Întrebare recomandată | AvalohAlyn a întrebat:

Voua vi s-a facut mult rau in viata voastra, de catre alte persoane? Am nevoie de ajutor, e o problema serioasa.Ar trebui sa ma razbun cumva dar stiu ca nu e asta solutia ideala, dar totusi simt ca ar trebui sa ma razbun pe cateva persoane cu care acum nu mai am nicio tangenta deloc dar care consider ca m-au distrus sau mi-au taiat destul aripile,mi-au taiat elanul de tot si furia si antipatia pentru ei nu ma lasa sa-i iert,fiindca mi-au facut foarte mult rau,in trecut.Ce ar trebui sa fac? Cum sa "dizolv" acea furie,antipatie,ura pentru acele persoane si sa nu ma mai gandesc la razbunare? Razbunarea stiu ca e arma prostului dar totusi in niciun fel si chip nu pot sa uit,sa iert sau mai ales nu pot sa uit,in visele mele,noaptea(si vorbesc serios) mereu sunt prezente si acele persoane,deci cateodata le visez cum imi fac iar rau,nu am mai spus asta aici pe TPU dar sincer,nu imi gasesc linistea.pot sa mai adaug ca acele persoane nu au fost pedepsite si nu au fost sanctionate in niciun fel,nici moral,nici verbal, nici nimic, practic ceea ce sunt eu acum, fara incredere in propria persoana si cu un moral destul de scazut este rezultatul raului facut de acele persoane acum 6 -7ani de zile. Exista modalitati prin care pot uita si ierta acele persoane? Razbunarea nu cred ca mi-ar face bine nici mie nici lor dar totusi ma rascoleste chestia asta...practic e un fel de trauma, am crescut si acum imi pastrez memoria intacta pentru umilintele repetate des de acum 6-7 ani.Nu e vorba de cineva din familie, e vorba de alte persoane cu care la un moment dat intrasem in contact social cu ele...Cum pot sa imi fac sa fie bine si sa nu ma mai simt apasat de acele momente din trecut? Eu si acum traiesc in trecut.Mi s-a spus asta de cateva ori,traiesc in trecut fiindca in prezent mai mult sunt "mort" sufleteste,mi s-a taiat elanul, aripile si ambitiile si tot. Evident nu cred ca ma voi razbuna dar totusi fara sa fac lucrul asta cum voi putea fi impacat, linistit?
Va rog, fara glume proaste si "caterinca".E ceva serios pentru mine.

Răspuns Câştigător
| filipcrobert a răspuns:

Ridică-te. happy
Adineauri am citit şi restul răspunsurilor adresate... sincer am trecut printr-o situaţie similară. Ştiu ce spui, şi sunt încântat să văd că totuşi, faci chiar eforturi pentru a evita tipurile violente de răzbunare.
Dar din păcate, variantele sunt două aici: ori te răzbuni, ori ierţi.
Tu alegi ce să faci. Dacă să ierţi îţi e imposibil, atunci într-adevăr. singura metodă ar fi răzbunarea.
Dar de ce să numim ăsta un lucru rău? De ce să te răzbuni neapărat prin schimb de durere? Să oferi, ce ai primit şi tu?

