| MistarGoGu a întrebat:

Situație de analizat! În cazul in care o rudă *( părinte, copil sau frate / sora ) ar deceda din cauza neglijentei unui medic ai apela la Politie / Justiție sau ai " rezolva prin alte metode "? Nu intru in detalii ca nu permite TPU! Se intelege ce vreau sa spun!
Justiția din Romania a cam dovedit " eficienta " in asemenea cazuri!

6 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Un avocat bun și proces de malpraxis. Medicii sunt asigurați pentru treaba asta - nu plătesc daunele din buzunarul lor.

Alte medode nu-ți recomand că ajungi tu să plătești din buzunarul tău sau să faci pârnaie.

| MistarGoGu explică (pentru gabicoo):

Nu cumpăr sufletul cuiva drag cu bani! Nu il aduc de la groapa cu bani! Iar cu mersul la " bulau " depinde de modul de acțiune! A dat rateuri Poliția cu tone de dovezi pe masa! Ce vorbesti tu acolo este valabil la un deget tăiat sau chestii mai usoare!

| gabicoo a răspuns (pentru MistarGoGu):

În astfel de situații să știi că dacă te atingi de cel vinovat legea îl apără mai mult pe el dacă tu îl agresezi cumva, chiar și verbal, iar pedeapsa primită de cel vinovat este mai mică și poate primi chiar și despăgubiri. Deci fii atent.

| MistarGoGu explică (pentru gabicoo):

Buna gluma! Vorbesti cu cineva care are jumate de familie in sistemul " legal "! *( Politie / SRI )!
STIU ce le " poate mintea " mersi de avertisment!

| ioana748 a răspuns:

Este o intrebare sensibila.
Nu inteleg pe cei care cer despăgubiri in bani, mi se par ridicoli.
Dar sa nu o lungesc, am o persoană pe acest Pamant pentru care traiesc.
Cutare, si ar sapa mormântul.
Insa invers, as prefera ca fiu miu sau oricine sa stea linistit.

| Alexalex1000 a răspuns:

Normal, și l aș da și în judecată să-mi de-a despăgubiri