prinzi.
Dar adevarul e ca nu se explica asa, ca daca s-ar explica cum am spus eu, poate ar intelege multi, sa imi arate mie cineva pe tot netu daca se mai spune asa.
Medicii, psihologii multi nu informeaza, oamenii nu stiu, de multe ori nici medicii nu realizeaza, culmea, multi condamna si ei ca nu au inteles cum merge treaba.

| Jus7t a răspuns:

Nu e așa ușor să lupți cu ea dar e o soluție : disciplina.
E ca un mușchi și o să devii mai bună în timp la asta.
Cauți pe net mai multe dar pe scurt înseamnă să faci ceea ce ai de făcut fie că simți să faci sau nu pe moment acel lucru.

| LupusDei1993 a răspuns:

E ca la un joc RPG, cateodata am destule resurse s-o bat, uneori ea ma domina.

| Mosotti a răspuns (pentru LupusDei1993):

Exact, foarte bine ai observat, daca nu ai resurse, nu ai ce face, resursele le ai sau nu, nu ti le dai tu, ca nu ai cum, asta nu inteleg multi. toti acuza "nu faci, nu vrei, te complaci", nu e chiar asa, ei vorbesc fara sa cunoasca cum functioneaza sistemul.