| RAY a întrebat:

Vreun mizantrop pe aici? As vrea sa vorbim despre mizantropie

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Nu man, interpretezi greşit.
Nu e ură de sine ci ură îndreptată către ceilalți.
În cel mai rău caz poate duce la crimă, dar nicidecum la sinucidere.

13 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Păi cam toți avem o oarecare doză de mizantropie ținând cont că în ziua de azi dai foarte des peste foarte mulți "băgăcioși" care vor ei să știe totul despre tine, ce faci, cum trăiești și cu cine, ce vrei, ce crezi, ce speri, ce mănânci, ce bei... și restul.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Esti si nihilist?
nu există dovezi rezonabile pentru existența unui creator sau cârmuitor suprem,
o "moralitate adevărată" nu există, și
o etică seculară obiectivă este imposibilă;

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Tu n-ai înțeles un lucru.
Un om (cum mă consider și eu) dacă vrea să creadă ceva sau să gândească într-un anumit fel, o va face fără nici un fel de dovadă, "etică" sau "moralitate". Pentru că și le va creea pe ale lui proprii.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Din pacate asa e, dar, ar fi bine sa cunoasca mai multe nu sa aiba credinte false

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Adevărat/fals cine hotărăște?

| RAY explică (pentru Hammurabi):

In functie de dovezi man

| Hammurabi a răspuns (pentru doctorandus):

Astea-s citate comunistoide, venite din partea unui pastor cu idei ciudate.
"cinicii nu au curajul de a face ceva pentru ce nu e în regulă cu lumea asta"
Pe bune? Ăsta trebuie să fie scopul vieíi mele? Să fac ce a făcut Maica Tereza?
"teamă de a accepta responsabilitățile"
Care responsabilități? Stabilite de cine? De biserică?
Trăim în lumi diferite.
Care, e de preferat să nu se intersecteze.

| SG1995 a răspuns (pentru Hammurabi):

"Pe bune? Ăsta trebuie să fie scopul vieíi mele? Să fac ce a făcut Maica Tereza?"
Nu boss, dar poți incepe prin ați schimba mediu tău micuț eventual să te schimbi pe tine să-ți fie bine.

| Hammurabi a răspuns (pentru SG1995):

N-am spus niciodată că nu mi-e bine. Dimpotrivă.
De ce aș schimba ceva?
Eu am grijă să nu se bage alții în viața mea, pe considerentul că știu ei ce-i mai bine pentru mine.
Am spus o "doză de mizantropie" pentru că ceea ce nu suport, e doar o anumită tipologie umană. Și anume "băgăcioșii" și cei care vorbesc mult și fără rost. Și de genul ăsta mă feresc permanent.

"Leacul pentru mizantropie : suicidul" laughing
Pe bune?
Cine nu te place și nu te acceptă pe tine sau pe altul, trebuie să se sinucidă?
Ești sigur că știi ce însemnă mizantropie?

| SG1995 a răspuns (pentru Hammurabi):

Mizantropia e definitivă ca "ura împotriva speciei umane".
Adică e o ură de sine îndreptată spre restul specie. Soluția în acest caz e evident suicidul.

| Hammurabi a răspuns (pentru SG1995):

Nu man, interpretezi greşit.
Nu e ură de sine ci ură îndreptată către ceilalți.
În cel mai rău caz poate duce la crimă, dar nicidecum la sinucidere.

| SG1995 a răspuns:

Leacul pentru mizantropie: Suicidul.

| gogu220 a răspuns:

Acest subiect ar trebui tratat ca vrăjitoria în avul mediu, iar cei prinşi să fie arşi pe rug.