| Messyhair a întrebat:

Vreau sa-mi spuneti si mie scurt, la obiect si pe intelesul tuturor ce inseamna mai exact ILLUMINATI?

3 răspunsuri:
| mikkhhell a răspuns:

Cuvantul "ILLUMINATI" are mai multe intelesuri, printre care si:
(VT) Rosicrucienii.
(VT) Membrii unei secte care apărut în Spania în jurul anului 1575. Doctrina lor principal a fost, că, prin rugăciune, au atins pentru a perfecta astfel încât un stat, ca să nu au nevoie de ordonanţe, sacramentele, faptele bune, etc; - de asemenea, numit Alumbrados, Perfectibilists, etc
(VT) Literalmente, cei care sunt luminaţi
(VT) Membrii anumite asociaţii în Europa modernă, care a combinat pentru a promova reforme sociale, prin care se aşteptau să ridice bărbaţi şi societate la perfectiune, ESP. de un originea în anul 1776 de Adam Weishaupt, profesor de drept canonic de la Ingolstadt, care sa răspândit rapid pentru un timp, dar a încetat după câţiva ani.
(VT) Persoanele în biserica primară care au primit botezul; în care ceremonia de o înclinare a fost luminat le-dat, ca un simbol al iluminării spirituale le-a primit de acest sacrament.
(VT) Hesychasts, Mistici, şi Quietists;
(VT) O sectă obscure ale Familists franceze;
(VT) orice persoană care a profesa spirituale speciale sau iluminare intelectuală.

| Mihai03 a răspuns:

Oameni destepti din epoca medievala pe scurt si la obiect si pe intelesul tuturor big grin. Mai complicat Illuminati=Iluminati, se numeau persoanele din timpul Renasterii care aveau diverse ideei si cunostinte...

| (¯`·._.·[ Bella ]·._.·´¯) a răspuns:

Tranz. A (produce și a) răspândi lumină (artificială) într-o încăpere, pe o stradă etc. 2. Refl. Fig. (Despre față, ochi etc. sau despre oameni) A străluci de bucurie, de mulțumire etc.; a se bucura, a se înveseli.