| Otto2014 a întrebat:

Voi folositi regionalismele? Eu nu, sunt din Muntenia, si aici nu prea sunt.regionalisme, si stau si la tara.

11 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Si eu sunt tot munteanca dar, in facultate, la camin, am avut colege de prin toate zonele tarii si am invatat de la ele o gramada de regionalisme.
Asa ca, uneori, cand conversatia e amuzanta, mai pun si din alea; dau culoare vocabularului.

| Musique a răspuns:

Da.În partea noastră tătă lumea vorbește cum cu accent.

| Drimmero a răspuns:

Nu servesc!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

M-am luat cu astea banatene laughing

| RainmakerX a răspuns:

Aici,unde stau nu prea sunt regionalisme sau daca sunt atunci nu le stiu.

| R0R0 a răspuns:

Nu utilizez.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Nu folosesc.

| Aberdeen a răspuns:

Nu prea, rar. Tot în Muntenia mă aflu.

| Otto2014 explică (pentru Aberdeen):

Eu folosesc romana standard, dar mai folosesc si regionalisme, daca persoana n-a inteles ce am zis, si se mai intampla, ca satul meu e plin de oameni batrani.

| JetBlueJet a răspuns:

Foarte rar, cum ar fi HÂȚÂNA
MIJOARCĂ big grin (jocul de-a v-ati ascunselea)
OLEACĂ/OLECUȚĂ astea le folosesc putin mai des decat cele de mai sus
*Si daca stau sa ma gandesc, mai sunt si altele

| Otto2014 explică:

Scuze de punctul ala (aici nu prea sunt.regionalisme)