| Orbithh a întrebat:

Vreau si eu o persoana care sa se priceapa la argint! Gen, sa il deosebeasca de alte "tinichele".

9 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Argintul poate fi uneori falsificat destul de bine insa cand treci o guma peste el ar cam trebui sa lase o urma neagra si metalul sa devina stralucitor in acel loc.

Insa singura metoda sigura e sa cumperi un reactiv pentru argint. Exista o piatra speciala pe care se freaca bijuteria lasand o urma fina peste care se toarna reactivul special. Daca reactivul dizolva urma atunci nu e argint.

| Orbithh explică (pentru AlexanderAdrian):

Te pricepi? happy

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Orbithh):

In general cred ca as recunoaste daca e din argint sau nu daca am in mana bijuteria in cauza, dar cu reactiv n-am incercat niciodata.

| Orbithh explică (pentru AlexanderAdrian):

Adică am de ceva vreme bijuteria si nu este inegrita sau altceva. din poze ti-ai putea da seama?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Orbithh):

Nu toata lumea innegreste argintul insa...in general se cam inegreste in timp, trimite-mi o poza high resolution in mail daca poti si incerc sa ...imi dau seama, dar na, nu promit.

mail - contact@adrian-alexander.com

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Orbithh):

Mi-ar trebui o poza cat de cat luminata si cu spatele bijuteriei, locurile unde nu e slefuita perfect.

| Orbithh explică (pentru AlexanderAdrian):

Te bag in lista, nu le am cu mailurile.

| Orbithh explică (pentru AlexanderAdrian):

Bagă tu id-ul meu, te roog : blaxyyonela

| VerdeLila a răspuns:

Du-te la un amanet sa ti-o verifice cu reactivul special. argintul scrie ca si creionul, nu este atras de magnet, nu miroase a fier si se testeaza cu reactivul. cam astea sunt metodele de verificare. bijuteria ta poate fi si suflata cu argint daca nu e ruginita sau e din alt metal.