| NoelyTheKiller a întrebat:

Vreau sa stiu opinia voastra.
De ce se generalizeaza asa de mult? Nu se stie inca ca nu toti oamenii sunt la fel si ca nici nu ar trebui sa fim? De la stereotipuri se ajunge la ajunge la generalizare, doar eu cred asta?

Răspuns Câştigător
| Hitler666MD a răspuns:

Stii de ce, totul e din cauza lantului nesfarsit al raului care se intampla in ziua de azi, de exemplu daca din cauza unei blonde care conducea masina s-a intamplat vreun accindent cineva crede ca acea blonda e proasta in fine el transmite si la altii informatia de acea blonda iar acei cred la fel si cand se mai intampla cazuri cu blondele deja toti incep sa creada ca blondele sunt proaste si asa apare acest stereotip. Pe parcursul timpului sau format foarte multe stereotipuri de exemplu ca :
-blondele sunt proaste
-femeile nu pot conduce masina
-baietii mai sensibili sunt gay
-evreii sunt zgarciti
-germanii sunt rai si spurcati
-americanii sunt grasi

si datorita stereotipurilor oamenii nu mai incearca sa cunoasca lumea mai in detailat insa generalizeaza bazanduse pe stereotipuri. kiss

| RAY a răspuns (pentru Hitler666MD):

Germanii sunt rasisti si zgarciti, eu asa stiam

| RAY a răspuns (pentru Hitler666MD):

Sa stii ca de multe ori generalizarea chiar are si adevar dar nu mereu

| Hitler666MD a răspuns (pentru RAY):

Pai am folosit sinonime big grin

| Geanin a răspuns (pentru Hitler666MD):

Ase e!
Blondele sunt proste!
Fmeile nu pot conduce masina.
Baietii mai sensibil sunt gay.
.
Da! Asa e! Da!

17 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Nu. Ai dreptate. Fiecare face cum îl duce capul și sincer nu este problema mea, doar că atunci când mai am ocazia semnalez acest lucru.

| NoelyTheKiller explică (pentru T0T):

E bine ca semnalezi acest lucru, insa nu cred ca ar trebui ca generalizarea sa se intample, cu sau fara stereotipuri(pe care le urasc din tot sufletul).

| T0T a răspuns (pentru NoelyTheKiller):

Nu ai cum să faci să nu se întâmple. Așa foarte multe lucruri mai grave nu ar trebui să se întâmple dar nu ai ce face, asta încerc să spun.

| AirănMeidăn a răspuns:

tu generalizezi spunand acum ca se generalizeaza atat de mult si ca de la stereotipuri se ajunge la generalizare
nu mai generaliza! mai sa fie

| NoelyTheKiller explică (pentru AirănMeidăn):

Nu am generalizat avand in vedere ca nu am spus ca toata lumea generalizeaza sau ca mereu se generalizeaza, fi putin atent.

| Geanin a răspuns:

Pentru ca lumea e rea! Din cauza asta! Asa o sa fie tot timpul!

Numa ca Geanin e proast si mi-e scarba de el de prost! Prost, prost, nu asa! Prost general!

| NoelyTheKiller explică (pentru Geanin):

Nu exista rau sau bine, toti suntem undeva intre aceste doua iar unii au inclinatii spre una.
Nu te mai insulta singur, lasa-i pe altii sa faca asta.

| Geanin a răspuns (pentru NoelyTheKiller):

Bine! Te las pe tine! XD

| NoelyTheKiller explică (pentru Geanin):

Nu multumesc, eu nu insult, e de prost gust.

| Geanin a răspuns (pentru NoelyTheKiller):

Atunci vrei sa fim prieteni?

| NoelyTheKiller explică (pentru Geanin):

Ok.

| nlko a răspuns:

Pai... De exemplu daca vin mai mulți oameni dintr-o tara in alta. Si sunt zgarciti, nu vei crede ca toți de acolo sunt asa? In momentul acela ei sunt singurii reprezentanti.Intradevar, nu este adevărat, dar avem tendința sa generalizam.

| veryhonest a răspuns:

Pentru ca e mult mai usor si confortabil sa fii credul la tot ceea ce se discuta in jurul tau, fara sa-ti deschizi un pic mintea la posibilitatea ca ceea ce ai luat in considerare, poate fi eronat.