| Nilsson a întrebat:

După care principiu vă ghidați alegerile în viață: frica de mai rău sau motivația de mai bine?

28 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebe atras binele cu orice pret. Prin gandire optimism

| sabin89 a răspuns:

Frica de a nu cădea din lac în puţ.

| darrio2007 a răspuns:

Depinde la ce gen de alegeri te referi.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Astea sunt superstiții, este treaba ta daca crezi in ele.

| RAY a răspuns:

„O, deşertăciune a deşertăciunilor, zice oratorul,
o deşertăciune a deşertăciunilor! Totul este deşertăciune!

3 Ce câştig are omul din toată osteneala
pe care o depune sub soare?
4 Un neam trece şi altul vine,
dar pământul rămâne mereu în picioare.
5 Soarele răsare şi apune,
grăbindu-se apoi înspre locul de unde va răsări iar.
6 Vântul bate spre sud,
apoi se întoarce spre nord,
se întoarce din nou, umblă mereu
şi revine continuu la circuitul său.
7 Toate râurile curg spre mare,
fără să o umple însă;
râurile se întorc de unde au plecat,
doar ca să pornească iarăşi de acolo.
8 Toate lucrurile sunt obositoare,
cum nu se poate spune,
dar ochiul nu se satură să privească,
aşa cum nici urechea nu se satură să asculte.
9 Ce a fost va mai fi,
iar ce s-a făcut se va mai face!
Nu este nimic nou sub soare!
10 Dacă cineva zice:
«Iată un lucru nou!»,
totuşi el exista demult,
încă din veacurile dinaintea noastră.
11 Nu ne mai amintim de cei de demult,
tot aşa cum nici cei ce vor urma
nu se vor mai păstra în amintirea
celor ce vor veni după ei."[b]

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Si solomon a spus ca nimic nu are nici un rost, el avea totul, traim un absurd, dar ne facem scopuri, planuri si speram sa reusim, in rest nimic

| Mosotti a răspuns:

Un om sanatos se ghideaza dupa motivatia de mai bine, ca are optimismul de la sine.
Un om cu probleme psihiatrice sau psihologice poata sa se ghideze dupa frica de mai rau, ca e aniox si pesimist de la sine.

Eu unul ma ghidez dupa motivatia de mai bine, mai bine zis de speranta de mai bine.
Cand ma urc in avion nu zic "aoleu daca pica", zic "lasa ma ca nu pica, sansele-s f mici sa pice, si daca pica, aia e, mor si gata, ce mare chestie, oricum muream mai devreme sau mai tarziu".

| T0T a răspuns:

Frica de mai rău.

| Celcestietot a răspuns:

Dupa ce consider in acel moment.

Răspuns utilizator avertizat
| Frank51 a răspuns:

A absurd sa te motiveze frica de mai rau, cum ai ajuns la asta?

| Nilsson explică (pentru Frank51):

Citește primul meu răspuns.

| Frank51 a răspuns (pentru Nilsson):

Tot absurd este. In realitate nu apartinem unei extreme.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Frica de mediocritate.

| Nemessys a răspuns:

Motivatia de mai bine.
Sunt 2 tipuri de oameni. Cei care fug dupa placere si cei care fug de durere.

Unii angajati pot fi motivati astfel : Ba, daca nu faci treaba mai buna, te dau afara
Iar altii poti fi motivati asa : Daca faci treaba mai buna, iti maresc salariul.

In primul exemplu sunt cei care fug de durere (concediere, in cazul asta) si in al doilea sunt cei care alearga dupa placere (salariul).

| siriusblack98 a răspuns:

Ambele.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Frica de mai rău.

| StrongHeart a răspuns:

Frica de Dumnezeu este de fapt o binecuvantare.Cand stii ca ce faci e corect si iti supui constiinta unei vointe divine, nimic nu te mai misca din viata asta trecatoare.
De ce rau de poti teme cand tu slujesti adevarului si luminii?
Nihil sine Deo!

| Nilsson explică:

Ar fi interesant să îi văd pe adepții botniței spunând "motivația de mai bine" când purtarea măștii este un exemplu pur de tip "frica de mai rău", în cazul acesta fiind frica de a ajunge intubat. Motivația de mai bine înseamnă să o dai jos când ai ocazia și să respiri un aer proaspăt și curat care îți revigorează sănătatea și sistemul imunitar.

Dar mai pot și alte exemple: frica de mai rău să nu îți schimbi jobul ca să ajungi într-un loc mult mai nasol, frica de a vota cu un partid de opoziție ca să nu te fure și mai mult decât cei de la putere, frica de a începe propria afacere pentru a nu ajunge ruinat.

Astep și alte păreri sau exemple.

| Dddonkey a răspuns (pentru Nilsson):

Frica de moarte, de amenzii, de a fi judecatii de altii, de a realiza ca au fost(sunt, v or fi) bolii cat va exista omenirea probabil, de a nu te conforma.
Uite un studiu interesant destul de vechi dar cred ca inca reprezinta societatea din zilele noatre.

| Dddonkey a răspuns (pentru Nilsson):

Am realizat ca am uitat sa dau link-ul:
https://www.youtube.com/watch?v=vjP22DpYYh8

| NotNamed a răspuns:

Ambele in egala masura. Sa fi mai bine ca sa nu fi mai rau.

| Irinel15123532 a răspuns:

La mine a functionat varianta a 3a.

Matei 6:33
''Căutaţi mai întâi Împărăţia lui Dumnezeu și neprihănirea Lui, și toate celelalte lucruri vi se vor da pe deasupra.''

| NotNamed a răspuns (pentru Irinel15123532):

Boss, ai gresit categoria. Suntem la stiinta si filozifie. Religia absurda e cu 6 categorii mai sus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambele.
Alegerile profesionale dupa motivatia de mai bine.

| random1620 a răspuns:

Cred ca depinde mai mult si de cum privesti viata.
Dar consider ca in viata trebuie sa fie un echilibru intre ele. (si in acelasi timp as tinde putin spre a 2-a). Adica daca vrei sa o traiesti fericit o alegi pe a 2-a dar daca vrei doar sa nu ajungi intr-un punct mai jos ar fi prima.
Repet, depinde de cum privesti viata

| FlorentinaM20 a răspuns:

Presiunea socială, forțele externe și mediul in care ma învârt.

| Faranume97 a răspuns:

Motivatia de mai bine!