Încearcă să faci următoarea chestie... ridică-te.
Ei probabil, în acele momente în care te-au umilit ori ţi-au creeat acele neplăceri, a fost deoarece te-au considerat inferior. Deoarece, dacă nu aveau impresia asta. nu şi-ar mai fi făcut curajul. Pentru că ar fi ştiut, că o să te întorci la ei.
Aşa că, ai putea devenii superior acelor persoane, invocând orice metodă. Fă-ţi un renume, ocupă-te cu diverse activităţi. fă-te cunoscut. În aşa fel încât, deşi nu mai ai tangenţe cu ele, să te observe totuşi. Să îşi dorească totuşi să te capete înapoi, dar în acelaşi timp să stea în umbra ta, deoarece s-au schimbat lucrurile.
Astfel vei scăpa şi de acea "cicatrice", lăsată. ştiind că ţie totuşi, ţi s-au întâmplat acele lucruri. Dacă vei reuşi să ajungi la un nivel superior, ar fi ca şi cum nu ţi s-ar mai fi întâmplat, ţie. cel actual. Ci tipului din trecut.
Astfel ei se vor gândi cu regret pe cine şi-au pus în cap. Dar toate astea, nu pentru a băga frica în ei.
Nu zic acum, să sari smardoi pe toţi, să prindă ăia de frică şi să te lingă în talpă. Ci doar să aibă regretul a ceea ce au făcut, ştiind cât de bine ar fi fost alături de tine în prezent. Dacă tot sunt, "din oraş"... bănuiesc că te vei mai întâlnii cu ei. Demonstrează-le cât de bine îţi e totuşi.
Şi ignoră-i pur şi simplu.
Deoarece, intenţia lor poate nu a fost doar aceea de a te rănii pe moment. Poate şi-au dorit să te afecteze cu timpul... să îţi lase un ~ceva~, care să te roadă pe dinăuntru. Încât să îi consideri tu, pe ei, superiori.
... Dar trecerea peste acele probleme, ţi-ar garanta contrariul. În primul rând pentru că le-ai strica planul, şi în al doilea pentru că s-ar întoarce roata.
Când te vor privi, nu fii încruntat. or să zică ceva "Hahah, uite ce faţă făcu` ăla". Mai bine râzi.
Nu de ei. Dar râzi cu un prieten. Demonstrează că eşti bine. Dă-le peste nas... E uşor. Şi te vei ajuta şi pe tine însăţi. happy

22 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Dumnezeu se ocupa de orice prost el e arma ta pentru dusmani

| Fatamuntilor a răspuns:

Raul e realativ!
Faci rau,te simti bine pe moment,dar pana la urma constati ca nu e solutia cea mai buna!
Fiecare esec in viata,e pas inaine, e un impuls de reusita
Sunt oameni si oameni, nu toti suntem la fel.
Fa bine, ajuta oamenii dupa puterile tale si te vei simti mai bine!

Auzi, mai contact cu acele persoane? Trimite-le urari de bine cu ocazia sarbatorilor, ureaza-le un an mai bun.

| Doub a răspuns:

"Voua vi s-a facut mult rau in viata voastra, de catre alte persoane? "- Indirect da, mi s-a făcut foarte mult rău.
Nu-ţi pierde vremea cu răzbunări şi alte rahaturi de genul, timpul e prea scurt ca să stai să-ţi storci neuronii într-un scop negativ.

| minrest a răspuns:

Roaga-te pentru ei. Roaga-te ca Dumnezeu sa ii schimbe, sa le arate caile Lui, ca Dumnezeu sa le rezolve problemele in general, pentru ca ei au ajuns jigodii tot datorita unor probleme pe care nu au reusit sa le gestioneze. Solutia crestina pentru traume este sa te rogi pentru dusmani. Asa, pe de o parte vei reusi sa ii ierti, in felul asta depasind si trauma, iar pe de alta parte vei deveni un om mai nobil. Salut.

| J0B0MAT a răspuns:

Cum ti s-a mai spus, nu te mai gandi la trecut.Gandeste-te ca ai trecut peste, ca esti o persoana puternica.
Mai sunt persoanele respective in preajma ta si acum? Daca da, incearca sa le eviti pe cat posibil.

| AvalohAlyn explică (pentru J0B0MAT):

Nu mai am nicio tangenta cu ele.dar sunt in oras.
Totusi ele sunt prezente in amintirile dureroase ale mele.

| J0B0MAT a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Sa stii ca daca vrei, poti uita acele amintiri..sau mai bine zis, le poti inchide intr-o parte a mintii unde nu trebuie sa intri.Cam asa fac eu, iar atunci cand ma gandesc la o anumita persoana si imi vin in cap chestiile rele pe care mi le-a facut, imi aduc aminte ca alea sunt pe un teren minat si ca nu e bine sa intru acolo.Si baang, inchid usita si imi gasesc repede altceva de facut, imi redirectionez atentia spre ceva care imi place.

| J0B0MAT a răspuns:

Fratele meu, de la surioara ta dedicatie

https://www.youtube.com/watch?v=5MkK-gYWPYw

:-*:-*:-*

| RainmakerX a răspuns:

Hey!

