| anonim_4396 a întrebat:

Voi cum descrieți depresia?
E o boală sau o stare?
Credeți că există români care nu au suferit și nu vor suferi niciodată din cauza depresiei?

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sant care nu sufera deloc, restul da si nu sant in stare sa iasa din ea pentru ca li sa indesat in cap negativismul

| aditimus a răspuns:

Depresia este o boala care apare din cauza stresului ce te macina de zi cu zi, e o stare la inceput dar dupa ce o faci greu scapi de ea, e o boala ce nu are leac decat prin liniste si sa ai pe cineva sa te sustina.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nici, nici. Dacă te iei după medici ajungi departe.

| Celcestietot a răspuns:

O stare.

| SilentRain a răspuns:

Ufff exista mai multe tipuri de depresie, depresia e o boala de natura psihica
Nu dispare în câteva săptămâni, te macină ani la rand
Mulți nici nu știu ce înseamnă depresie, dar se auto-diagnostica ceia ce total greșit, nu poti sa spui ca ești depresiv pentru ca ai o mica, problema sau ca te-a părăsit iubitul etc
Depresia te tine efectiv legat ', dispare orice culoare din viață ta iar durerea îți devine prieten, și nu te poți scoate din starea aia zile la rand

| OldSoul a răspuns:

Eu as zice ca depresia este necesitatea de autocunoastere, si de asumare a deciziilor si a faptelor noastre.
Este o stare careia daca nu stii sa-i acorzi atentie, sa intelegi prin ce treci, se transforma intr-o boala.
In opinia mea, toti sufera mai mult sau mai putin, pentru ca viata nu e mereu cum o vream noi, si de asta apar suparari, nemultumiri, iar daca nu stim sa trecem peste, sa invatam ceva, se aduna, si incep sa ne macine sa ne framante.

| Justme79 a răspuns:

Buna depresia este o stare psihica a fiecăruia dintre noii care în timp daca nu este tratata se poate agrava ...totul în mare parte pleacă de la starea emoțională după aceea intervin celelalte părți cum ar fi neliniștea, nu poți dormi vrei sa faci ceva și nu poți te simți mereu singur șamd deci toate aceste simptome sunt stării emoționale care sunt declanșate în urma unor nemulțumiri exemplu fratele meu a fost părăsit de fosta lui sotie lasandul cu un bebe mic de 3 luni pentru el a fost sfârșitul lumii pentru de aici a început așa zisa depresie și sunt multe alte lucruri totul depinde în mare parte de caracterul fiecăruia să ști cum să depășească anumite momente în viața toate cele bune îți doreschappy