| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa va intreb daca vi se pare acest lucru normal: Este normal ca o mama sa se agite ca naiba din cauza ca vine cineva in vizita si sa puna fiica si tatal sa faca curat ca "vai vine ala curata aia, sterge pe jos" si ea face curat dar se agita de nu vezi cu ochii. Doamne e casa ta de ce DRACU trebuie sa te agiti ca vine in vizita o ruda? (ca doar e ruda ta ce dracu) dar totusi sa te agiti doar ca vin unii sa ia masuri pentru o mobila, da-o dracului de treaba. Mi se pare un lucru nu anormal, absolut HANDICAPAT. Adica ce, e casa mea cine e ala sa judece cum arata? Voi ce parere aveti?

3 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Mama nu greseste deloc; oricarei femei ii place sa arate bine casa in care traieste, indiferent daca vine sau nu cineva in vizita. Iar daca tu si tatal tau o ajutati e foarte bine.Cand vei fi gospodina la casa ta vei vedea ca nu ti-ar conveni sa vina niste straini in casa si sa gaseasca lucruri aruncate peste tot si pete de cafea pe parchet saiu pe fata de masa. E un respect aratat musafirilor.Mama ta e o femeie harnica si atenta cu ceilalti. Iar lucrurile nu pot fi handicapate, doar fiintele.Chiar daca-i lipseste un picior, un scaun nu e handicapat!

| cristi202 a răspuns:

Depinde de cine vine, cine e acea ruda. Depinde de cita "curatenie" e inainte de a face curat. Daca e o dezordine mare, nu ar fi de mirare sa se agite. Si daca esti adolescent(a), sunt sanse mari sa fie asa, caci o mare parte din adolescenti sunt dezordonati.
Se poate sa fie si un handicap. Dar mai rar asa ceva. Tatal meu vitreg, e maniac in aceasta privinta. La mama mea acasa, daca mergi, lejer poti sa maninci de pe jos. Dupa ce ai intrat, spala pe jos dupa tine, daca faci vreo miscare, la fel, daca pleci, din nou. Si nu oricum. Pune apa in chiuveta, spala o cirpa si cu ea da pe jos. Daca in apa din chiuveta ramine o farimitura, o scama sau un fir de par, atunci acolo e cocina, zice el. Tot ce au pe jos, sunt la fel de curate ca in ziua in care au fost cumparate. Deci, vezi, se poate si mai rau. Din nefericire.

| sufletzel a răspuns:

Daca gandesti asa, de ce te mai imbraci la moda? De ce te mai machezi? De ce iti mai faci dus? La fel cum tu te ingrijesti, si casa trebuie sa arate ingrijita. Si asa cum tie iti pasa ce vor crede colegii sau prietenii tai despre noua tunsoare, sau noile cizmulite sau noul telefon, asa si mamei tale ii pasa ce vor zice oaspetii despre voi si casa voastra.
Tu cand vezi cate o fata care nu stie sa se imbrace sau sa se macheze, parca nu iti vine sa intri in vorba cu ea, sa va imprieteniti. Te gandesti: ce vor crede toti despre mine? Asa si mama ta, ii pasa de ce vor spune oamenii. Gandeste-te cum ar fi sa auzi fara sa vrei o persoana spunand: vai ce neingrijita este casa familiei... (cum te numesti tu). Te vei simti jalnic. Mama ta asta incearca sa evite.
Si in plus, este normal ca toata lumea din casa sa participe la curatenie pentru ca toata lumea traieste acolo si face mizerie. Mama ta nu este menajera. Tu cum te-ai simti daca ar trebui sa stangi numai tu dupa toata familia?
Si in plus, ea vrea sa te educe si pentru cand vei fi la casa ta. Doar nu vrei sa-ti vina soacra in vizita si tie sa iti atarne un ciorap de lustra, hainele sa fie morman pe un scaun, bucataria sa fie plina de vase murdare incat sa cauti 15 minute dupa un pahar curat si in baie sa nu-ti vina sa intri? Gandeste-te ca imediat il va indeparta pe cel de langa tine, doar n-ar fi nebuna sa-si lase copilul intr-un asemenea loc.
Sa-ti dau niste sfaturi: cand te pune mama sa faci curat, sterge praful sau pune aspiratorul cu castile la urechi, asculta melodiile care iti plac, danseaza sau chiar canta tu. Intr-un cuvant fa din corvoada o distractie.
Bafta si sper ca pe viitor sa o intelegi pe mama ta si sa o faci mandra de tine in privinta curateniei.
PSbig grinecat sa faci curat, mai bine mentine curatenia o data facuta, vei avea mai putin de munca!winking