| anonim_4396 a întrebat:

Voi cum vă dați seama dacă o critică este negativă sau pozitivă?

24 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Orice informație care ți se oferă o filtrezi, nu o iei literalmente.

| Drimmero a răspuns:

Dupa ton, tonul face muzica si dupa cuvintele folosite, dar nu accept eu critica oricui, cum ma simt atacat intru in defensiva si i-o dau mai departe.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca ma afecteaza negativ si nu ma ajuta pe viitor, atunci... probabil e negativa.

| Sofer a răspuns:

Când ma deranjează ceva atunci îmi dau seama ca e o critica la adresa mea.

| anonim_4396 explică (pentru Sofer):

Criticile pot fi și pozitive uneori... Doar trebuie să ne dăm seama de asta...și să nu ne lăsăm prea afectați de cele negative.

| Nemessys a răspuns:

Iau in considerare
-de la cine vine si care este situatia acelei persoane
-din ce motiv
-la ce se refera
-cum o formuleaza
-si cel mai important, ce argumente aduce sau DACA aduce argumente.

Daca cineva vai de capul lui vine la mine si-mi spune un simplu,, ba esti prost" si daca-l intreb,, de ce?" nu stie sa raspunda si mai mult reprezinta o frustrare de a lui, nu o iau in seama.

In schimb daca vine cineva la mine si imi spune un lucru rau despre mine, dar ADEVARAT intr-un mod mai frumos si direct si imi mai ofera si solutii la acel ceva, atunci o iau ca pe ceva constructiv (nu pozitiv, cum ai zis tu).

| CostinAlamariu a răspuns:

Cred ca e destul de evident...
Daca e negativa o sa vina din emotii, din invidie sau frustrare.
Daca e pozitiva o sa aiba grija sa zica ceva de genul "vreau sa-ti dau o critica constructiva" si eventual o sa-ti zica si ceva pozitiv pe langa critica.
Cel putin eu asa fac, spun prima data ce imi place si dupa zic "dar ai mai putea imbunatati x și y"

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Daca ti se prezinta modalitati de a face lucrul respectiv mai bine, daca ti se argumenteaza de ce ceea ce faci e gresit si cum poate fi reparat, daca te incurajeaza sa nu renunti, fiindca, cu timpul, vei reusi mai bine, e o critica pozitiva.

| StrongHeart a răspuns:

După mimica feței.

| CleanHeart a răspuns:

Pai nu e greu sa deosebesti o critica constructiva de una negativa, se vede dupa cuvintele pe care le spune omul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu chiar mult, că Dumnezeu mă iubește. Și pe tine la fel.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am impresia ca nu te prea iubeste Dumnezeu, ca ti-a dat cam putina minte.

| anonim_4396 explică (pentru CodrutElian1990):

"Acolo se va croi o cale, un drum, care se va numi Calea cea sfântă: niciun om necurat nu va trece pe ea, ci va fi numai pentru cei sfinți; cei ce vor merge pe ea, chiar și cei fără minte, nu vor putea să se rătăcească." Isaia 35:8

Se pare că nu-i bai dacă am minte puțină.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu chiar esti bigota complet. Nu stiu cati ani ai, dar te deplang.

| anonim_4396 explică (pentru CodrutElian1990):

Uite, asta e o critică negativă. Nu argumente, nu nimic. big grin

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce argumente mai vrei in afara de postarile tale care arata ceea ce am spus?

| anonim_4396 explică (pentru CodrutElian1990):

Încerc să îmi dau seama cum argumentează postările mele acest lucru...

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici eu nu vreau sa te lamuresc in acest sens ca ar fi degeaba. Cum se spune in popor, mi-as raci gura degeaba.
Bigotismul este ultima faza a subordonarii a orice divinitatii, prin biserica.
Daca imi explici:
1.De ce sunt mai multe religii a caror adepti se inchina altor divinitati.
2. De ce se nasc copii cu malformatii,
3. De ce sunt atatea boli, razboaie, crime etc.
o sa cred ceea ce spui tu si spune biblia.
Dar sa nu-mi vii cu teoria ca datorita pacatelor etc. ca atunci te intreb: daca Dumnezeu este atotputernic si oranduieste si mintea si gandurile vietuitoarelor, de ce nu o face doar spre fapte bune?
Dar hai sa zicem ca pacatul ar exista. Unde-i milostivenia si spiritul de iertare a lui Dumnezeu, de pedepsele pentru pacatele inaintasilor se abat asupra urmasilor pana la a saptea spita, asa cum spune biblia?
Si ultime 2 intrebari:
1. De ce in biserici nu se respecta porunca a 2-a, care conform invataturii ortodoxe spune: „ Să nu-ți faci chip cioplit, nici vreo înfățișare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor și să nu le slujești."
2. De ce poruncile difera atat ca ordine, cat si continut de la o religie crestina la alta? Nu toate se bazeaza pe Tablele lui Moise?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Critică pozitivă sau negativă? Cum vine asta? Poate te referi la feed-back.

Când punctezi o greșeală sau o lipsă SPRE rezolvarea acestora este o critică.
Când se dezonorează sau se strică reputația cuiva este injurie.
Deci poate te-ai referit la cum ne dăm seama dacă este o critică sau injurie?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Păi nu ai cum să-ți dai seama pana nu încerci pe tine. Eu ma uit la experiență omului și rezultatul care l-a avut, nu după cum suna mie bine la ureche, că sunt mulți care critica frumos dar prosti de dau in gropi. In general te prinzi in 2-3 minute de conversație daca are habar sau nu.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Prefer să zic rea intenționată sau constructivă, îmi pot da cât de cât seama după tonul pe care este zisă și "mă uit" dacă acea persoană își ascultă propriul sfat sau e genul de persoană care critică pe alții dar nu se uită la ea.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Îmi place citatul care zice "Un om înțelept te va corecta fără să te jignească și te va învăța fără să te umilească".

| Onisim10 a răspuns:

După exprimarea vorbiyorului, daca o spune mai crunt și cu voce mai joasa, e negativă, daca o zice așa cum blândețe, e pozitivă.

| BecSpart a răspuns:

După ce iti spune persoana. Adică dacă ți se spune că ești praf, iti dai seama că e critică negativă