| Yee a întrebat:

Ce credeti ca s-ar intampla daca pamantul nostru ar mai avea un geaman foarte aproape de noi (in sistemul nostru solar)?

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Depinde la ce distanta e, tehnologia care o avem datorita celor 1500 de ani de dictatura religioasa in care stiinta nu a progresat deloc, in prezent nu avem tehnologia sa ajungem pe o planeta mai indepartata, daca am ajunge ar fi razboi intergalactic cum au ajuns crestini in america

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Foarte aproape ar influența viața noastră mult de tot.
Planeta Jupiter care este foarte mare, și din cauza asta foarte atractivă, se pare că a atrars toți asteroizii care ar fi putut bombarda pâmăntul și astfel situația pe pământ a fost relativ liniștită fără întâmplări prea dramatice, așa că viața a putut să evolueze.
Luna, este tot un pământ doar mai mic, provoacă mare. Dar mai provoacă prin interacțiune gravitațională cu pământul și o modificare infimă a duratei zilei terestre, care în perioade astronomice va avea impact asupra vieții pe pământ.
Mai sunt și alte influențe ale mareelor asupra corpului omenesc, care le observă cei ce trăiesc pe malul mării, și și pot face corelații. Așa că, să nu ne dorim un geamăn prea aproape.

| Celcestietot a răspuns:

Dacă descoperim că sunt oameni exact că noi, când luăm legătura cu ei și o să ne zică in mod surprinzător că pe ei ia creat cineva, este clar că Dumnezeu există și nu mai avem niciun dubiu laughing! Ce crezi despre asta?

| Ineys a răspuns:

Depinde. E goala planeta aia? Daca da o "cucerim". Are locuitori? Ori o dam la pace cu ei si ne ajutam reciproc ori pornim un razboi interplanetar. laughing

| Apokales a răspuns:

Razboi intergalactic?!

| Nilsson a răspuns:

Dacă ar fi "foarte aproape" cu siguranță s-ar întâmpla asta:

https://youtu.be/1LdeBY9uNUg

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Vreau să beau o bere cu „extraterestrul"! Yee! Yee! rolling on the floor

| oz_1736 a răspuns:

Depinde cat de mult ar vrea vecinii sa intre peste noi in casa, ca noi suntem o specie pasnica. Eu cred ca ne vom intelege bine, ca oamenii cu delfinii... prin sticla de la acvariu

| morfeo a răspuns:

S-ar anula toate misiunile de pe Marte si ar face tot posibilul sa se colonizeze planeta respectiva (asta daca este si oxigenul la fel ca pe pamant)

| Swetlly122 a răspuns:

Și dacă ar fi cu aceeași oameni abia as aștepta să îmi întâlnesc geamănul.si poate crushul meu e mai de trebuie acolo

| fana1vulpitza2000 a răspuns:

S-ar certa intre ei tot timpul

| Amy6 a răspuns:

Mi-ar placea să mă gândesc la o "întâlnire pașnică" dar cu toții știm că oamenii sunt egoiști și nu ar lăsa niciodată locuitorii planetei liniștiți. Avem mare exemplu indianii Americii care au fost sterminati pentru a le coloniza teritoriul, pe Hitler care-și dorea "rasa pura", pe Trump care crează ziduri peste ziduri și desparte familii.
Din păcate suntem gestionați de o minoritate care ne mănâncă libertatea. Democrația este doar o forma de stat care să ne țină sub control și liniștiți.
Sper că nu vă par nebună, dar asta gândesc la momentul actual?‍♀️

| Cosmin86 a răspuns (pentru Amy6):

Dar asta e comportamentul normal, cel puternic isi impune vointa asupra celui slab. Mereu cel slab a fost sclavul celui puternic.

De ce "intalnire pasnica", daca am putea sa-i cotropim?

Si ca tot ziceai de Hitler, el a zis "pace pe pamant va fi doar cand ultimul om il omoara pe penultimul"

| Amy6 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu este comportamentul normal, este comportamentul care derivă din esența noastră de animale. Legea celui mai puternic a lui Darwin, daca vrem sa spunem așa. Totuși, având în vedere că ar fi trebuit să trecem de natura noastră animalică fiind persoane dotate de intelect ar trebui sa trăim și la rândul nostru să lăsăm să trăiască și alții. Dar din cate se vede lumea s-a bazat prea mult pe conceptele lui Hobbes, filozoful anilor 1600, in care favoriza starea naturală a omului. "Homo homini lupus", adică omul este un lup pentru celălalt om.