| Speed99 a întrebat:

Vreau sa intreb si eu ceva legat de o alta intrebare, cea a lui Ray, probabil ati vazut-o: https://www.tpu.ro/......e-de-timp/

Chestia e ca ma mira mentalitatea unora, care sunt de acord ca daca vorbesti cu o fata fara a o vedea ca o potentiala partenera, este o pierdere de timp. Deci sunt singurul care considera ca doua sexe opuse pot fii doar prieteni?

Cred ca am mai multe prietene decat prieteni, si nu ma uit la nici una ca la un joc de noroc, la care marele premiul e sexul, si nu prea pot inghitii oamenii care au mentalitatea asta. Sau sunt eu cel care e ciudat? Yep, that's probably it.

23 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Salut,in primul rand multumesc ca ai dat accept, LoveSleep a raspuns in locul meu,eu unu mas indragosti de o fata daca as vorbi cu ea in fiecare zi mai ales daca mai si atrage sexual,fetele ne vad ca iubiti si prietene de sex opus dar noi in subconstientul nostru vrem mereu sa ne reproducem e ceva genetic asta,dar asa sa ai o amica sa vorbesti din cand in cand e ok, poate uni barbati nu simt atractia sexuala, poate uni nu simt ce simt eu, eu vorbeam despre mine, eu unu ma simt atras sexual de o fata frumoasa, poate esti asexual man

| Speed99 explică (pentru RAY):

Ba, e adevarat ca foarte multi barbati vad femeile ca fiind atragatoare, si le vad drept potentiale iubite - dar de ce nu le poti vedea ca potentiale surori? Cu o anumita fata pe care o cunosc am dormit sub aceeasi patura, tachinandu-ne si gadilandu-ne. Asta se intampla cand venea ea sa doarma la mine sau cand ma duceam eu. Amandoi aveam parteneri, si amandoi stiam asta. Chestia e ca daca tratezi o fata ca pe o sora, poti sa ai cea mai buna relatie de prietenie din viata ta. Trebuie doar sa nu lasi hormonii sa gandeasca pentru tine.

| RAY a răspuns (pentru Speed99):

Man atractia e involuntara,tu crezi ca mie imi place ca ala mic se trezeste cand ma vad cu o clienta frumoasa,in loc sa ma gandesc la laptopul ei eu ma gandesc la alte chesti,poate tu esti asexual nu e nimic rau in asta, eu unu nu pot vedea o fata frumoasa ca o sora mai ales ca si ma indragostesc repede, apoi sa sufar ca bolovanul singur, noi barbati am evoluat ca avand prieteni barbati nu femei, azi numai exista barbati in mare parte

| LoveSleep a răspuns:

Depinde de ce prietenie vorbești tu. Dacă e din aia în care ieșiți și vorbiți din Paști în Crăciun, da, ar putea exista.

Dar n-o să existe niciodată o prietenie între un bărbat și o femeie, în orice caz, nu una în care vă înțelegeți foarte bine, ieșiți mult, vorbiți mult, un fel de "cei mai buni prieteni". La un moment dat, unul din voi se va îndrăgosti de celălalt. Din moment ce sunteți prieteni foarte buni, e clar că vezi ceva la ea și la un moment dat o să-ți dai seama că simți ceva mult mai mult pe lângă faptul că o placi, care e deja clar, pentru ca daca nu o faceai, n-ati mai fi fost prieteni.

| PersonajFictiv a răspuns:

Sunt de acord cu LoveSleep si cu Ray.
Aceeasi parere o am si eu.

| ShaOfHatred a răspuns:

Nu esti singurul. Si la mine cel mai bun prieten al meu e un baiat, pentru simplu motiv ca ne intelegem bine.Si de la inceput ne-am spus unul altuia ca nu o sa fie ceva intre noi deoarece nu ne simtim atrasi unul de altul. Si eu am multi prieteni baieti si daca cumva ei vor o relatie, atunci pacat de ei ca sunt in friendzone.
Nu esti singurul ciudat, sunt si eu aici happy

| RAY a răspuns (pentru ShaOfHatred):

Dar de ce le ti friendzone?

| ShaOfHatred a răspuns (pentru RAY):

Pentru ca nu-i plac, duuh.

| RAY a răspuns (pentru ShaOfHatred):

De ce te folosesti de ei? de ce nu le spui asta? baieti eu nu va plac si gata

| ShaOfHatred a răspuns (pentru RAY):

Da nu ma folosesc.Nu-s genu. Oamenii trebuie sa isi dea seama singuri cand o persoana nu ii vrea in jurul ei sau cand nu ii vrea ca iubit/iubita.

| RAY a răspuns (pentru ShaOfHatred):

Zi-mi vorbesti cu ei zilnic le dai sperante sau cum anume interactionezi cu ei?

| ShaOfHatred a răspuns (pentru RAY):

Cand ies cu anumite persoane(prietenii mei ce mai buni), ies si ei cu noi. Cum sa vorbesc cu ei zilnic? Par genul de persoana care are nevoie de altii? Nu caut compania oamenilor, ei o cauta pe a mea.

| RAY a răspuns (pentru ShaOfHatred):

Nu esti ceea ce credeam scuze

| ShaOfHatred a răspuns (pentru RAY):

Dar ce credeai ca sunt?

| RAY a răspuns (pentru ShaOfHatred):

Ipotetic vorbind da, credeam ca poate ipotetic vorbind te folosesti de ei

| ShaOfHatred a răspuns (pentru RAY):

Neeeeeeee. Ar fi o ipocrizie faptul ca rad de astfel de fete si le judec dar au sa ma fii purtat la fel.

| RAY a răspuns (pentru ShaOfHatred):

Eu incerc sa fiu neutru si acei sclavi care fac totul pe plac vor de fapt sex, rar barbati care sa vrea ceva serios de la o fata, unele fete profita de el vazand ca sunt topiti dupa ele

| ShaOfHatred a răspuns (pentru RAY):

Stiu,dar unii oameni sunt pur si simplu idioti

| RAY a răspuns (pentru ShaOfHatred):

Nu chiar are o relevanta evoluativa, barbati vor sa se reproduca orice femeie intarnita iar femeile cauta cel mai bun mascul cu care sa se reproduca plus ca societatea da falsa idee ca femeile pun accent pe personalitate asa ca multi chiar cred asta si indiferent de fizicul lor ei se dau la fete frumoase https://www.scribd.com/document/351269981/Paradigma-pleistocenului

| ShaOfHatred a răspuns (pentru RAY):

Mindblow

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e neaparat ca o fata si un baiat sa fie impreuna..sa aiba o relatie, sau sa fie atrasi unul de celalalt. Pot fi si simpli prieteni. Si crede-ma ca in cele mai multe cazuri, prieteniile dintre o fata si un baiat sunt mai bune, mai sincere...etc. Un baiat bine crescut nu va vrea sa barfeasca vreodata o fata, sa rada de ea. Pot fi doar prieteni. Si in general prieteni mai buni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

App...mi-a zis ray sa vorbesti cu el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca dialogul se rezuma la a fi unul virtual, in care termenii au fost deja stabiliti, e ok.
Oricum, intrand in virtual, pierd timp.
In schimb, in viata reala eu nu pot lega o prietenie stransa cu un baiat.
Poate sunt inchisa eu la minte, accept si asta.