| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa mor imi ete de ajuns cit am suferit, si cit sufar si puna in prezent.Sunt multumit pentru ca sufar, suferinta imi intareste vointa si rabdarea. Dar cit oare sa mai rezist? Nu vreau si eu liniste si pace. Urasc lumea ce ne inconjoara.Nu mai sint oameni au devenit monstri...

Răspuns Câştigător
| Aliutza a răspuns:

Nu dai destule detalii. Ce ti s`a intamplat? Din ce cauza suferi? Nu prea pot sa-ti dau un sfat, daca nu stiu despre ce e vorba.
Totusi, ar fi bine daca nu te`ai mai gandi la cum sunt oamenii din jurul tau. Ai dreptate, sunt rai si nu le mai pasa decat de ei, de profit si de alte chestii de genul asta. Nu stiu ce varsta ai, dar la un moment dat, cu totii vrem sa schimbam lumea. Tu de ce nu mai vrei asta? Fii tu altfel. Daca te omori, pierzi. Stiu ca suna trist, dar prietenii si familia nu te vor plange la infinit. In final, oamenii vor uita de tine. Insa daca ramai printre noi si ramai pe drumul tau, oamenii te vor aprecia exact pentru asta, pentru ca nu te dai batut si pentru ca iti sustii parerile, in ciuda tuturor lucrurilor care nu`ti ies asa cum ai vrea.
Oricine are perioade mai bune si perioade mai proaste. Asta e ca o regula: daca te simti prea bine, nu`i de bine. Iar daca ti s`a acrit de viata si chiar suferi o perioada mai lunga de timp, la un moment dat totul o sa ia un alt curs si o sa fii foarte fericit. Gandeste`te... Daca intr`adevar iti merge asa de prost incat simti ca ti-a ajuns, inseamna ca perioada da buna, care va urma, chiar daca nu se stie inca exact peste cat timp, va fi una cu adevarat foooaaaarteee buna.
Iar daca asta nu te ajuta, atunci ia`o ca pe un test. Gandeste`te ca iti testezi limitele, ca vrei sa vezi cat de rau poate fi. Ia`o ca pe o curiozitate pe care ti`o satisfaci traind.
Daca revii cu mai multe detalii, pun pariu ca iti pot rezolva problemele cu vreo doua sfaturi.
Succes!