| Patxhu a întrebat:

Voi de când fumați, aveți vreun simptom negativ prezentat la televizor?

4 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

De ce întrebi, nu crezi că fumatul este dăunător?

Simptomele alea negative "prezentate la televizor" nu apar neapărat după câțiva ani de fumat. Dar au șanse foarte mari să apară după câteva zeci de ani de fumat.

Cei care spun tâmpenii de genul "păi eu fumez de zece ani și uite că nu am nimic, deci fumatul nu este dăunător" habar nu au despre ce vorbesc.

| MorcovMajestic a răspuns:

E de ajuns sa te uiti in jurul tau si sa vezi ca toti fumatorii au dantura praf

| alexandradlr a răspuns:

Dependenta

| Xozi a răspuns:

Întradevăr, fumatul este dăunător, iar efectele nocive ale acestuia se văd în timp.
Sunt fumător de 7 ani şi am început să am probleme cu dantura (carii dentare la nivelul incisivilor, în partea în care fumez, îngălbenire a dinţilor, gingivită).
La efectuarea unei raze pulmonare, plămânii mei erau, relativ mai "bătrâni" decât mine, iar rezistenţa la efort e mult mai mică faţă de cum era acum câţiva ani.
Am cunoștințe cu probleme de fertilitate cauzate mai mult sau mai puţin de către fumat, deci da.
Nu ştiu neapărat dacă cele de mai sus au fost prezentate la televizor sau nu, însă patologiile provocate de substanţele din ţigări sunt pe cât se poate de reale.
Acu' există excepţii şi excepţii.
Sunt persoane care nu manifestă nici o patologie; sunt persoane care sunt afectate mai tare.
O altă mare problemă este dependenţa pe care o provoacă.
Am avut ocazia să experimentez şi să văd persoane în sevraj nicotinic şi nu e tocmai cel mai plăcut lucru.