Incearca sa nu te mai complici cu anumite lucruri... Respectivii o sa fie pedepsiti de viata la un moment dat, nu o sa fie nevoie sa-i pedepsesti tu.

Nu ai ce sa le faci. Nu e ca si cum te poti razbuna pentru ceva ce s-a intamplat acum 6 ani. Poate ca respectivii au si uitat ce au facut... Cine stie?
Atunci cand o persoana imi face rau... ma departez de ea si o ignor. De aceea nu am persoane care sa-mi faca un mare rau sau ceva de genul.

Nu poti da timpul inapoi, nu te poti razbuna pentru ceva ce s-a intamplat cu atatia ani in urma. Ce poti face?

Eu nu-ti spun sa te rogi pentru ei. Eu nu as face asa ceva in viata mea. Acele persoane nu iti merita timpul! Cea mai mare razbunare posibila este sa-i ierti sau cel putin sa-i ignori. Incearca sa-i lasi in aceasta ipostaza in care sunt acum.
Acesta este cel mai mare rau pe care poti sa-l faci. Stiu ca pare absurd dar crede-ma, balanta o sa se echilibreze la un moment dat. Nici eu nu credeam asta candva dar acesta este adevarul. Nimic nu ramane nepedepsit. Chiar daca tu nu te razbuni s-ar putea sa te razbune altii.

Stii prea bine... dreptatea nu ti-o faci singur. Nu-i mai baga in seama *daca mai ai tangente cu ei* Ignora-i si lasa-i in prostia lor.

Nu incerca sa uiti, doar incearca sa te gandesti mai putin la ce s-a intamplat. Nu mai da atata importanta acelor evenimente.

Trecutul nu poate fi schimbat dar viitorul da! Asta este tot ce conteaza pentru moment.

Succes!

| Dariusuu a răspuns:

Razbuna-te si vei fi fericit o clipa, iarta si vei fi fericit o viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Razbunarea e o arma, esti prost doar daca nu stii s-o folosesti. Revarsa tot ce simti daca nu vrei sa suferi in continuare. Ai nevoie de forta si liniste sufleteasca.
Momentul tau te asteapta si stie ca tu nu-l astepti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bun lucru pe care poti sa il faci e sa te faci constient ca esti superior lor ca si multor oameni din viata ta si sa iti creezi un viitor independent cu propriile tale conceptii.
e adevarat, esti tu in fata ta- dar sa te analizezi grotesc nu inseamna sa te analizezi obiectiv. de fapt fiecare om se simte ca tine, nu esti cel mai naspa.
cunoaste lumea si pe baza asta formeaza-ti principiile

| Nitunitu a răspuns:

Hei! Inainte sa te gandesti la razbunare nu uita ca exista karma.

Am trecut prin multe ca fiecare si mereu am ales sa fac numai bine. Chiar si in situatii in care nu mai gaseam rezolvare, am gasit o rezolvare buna.

