| anonim_4396 a întrebat:

Voi cum considerati ca e corect sa spui? Grigore Vieru a fost poet roman sau basarabean? Stiu ca a trait dincolo de granitele Romaniei, dar a scris niste poezii patriotice exceptionale, de o sensibilitate rara inchinate Romaniei.

Si a mai spus ceva extraordinar :"Daca visul unora a fost sau este sa ajunga in Cosmos, eu viata intreaga am visat sa trec Prutul".

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un mare om de cultura si literat consacrat. A facut parte dintre acei oameni fara frica sa afirme tot ce simtea indiferent de regim. Unul dintre oamenii care a rupt cercul strimt al granitelor raminind unul dintre oamenii care apartin intregii lumi.

6 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Grigore Vieru a fost poet roman care traia in Basarabia.

mira
| mira a răspuns:

Poet roman traitor in Basarabia.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Roman - roman curat - Basarabia este precum Transilvania, Banatul, Oltenia, Dobrogea sau Moldova - doar ca betivanii astia de rusi au impins granita nedrept peste ei. A scris, trait si sperat mai romaneste decat multi dintre cei care s-au nascut dincoace de Prut. Eu ii consider frati. Au suferit mult mai mult ca noi.

| dy a răspuns:

E basarabean de origine romana asa cum Markó Béla este roman de origine maghiara!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar si tu mai crezi ca basarabia este o alta tara? este de ajuns sa spui poet basarabean si sa se inteleaga ca este si roman.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Roman, roman, roman!

Basarabia- Pamint romanesc!