| cata1123 a întrebat:

Vreau sa-mi explicati si mie pentru fiecare profil la liceu adica in ce materii constau si la ce se da bacul

Fundaaaa:*:*:**:*:*:*:

1 răspuns:
| Georgienita94 a răspuns:

Buna
Depinde ce specializari are profilul tau
De pilda uite eu sunt intr-un liceu cu profil uman, real si tehnologic iar profilul pe care invat eu este tehnologic. eu dau bac-ul la Romana, Franceza/Engleza(la alegere), Matematica M2 si Fizica/Chimie/Boilogie (la alegere), bineinteles si competente digitale la informatica.
Pe stiinte sociale dai bac la Romana, Geografie si Istorie si cred ca si la Franceza/Engleza (aici e foarte usor ca nu dai la mate si faci decat 2-3 ore de mate pe saptamana
Pe Filologie dai bac la Romana, Geografie, Istorie, Engleza/Franceza/Latina
pe Mate-info dai la Mate M1, Romana si informatica si cred ca si Franceza/Engleza
Asta e tot ce stiu
La profil Tehnologic faci module M1 M2 M3... etc (creste nr lor pe parcursul anilor ) si faci practica 2 saptamani la sfarsit de an si in timpul scolii o saptamana in sem I si alta in sem II faci 3 ore demate si romana pe saptamana dai teze la Romana Mate Fizica
eu iti spun de la profilul ata pentru ca pe asta invat eu si de la celelalte nu stiu sa-ti spun mai multe deorece nu sunt sigura si nu vreau s-ti dau informatii eronate!
Sper ca te-am ajutat intr-un fel!
O zi buna!
La revedere!