| AlexDorinel a întrebat:

De ce romanii sunt cei mai contra Uniunii Europene?

UE a forțat România sa asigure libertate și libera exprimare oamenilor. România dacă ar aplica toate regulile si recomandările UE, am ajunge o tara civilizata.

Dacă nu era UE noi nu eram asa conectați la ce se întâmplă în restul lumii și am fi ajuns o tara mai izolata cum e Moldova, acolo încă mai e cenzura.

Eu n as putea sa trăiesc în România dinaintea lui 2007(cu toate ca-s născut in 2004).

36 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Esti inca tanar pentru a intelege.
Poporul nostru are traditii crestine, de secole.
UE doreste "omogenizarea" (amestecarea) populatiilor si traditiilor crestine cu cele musulmane, iar cum musulmanii au natalitatea mult mai mare, exista pericolul disparitiei traditiilor crestine.
Asta nu se numeste "ciilizatie", ci distrugerea traditiilor si impunerea unui alt mod de trai, opus traditiilor noastre.

| Holiday a răspuns (pentru Bula):

Traditiile crestine nu ofera nici un fel de bonus de valoare unei populatii in secolul 21. Ba dimpotriva, scade valoarea ei.

Răspuns utilizator avertizat
| chuckmanson a răspuns (pentru Bula):

Vorbești ca un neonazist pe bune laughinglaughing

| RecKinul a răspuns (pentru Bula):

Să renunți la civilizație și progres doar din teama de a nu pierde tradițiile este o gândire de evul mediu.

| Bula a răspuns (pentru chuckmanson):

In Franta si Germania (dar nu numai) bisericile crestine se transforma in moschee, din lipsa credinciosilor crestini (scade vertiginos populatia si se inmultesc puternic migrantii).
In curand, migrantii vor avea reprezentantii lor in parlamente, guverne, presedinti.
Daca nu se modifica tendintele demografice, atunci in doar 3 generatii europenii "bastinasi" (crestini) vor fi minoritari in tarile lor!

Tie ti-ar placea ca nepotii tai sa devina musulmani, iar biserica ortodoxa transformata in moschee?

| Bula a răspuns (pentru Holiday):

Poate ai dreptate.
Totusi, crestinismul le da egalitate de drepturi femeilor, fata de religia musulmana (unde deseori au rol de sclav in familie).

| chuckmanson a răspuns (pentru Bula):

Ba ce sa zic imigranții vin din culturi mult mai religioase și teocratice, iar noi europenii suntem mult mai seculari si abandonam religia. Stai calm ca nu o sa moara Europa de la asta! O mare parte din musulmanii imigranți fug de islamul extremist și e foarte posibil ca în câteva generații sa înceapă și ei sa își abandoneze religia(musulmanii americani deja sunt mult mai toleranți decât creștinii americani).
"In curand, migrantii vor avea reprezentantii lor in parlamente"
Foarte bine, ar trebuibsa aibă reprezentanți! Toate grupurile demografice majore au nevoie de reprezentanți!
De curiozitate, nu-i asa ca tu crezi ca evreii vor sa distrugă rasa albă?laughinglaughing

| Holiday a răspuns (pentru Bula):

"...crestinismul le da egalitate de drepturi femeilor"

Nu prea, spre deloc.

1 Corinteni 14:34

34 Femeile să tacă în adunări, căci lor nu le este îngăduit să ia cuvântul în ele, ci să fie supuse, cum zice şi Legea.

| Bula a răspuns (pentru chuckmanson):

Evreii nu se inmultesc ca musulmanii (care au si 6-8 copii in familie, pe generatie, adica peste 200 urmasi in 3 generatii). Europenii au mai putin de 2 copii per generatie, deci SCADE populatia (previzibil, de peste 3 ori in 3 generatii).

| Bula a răspuns (pentru Holiday):

Asta a fost valabil cu peste un mileniu inainte, nu in ziua noastra.

| Holiday a răspuns (pentru Bula):

Deci Biblia nu mai e valabila azi? Sau crestinismul nu are treaba cu Biblia? Sau?! Nu exista nici o mentiune in Biblie care sa anuleze ce e scris mai sus.

| darrio2007 a răspuns:

Si daca nu era UE nu eram datori vanduti altora.

| Violleta2022 a răspuns:

Incorect!
Impotriva UE a fost UK-ul care a si iesit, dar romanii sunt de fapt in totalitate pentru UE, odata ce profita din plin de fondurile UE.
De legile si regulile din Romania noi suntem responsabili, nu EU.

