| Mentalist09 a întrebat:

A aselenizat omul pe lună sau nu?
Argumentați-vă părerile.
Dacă da, oare ce senzație "hard" au avut primii care au ajuns? Să vezi pământul de pe lună...

18 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Esti in urma rau...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai ei stiu ce senzatie au avut. Am avut si avem tehnologia care sa faca posibil acest lucru. De ce am spune ca nu a ajuns omul pe luna? Poate din cauza partii intunecate.

| Teardrop a răspuns:

Aselenizat pe lună e pleonasm.

Şi da, eu aşa consider. În primul rând că la o acţiune de genul ăsta e nevoie de un personal URIAŞ. În jur de 1000 de oameni, ca să nu mai spun de muncitorii, femei/bărbaţi de servici, bodyguarzi, portari şi aşa mai departe. Crezi că dacă aselenizarea din '67 ar fi fost o minciună, adevărul nu ar fi ieşit la suprafaţă până acum? Astea au fost şi cuvintele Maestrului Armstrong, înainte să moară. Un secret nu poate rămâne secret cu un număr atât de mare de oameni care-l ştiu.

Cât despre ideea cu "De ce nu se mai duc oamenii pe lună" e pentru că sunt ocupaţi cu pregătirea călătoriilor pe alte planete. Câteva miliarde de dolari pentru o călătorie pe lună nu se iau chiar de ici-colo...

| relian a răspuns (pentru Teardrop):

Asa deci citeva miliarde nu-s de ici de colo spui.Adica cu alte cuvinte nu esti capabil nici macar sa duci niste amariti de astronauti pe o statie spatiala la citiva km care orbiteaza Terra si te duci pe marte.Frumos gindit.Dar pe alte planete de ce sar duce? Asta daca tot subscrii nu stiu cui deci faci pe unia prosti. Daca am fi fost pe Luna acum 40 de ani fi sigur ca acum faceam excursii acolo si se cistigau nu citeva miliarde cum spui ci zeci si sute de miliarde cu care ei ar fi ajuns deja si pe alte planete.De ce nu au facut asta? Simplu pentru ca nu au fost nicaeri, mai simplu de atit nu vad.Si deja au inceput sa bage prin filme chestia asta cu dusu pe Luna, cum ca n-ar fi fost, deci pregatesc oamenii cumva sau ii informeaza ca atunci cind o iesi la suprafata adevarul oamenii sa nu-i mai dea mare importanta.Si pe luna de ce sar duce? Pt resurse.resursele pe Terra se consuma intr-un ritm accelerat ce va face ca pe viitor sa nu mai avem, deci Luna ar fi o inmportanta sursa zic eu.Bine ca sa faci asta, adica sa stii sigur ca acolo ar fi ceva de folosit trebuie sa mergi in persoana nu sa trimiti masini de jucarie teleghidate care nici poze nu pot face clar.ok scuze ca ma bagai si eu.Si aselenizarea a fost minciuna mare si cine ar fi putut contesta? Cum ai proba ca n-au fost? Ma refer pe atunci.Acum poti poba si doar prin simplu fapt ca nu mai sint capabili nici sa trimita oameni pe SSI, adica la citiva km de noi. Unde mai pui ca s-a spus clar ca acel film a fost cosmetizat, au spus-o nu oamenii ci cei de la NASA au spus-o rusii, au spus-o cei care au cosmetizat acel film.De ce era nevoie de infrumusetarea acelui film? Sa para mai frumos spun ei de ce? Ei faceau cumva filme artistice, lucrau pentru Holywood si trebuia sa faca un film bun adica nereal? Naiv sa fii sa crezi asa ceva. Unde mai pui uite ia un ex simplu.Ininte cit se chiniau oamenii sa faca un bec? Sau un calculator si asa mai departe.Acum il poti si tu singur asambla acasa, chiar l-ai si putea face la la A la Z de la cele mai mici piese.Cum asa? Simplu pentru ca oata un lucru facut dupa citiva ani deja devine ceva banal, cunocut de multi si f usor de facut si chiar imbunatatitNu putem spune acelasi lucru si despre zborurile astea spre luna.Adica mai clar in loc sa progresezi in 40 de ani ai regresat, deja esti de la zero.

