| Yee a întrebat:

Yee(Salut)! Oare ce se întâmpla dacă romanii nu cucereau Dacia? Pur și simplu nu ar fi ajuns până la pământul nostru. Oare am mai vorbi încă dacă?

4 răspunsuri:
| Paul754880338 a răspuns:

Cred ca trebuie sa reformulezi intrebarea :-)

| VictorJulien a răspuns:

Vorbeam draca

| Raven a răspuns:

Probabil ne cucereau alții și vorbeam acum cu toții maghiara.
Au trecut/venit atâția prin/în zona asta, hunii, bulgarii, pecenegii, cumanii... Poate-i mai bine că n-o să știm niciodată, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Limba Romana nu are legatura cu limba Daca/Tracica.
Limba romana contine undeva la 100 -160 de cuvinte de origine Tracica, iar un om obisnuit vorbeste cunoaste peste 30.000+ de cuvinte diferite. Ca sa intelegi Raportul