Dupa cum spuneam, Dorinele esti copil mic si nu intelegi ce se intampla in realitate, asa ca, te rog nu te mai baga in politica daca nu ai habar!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

"Romanii" despre care vorbesti tu, sunt prostii. Se tem de orice e nou si peste capacitatea lor intelectuala.

Răspuns utilizator avertizat
| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu ai cum sa gandesti sanatos si sa accepti aberatiile prostesti ca adevaruri.
Sunt foarte multi prosti, care adera la un anumit tip de gandire proasta. E strict problema lor, ne izolam de ei si sanatate. Selectia naturala ii va imputina.

| Mosotti a răspuns:

Romanii unii sunt contra UE pentru ca suntem colonia lor, fac ce vor cu noi in interesul lor, ne-a luat toata tara, conditia de intrare in UE a fost sa le dam tot, pamanturi, resurse si orice era strategic.
De aia ai gaze si curent scump acum, ca tu nu mai ai gazele si petrolul tau care ar fi asigurat 80 % din necesarul tarii!

Au facut orice sa nu ne dezvoltam, sa fim la mana lor, ei ne fac politica la ei acolo, nu noi ne-o facem. Au facut asa sa nu mai produci nici carne, sa o iei si pe aia de la ei ca sa le faci vanzare lor.

Ce libera exprimare? Aia o aveai si inainte e 2007, nu era problema. Pe langa ca ai libera exprimare degeaba, ca nu conteaza ca zici tu ceva contra politicului.

Daca traiai in anul 2005 sau in 2009, nu ai fi observat nici o diferenta.

| relian a răspuns:

UE a distrus tot ce nu era bun in RO dar si ce era bun,pentru ca nu era ce voiau ei laughing deci aia nenau adus in stadiu de tara consumatoare,de s-ar putea sa le fim sclavi ar fi minunat,desi cam pe acolo sintem in mare, nu toti dar usor usor cam aia se doreste.

Orice imperiu de geniul asta, are nevoie de scalvi, de mana de lucru ieftina si de consumatori, ca urmare tu muncesti, ti se da 3 lulele,dupa care iti luati inapoi prin vanzarea a ceea ce tot tu ai muncit laughing
Voi credeti ca UE vrea binele unei tari prapadite? E bun doara nu stai sa mori asa fara vise si sperante.

Unde a ajuns OK daca a iesit? A ajuns unde era si pana acum,dar nu mai sunt conditionati de niste analfabeti ajunsi sefi,nu mai vine nimeni sa iti impuna la tine acasa ce sa faci,mai aels daca nu iti este pe plac.
Referitor la libertate,aia o poti avea si daca nu esti in UE laughing libertatea nu inseamna aderarea la mai stiu eu ce imperiu sau uniune,poti fi liber si singur,cei mai liberi de fapt sunt cei din tarile care nu fac parte din uniuni de natii de alte rahaturi.

Cenzura, aia da, pai tu de unde stii ca in UE nu esti cenzurat? De unde stii tu ca nu ti se spune doara ce vor ei sa auzi? Cu ce compari tu sa poti spune ca e cenzura?
Cei din RM au internet daca au cu ce plati si se pot uita si ei la ce te uiti tu.
Cenzura este in UE in RO in Italia ca vor sa te oblige sa iti cenzureze anumite libertati, vor sa te vaccineze obligatoriu, impotriva vointei tale, asta numesti tu libertate?

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru AlexDorinel):

Serios,vaccinare gratuita, asa crezi tu, ori ti-a spus o zana laughing
Dar aia care muncesc sa faca vaccinu ala cine ii plateste? Dupa tine tu ai munci moca, sa te duci undeva si sa muncesti gratis ai faceo?

Asa ziceam si eu.Deci vaccinurile alea is platite de oamenii,dar nu direct de ei, ci din taxele ce oamenii le platesc, guvernu de acolo ia bani si plaeste rahaturi uneori.
Deci eu daca contribui la buget, inseamna ca si din banii mei sunt platite acele vaccinuri, iar eu nu-s de a cord cu asa ceva.