| Teardrop a răspuns (pentru relian):

Bă omule... ești infernal.
Tu nu ești capabil să îți cumperi trei perechi de pantofi de același fel dacă fiecare costă 100 lei? Ești, că salariu minim pe economie e 850 de lei. Doar că nu ai nici un motiv să cumperi trei perechi de pantofi de acelaș fel...jeeze.

Tu nu înțelegi că tehnologia transportului spațiul nu permite oricărui fel de om să călătorească în spațiu? Nu poți să pricepi că ai nevoie de condiție fizică perfectă? Cum naiba să faci excursii în spațiu, când 80% din populație nu e aptă fizic de a ieși din atmosfera terestră? Pentru asta e nevoie de o tehologie specială care încă nu a putut fii dezvoltată, fiindcă nimeni nu urmăreşte turismul în spaţiu, când încă n-am ajuns dincolo de lună! Eşti culmea, omule!

"Si deja au inceput sa bage prin filme chestia asta cu dusu pe Luna, cum ca n-ar fi fost, deci pregatesc oamenii cumva sau ii informeaza ca atunci cind o iesi la suprafata adevarul oamenii sa nu-i mai dea mare importanta"
Nu vezi că eşti analfabet, da' îţi baţi capu' cu tehnologia pe care nici măcar n-o înţelegi? Tradu-mi şi mie propoziţia asta ca să-ţi pot răspunde, te rog, că ai grave probleme de exprimare.

Pe lună nu sunt resurse, omule! Ce resurse pe lună? ROCI? SUNT CÂTE VREI ŞI PE TERRA, Doamne, ce oameni...

Îţi tot explică toată lumea pe aici că problema nu e că nu se poate, ci că nu are nici un sens să se trimită în continuare oameni pe lună! Dumnezeule, e ca şi cum te-ai duce să vizitezi de 20 de ori acelaşi obiectiv turistic, chiar dacă nu e nimic de văzut.

NASA nu are nici o treabă cu Rusia... Ferească Dumnezo' că nici atâta nu ştii ca da' faci gură! NASA e companie sută la sută americană, ruşii le sunt rivali! Normal că ruşii au spus fel de fel de bârfe despre aselenizare, dacă n-au făcut-o ei primii!

*off topic, se spune ireal, nu nereal.
Exemplul tău e egal cu zero. Construieşte-mi mie un bec. Sau nici nu, că-i prea complicat. Construieşte-mi un pix. Şi o să te cred.

În concluzie. Nu ştii nimic nici despre astronomie (dacă zici că nu s-a descoperit nimic în 40 de ani eşti noob rău, plus că nu ştiu ce impresia ai tu despre lună...), nu ştii nimic despre tehnică (tu ai impresia că poţi contrui becuri acasă), nu ştii nimic despre aeronautică (ţi se pare că să contruieşti o navă spaţială e la fel de uşori ca şi să contruieşti o maşină daci 1300), colac peste pupăză nici nu ştii să te exprimi cum trebuie în limba română. Lasă subiectele complicate pentru oameni inteligenţi. Sau citeşte MĂCAR de pe wikipedia înainte să vorbeşti.

| Teardrop a răspuns:

În primul rând posibilitatea ca pe Marte să fii existat apă (ca dovadă avem albii uscate de râuri sau foste ţărmuri de mări). Încă mai există apă pe Marte, dar sub formă de gheaţă şi se găseşte doar la poli. Existenţa apei lichide atrage după sine şi existenţa vieţii. Dacă a existat cândva viaţă (ne-evoluată, desigur) pe Marte, atunci, cu siguranţă se pot creea condiţii artificiale de viaţă şi în prezent.

| SoP222 a răspuns:

