| iiirrriiisss a întrebat:

Vreun medic sau student la medicina aici pe TPU?

25 răspunsuri:
auran
| auran a răspuns:

Gabrielutzu este ceva pe acolo, dar nu vrea sa spuna

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Cine s-a culcat super rapid cu o studenta la medicina/doctora sa ridice mana. Am auzit si eu mitul asta ca studentele la medicina sunt c***e. Am cunoscut o multime de studente la medicina, si din toate asta nu am vazut decat cateva care schimbau prietenii mai des (un prieten la 2-3 luni) si mai sunt cateva tipe care s-au incurcat cu doctori mai batrani. E normal sa fie si uscaturi. Datorita faptului ca e o facultate care te tine destul de mult in grup restrans cu colegii, te face sa iti cunosti destul de bine colegii de grupa/serie, iar invidia si "mancarimea" face ca sa stii tot ce fac altii in jur. Din cate stiu eu, sunt mai putine uscaturi decat la alte facultati, tocmai prin faptul ca e o facultate grea si e greu sa rezisti daca nu ai o relatie stabila care sa te sustina. Iar lipsa de timp face destul de greu sa poti sa te plimbi la agatat.
Tot mitul asta cu tipele de la medicina sunt c***e e datorat faptului ca, ca student la medicina, nu poti sa iti permiti sa fi un pudic care ii e frica sa spuna penis, sau care are subiecte tabu. Mi se pare ca toata pudicitatea asta ar trebui sa dispara in toate cercurile profesionale sau sociale. Ca student la medicina vezi si intelegi ca tabuurile sunt niste chestii normale si care isi au rostul in discutii. Sunt lucruri care exista si care ne afecteaza, iar ascunderea lor sub pres e ciudata.
Ca baiat am folosit cuvantul "ovar" si am fost privit de oamenii din jur ca un idiot care a injurat de mama pe dumnezeu. Mi se pare penibil si anormal.
@iiirrriiisss: la momentul actual nu se merita sa dai la medicina. E grea, esti umilit de catre profesori, trebuie sa inveti mult, iar cand termini faculatea ai sanse sa ajungi sa faci o specializare care nu iti place, sa fi pus la zid pentru orice greseala pe care ai facut-o, o sa fi injurata pentru fiecare greseala a pacientilor, si o sa fi legata la maini de catre sistem.
Gandeste-te la asta inainte sa dai la medicina: Ai putea sa te uiti in ochii unui om sa ii spui ca o sa moara? Ai putea sa te uiti in ochii unui pacient care te roaga sa il faci bine cand tu sti ca o sa moara? Mitul ala cu "ma fac doctor sa ajut oamenii" e un mit mort de mult.

| claudya a răspuns:

Ce medicina? umana sau veterinara?

| iiirrriiisss explică:

My bad, am uitat sa precizez, medicina generala.

| iiirrriiisss explică:

La anul voi fi in clasa a 12-a si de la 4 ani ma tot bate gandul sa dau la medicina. Am foarte multi prieteni acolo, insa m-ar interesa mai multe pareri despre aceasta facultate.
Jojo. in ce an esti?

| iiirrriiisss explică:

Grabielutzu, nu am intrebat ce parere ai despre fetele de la facultatea de medicina, ci daca se numara printre membrii TPU studenti la UMFC si medici. In concluzie, raspunsul tau este nefolositor si de-a dreptul stupid.

| iiirrriiisss explică:

Gabrielutzu, facultatea de medicina este una dintre cele mai grele facultati din lume (daca nu. cea mai grea). Ai putea sa ne scutesti de concluziile tale total eronate.

| iiirrriiisss explică:

Nu spun ca nu sunt si d'astea, dar nu e cazul sa generalizezi. Eu sustin cu tarie ca inca mai sunt studenti care invata si fi sigur ca de la medicina nu ies prosti pe banda rulanta (scuzati de expresie) ca la alte facultati.

| iiirrriiisss explică:

Rulanta*

| iiirrriiisss explică:

Grabielutzu, 1. termenul "doctora" este incorect, corect este "doamna doctor".
2. Raspunsurile tale nu au nicio legatura cu intrebarea pusa de mine.
3. In ziua in care vei avea argumente mai solide, atunci da, te voi astepta si-ti voi acorda suficienta atentie pentru o dezbatere pe tema asta.

| iiirrriiisss explică:

Nu-mi spune ca lucrezi la o firma de servicii funerare.laughing

| iiirrriiisss explică:

Funerare*

| iiirrriiisss explică:

Mai conteaza meseria lui?
ps: Eu tot cred ca e ceva legat de servicii funerare laughing.

| gabrielutzu a răspuns:

Majoritatea studentelor la medicina sunt doar niste c... e.

| gabrielutzu a răspuns:

Urv, draga...:laughing

| gabrielutzu a răspuns:

Dragelor, eu doar am comparat aspectul fizic al studentelor la medicina cu aspectul profesional, si am ajuns la concluzia ca is frumoase da-s proaste... ce sa inteleg de aici?

| gabrielutzu a răspuns:

Draga, traiesti din amintiri, a fost odata ceea ce zici tu...
Acu iti spun, sunt absolvente de medicina care habar nu au sa faca o injectie sau sa ia o tensiune ca lumea, is proaste bata, stiu doar sa umble in fuste mini si sa bea cafea toata ziua, generatiile viitoare de medici care vin din urma sunt la pamant, ma bate gandul daca o sa ma imbolmavesc sa apelez la babele descantatoare ca au mai multe cunostinte medicale dacat astea, daca le intrebi despre noantele de ruj is tari, daca le intrebi intrebari din medicina is varza.

| gabrielutzu a răspuns:

Nu draga seba, dar m-a lasat fara penis...la propriu :laughing

| gabrielutzu a răspuns:

Draga jojo, o fi cum zici tu, da totusi nu ti se pare penibil ca o doctora sa nu stie sa faca o injectie si sa ia o tensiune?

Si oricum crv de care pomeneam eu sunt majoritatea "internistele" adica frecatoarele de menta...

| gabrielutzu a răspuns:

Eu as reusi sa invat in 6 luni ceea ce altii invata in 6.
Cat despre meseria mea, sa fii sigura ca si tu vei trece intr-o zi prin mana mea...deci ghici ce meserie am? :laughing

| gabrielutzu a răspuns:

Nici daca ai fi death, jojo?:laughing

| gabrielutzu a răspuns:

Nu-i asaa ca ne-ar sta bine impreuna?:laughing

| sebastian_2565 a răspuns:

@gabrielutzu, ti-a ars vreo stimata domnisoara/doamna in alb..., inima laughing

| sebastian_2565 a răspuns:

@gabrielutzu : ce fiinte mah rolling on the floor... s-au intruchipat in persoana lu' ciomu, auzi ce fac! laughing ha ha ha ha ha...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da la ce vrei numai c... a sa nu ajungi rolling on the floor