| anonim_4396 a întrebat:

Vreun remediu impotriva starii de somnolenta? Seara adorm foarte greu, dimineata nu imi vine sa ma dau jos din pat straight face

4 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Vazand atatea persoane care au aceasta problema, mi-am adus aminte ca am citit undeva un interesant articol despre bioritmuri.Se pare ca, ceasul biologic nu functioneaza la fel pentru toate persoanele.Autorul sustine ca exista doua feluri de persoane d.pe.d.v.al bioritmului:cele tip "ciocarlie"care simt nevoia sa se culce devreme si sa se scoale devreme si cele tip"bufnita"care se culca tarziu si se scoala tarziu. Din momentul cand am aflat asta am fost atenta la toti cei din jurul meu si, negresit, teoria se confirma.Incearca sa observi daca te incadrezi in unul dintre aceste tipuri si organizeaza-ti activitatile in functie de bioritmul propriu. Daca poti, e ideal, daca nu, trebuie sa recurgi la remedii. Mai serioase decat cel cu numaratul oilor.Numai bine.

| smaranta a răspuns:

Incearca asta:la 1 pahar apa, 2lingurite otet de mere+ o lingurita de miere, amesteci bine si obtii o bautura tonica placuta la gust. Fa asta zilnic timp de vreo 2 saptamani si o sa vezi ce bine o sa te simti.sunt bune si vitaminele dar asta e un remediu f. bun natural.

| DrViorel a răspuns:

Buna Crs! Incearca niste vitamine, ginseng, e bun si da si energie. Dormi la amiaz? daca da cat si in ce interval?, Lucrezi mult? Esti stresata mult timp? Ai cosmaruri? daca doresti sa imi raspunzi imi dai un mesaj pe privat sa stiu de la ce anume survine, poti avea si delegrari psihice si nu ma refer aici ca ai avea probleme mentale, ci datorita stresului si anumitor factori externi survine oboseala. O zi buna!

| marykeira a răspuns:

Exact asa sunt si eu de aceea toti prietenii mei imi zic ca sunt un vampirlaughing. pe mine nu ma obosesc activitatile zilnice asa ca noaptea adorm foarte tarziu si cel mai bine ma odihnesc dimineata.sincer,as crede ca asta cere un sfat medical mai mult, nu stiu ce sa zic dar daca ai intreba un medic/farmacist ti-ar spune probabil ce este de facut.incearca sa te culci mai devreme pentru ca doctorul meu de familie imi spune ce cel mai bun somn e cel dintre orele 10:00-12:00 ...succes.o sa ma mai gandesc si iti spun...