Oscilez oarecum, tind sa cred ca da au aterizat pe luna. Insa am dubii deoarece... faci "plimbari" pe luna in 1967 si nu faci acum cand tehnologia a evoluat incredibil. Dubios.

| Inferno a răspuns (pentru SoP222):

Si care ma rog ar fi scopul unei viitoare misiuni pe luna?
Retardul mintal nu e un argument valid.

| SoP222 a răspuns (pentru Inferno):

A studia suprafata lunii in amanunt si multe altele. De ce ai trimite un robot pe marte (Curiosity)? De plictiseala no?

| Inferno a răspuns (pentru SoP222):

"A studia suprafata lunii in amanunt..."
IAR? Nu s-a mai studiat? Nu am stors noi orice urma de informatie despre luna, care putea fi stoars din trimiterea oamenilor pe luna? Ba bine ca nu. Si atunci?

"De ce ai trimite un robot pe marte?"
Pentru "A studia suprafata si multe altele"

| Teardrop a răspuns (pentru Inferno):

Subscriulaughing

| relian a răspuns (pentru Inferno):

Dar scopul omului pe Marte care ar fi ala? Uite asa va treziti din somn si aruncati cu ce va vine la indemina.Normal ca orice alt corp din spatiu prezinta anumite interese indeosebi Luna sau alte corpuri de dimensiuni mai mari.Cara r fi scopul intrebi? Mai gandeste-te si poate afli ceva raspunsuri inainte sa faci pe altii prosti.Scopul este acelasi pentru care vor sa mearga pe marte.Referitor la intrebare pot spune cu siguranta ca na pasit nimeni pe Luna niciodata, ma refer aici la OM.

| Inferno a răspuns (pentru relian):

Pentru "A studia suprafata si multe altele"

| Teardrop a răspuns (pentru Inferno):

Bă, tipu ăsta crede că NASA e companie rusească...

| relian a răspuns (pentru Inferno):

Ei la fel ar fi fost si cu Luna, ca doar nu mergi odata sau de 2 ori si gata esti toba de studio, stii Luna pe dinafara.Deci acelasi raspuns e si pentru Luna care vorba aia e la o aruncatura de bat.Dar fiecare crede ce vrea.

| Teardrop a răspuns (pentru relian):

12 oameni au fost pe lună, în 6 expediţii. Conform atlasului pe care tocmai ţi l-am recomandat: "Pe suprafaţa Lunii nu există nici aer, nici apă lichidă (apa îngheţată este din loc în loc). Peisajul este complet sterp, alcătuit din cratere, munţi, câmpii mari de lavă, care cândva au fost considerate de către observatori mări."
Ceea ce tu nu înţelegi e că nu are sens să cercetezi atât de mult un corp sterp. E o cercetare în van. Un proiesct cum a fost Apollo 11, nu e uşor de realizat, şi având în vedere că NASA are un număr mult prea mic de angajaţi, în comparaţie cu multitudinea de fenomene din Univers care trebuie studiate, nimeni nu îşi pierde timpul cu cercetarea lunii. Fiindcă, pur şi simplu, asta e. Un corp sterp.
Cât despre expediţia pe Marte, nu se urmăreşte neapărat să se ajungă pe Marte, ci, mai degrabă, să ajungă pe un corp îndepărtat într-un timp scurt. Teoretic, călătoria pe Marte este şi acum posibilă, doar că ar dura extrem de mult (aproximativ 500 de zile doar dus).

Îţi dau un material foarte interesant şi uşor de citit:
http://www.descopera.ro/......pre-viitor

| miuuuuxd a răspuns:

Da, normal, ipotezele cum ca pozele sunt false sunt penibile. Am reusit sa trimitem un robot pe o cometa si oamenii zic ca nu s-a pasit inca pe luna.

| Mentalist09 explică:

Salut,trăiesc în 2015 și ți-am cerut o părere, dacă crezi că e adevărat că omul a aselenizat pe lună sau nu, nu te mai băga in seamă singur, chill out