Trimite un sentiment de dragoste din inim ta catre toti cei care iti vor raul. Roaga-te pentru ei si evita-i, o sa ai inima mai linistita si sufletul mai impacat. Mintea o ului poate sa faca si bine si rau, alege binele...

| titicristina21 a răspuns:

Frate eu cate rele am avut de la alti dar dai in pana mea ca eu voi plati acolo sus o sa vezi nu are rost sa te razbuni pe acei idioti! daca iti pui mintea cu ei inseamna ca tu esti cel prost nu ei tp ca accept jocul lor si te bagi in el! nu sti nicioadata ca nu sunt sg chiar daca aduci pe cineva! pai incearca sa gasesti pe cineva nou cu care comunici te imprietenesti si te asiguri ca e de treaba si nu te tradeaza! daca nu merge eu zic sa consulti un psiholog te va ajuta chiar daca crezi ca e o prostie! asa ca ar trebui sa fi calm sa nu explodezi in situati xu extrem impact, trebuie sa fi KEEP CALM, ai incredere in tine insusi si vei reusi!

| alice4stars a răspuns:

Nu te gândi la razbunare
Daca crezi in Dumnezeu, roaga-te la El, El te va ajuta. Mereu mă ajuta. Uita acele persoane! Daca ai 9-21 ani invata, trebuie sa inveti! Bazeazate pe ceva important in viata ta, nu de ăia! Răzbunarea este un lucru rau. Crede-ma.

| rim a răspuns:

Razbunarea cea mai crunta este cand dusmanul tau e silit a recunoaste ca esti bun si el e rau...Asta trebuie sa faci.

| AzaRay a răspuns:

Eu zic ca aceste lucruri te intaresc si ca ar trebui sa te gandesti la faptele acestor persoane care ti-au facut rau, ca la niste fapte care au decurs, totusi in favoarea ta, datorita faptului ca ti-au intarit caracterul si te-au facut sa intelegi ca in viata vei da si pe astfel de persoane. Tu trebuie doar sa ai incredere in tine si sa stii ca de multe ori oamenii iti taie aripile pentru a te descuraja, pentru a te face sa pierzi, deoarece reusita ta i-ar face sa se simta umiliti. Tu doar ignora-i si arata-le ca vorbele lor nu te ating in niciun fel.

| SantaClaus123 a răspuns:

Si eu am trecut prin asta cu niste prieteni foarte "buni" pai in special nu ii baga de seama, si atunci cand simti ca te enervezi, incearca sa te galmezi, nu are rost sa te enervezi.

| Zourai a răspuns:

Am trecut prin multe probleme şi eu. Te înţeleg. Nu te mai gândi la trecut. Stabileşte-ţi un obiectiv de viitor, unul care să te ridice pe tine şi să te motiveze, o muncă care să fie apreciată şi care nu toţi o pot face. Ceva la ce te pricepi tu. Singura modalitate de a le da peste nas într-un mod inteligent este să ajungi mai bine decât ei. Să îţi faci un nume. Pentru asta trebuie să înveţi şi să fii cumpătat.

https://www.youtube.com/watch?v=n2mwFEIQfS4

Ascultă şi asta, acordă atenţie ultimei părţi în cazul tău. Sper că ţi-am fost de folos.

| AlbuEmi a răspuns:

O vorba veche din popor : "Razbunarea estea arma prostului" cum ai zis si tu, eu zic sa ii tratezi cu opusul a ce iti fac ei. Daca te jignesc tu apreciazai, dacaiti fac rau fale bine sau inca o optiune : sa ii ignori total, astea ar fi cele mai bune obtiuni in opinia mea... Sper sa te ajute raspunsul meu!

| Alin1216 a răspuns:

Frate. "Razbunarea-i arma prostului"
Indiferenta este singurul motiv, vezi-ti de treaba happy
Sau daca nu, cum a precizat persoana de mai sus, ii poti ierta.

| skyler2015 a răspuns:

In primul rand daca "prietenii" asa cum le zici tu de fapt nu sunt prietenii tai nu ar mai trebui sa stai cu gasca lor.
In al doilea rand se intoarce roata daca ei au facut un rau si lor li se v.a intampla un rau.
In al treilea rand du-te la psiholog daca visezi lucruri rele el/ea iti poate explica mai bine semnificatiile viselor