La fel nu-s de acord ca eu nefiind credincios, guvernu sa dea din buget bani la biserica ortodoxaa.sa ia doara la cei care vor,sau sa dea oamenii direct catre biserica.
Tu cand ai o infectie nu-ti plateste guvernu antibiotice, te duci tu si le cumperi din banii tai.
Guvernele incalca f multe drepturi, tu esti mic, cand o sa pricepi astea, atunci o sa stii, asta daca o sa pricepi vreodata.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Normal ca se platesc vaccinurile din taxele si impozitele oamenilor.
De ce sa nu iti convina ca contrubui si tu? Pai asa merge sistemul de sanatate peste tot la general. Fiecare plateste in functie de venit, dar beneficiem toti de full services cand avem nevoie, asa e in UE de exemplu, si e f bine.
Cand ai o infectie un guvern okey iti compenseaza destul antibioticele ca sa-ti fie mai usor la buzunar, sa sprijine omul de rand.
Si da, unul da mai mult, altul mai putin in functie de venit, si avem pentru toata lumea care are nevoie.

E normal sa incurajam vaccinarile ca sa terminam odata cu virusul asta, e vb de sanatatea publica aici.
Eu de ex inainte de vaccin aveam 24 sau 27 valoarea adica sub 50 limita minima, dupa vaccin aveam 17500 deci am armata la panda, in caz ca vine virusul, sa-l termine.

In SUA e cum vrei tu, insa acolo e nasol, ca daca n-ai bani mori, nu te tratezi, acolo nu exista sistem de sanatate de stat ca in UE unde contribuim toti si beneficiem toti, acolo esti tratat doar in functie de cat platesti, adica inumanitate.

Ia aia cu biserica ai dreptate, nici eu nu-s de acord sa finantez o institutie inutila si lipsita total de sens, sa plateasca direct aia care cred in iluzia asta.

| Mosotti a răspuns (pentru AlexDorinel):

Si banii UE de unde sunt? Nu tot din taxele si impozitele oamenilor lor?

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

laughing Nu e nimeni curios de valorile ce le arati tu, punele in rama, baga pe pereti acasa, tine pentru tine.
Eu nu-s curios de ce faci tu, du-te si fa 15 vaccinuri este alegerea ta,de anatomie, biologie, fiziologie esti cam pe dinafara, dar poate ca unia te mai si cred, e atata lume saraca pe planeta asta. Vorbeam de altfel de saracie, aia din cap laughing

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Pai am scris pentru toti nu doar pentru tine, de unde sti ca nu e nimeni curios? Nu vorbi in numele la toti.
Chiar am vrut sa zic si altora ca s-a vazut efectul vaccinului concret la analize, ca nr de antocorpi au crescut mult si sunt in garda in caz ca vine virusul.
Chiar am vrut sa stie lumea asta, nu conteaza ca nu vrei sa stii tu.

Pe tine nu te crede nimeni, tu un neavizat care contrazici mii de specialisti in domeniu!
Cand faci studii pe domeniu ani de zile, abia atunci sa vorbesti, pana atunci nu ai nici un drept.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Nu am spus sa nu iti spui parerea sau ce crezi tu,am spus ca nu-s curios eu pentru ca ai scrie la mine,ceva genul mi te-ai adresat mie,de aia am zis ca eu nu-s curios.
Cand vii si faci o afirmatie,este bine sa si arati ce afirmi,sa arati ce se intampla,cum se intampla.
Ce arati tu si ce spui este total gresit,deci tu ai o parere gresita despre subiectul in cauza.
Pe mine nu trebuie sa ma creada nimeni,dar stii de ce? Pt ca eu nu am venit cu nimic de la mine laughing tot ce am spus,sunt luate tot de la avizatii in domeniu laughing nu sunt eu specialist in anatomie,fiziologie,sau sa fi facut eu descoperiri,ori sa fi observat mai in amanunt cum functioneaza un organism.
Ce stiu sunt tot de la acesti oameni,deci eu le spun, ori le reamintesc ce ei au spus, ce ei au scris.
Eu am dreptul sa intreb pe cel care vine cu balarii, sa le arat ca una au spus pana acum si alta zic acum laughing

Tu esti depasit de situatie, nu stii nimic de anatomie de fizilogie, microbiologie.Cand o sa studiezi macar cat de cat si sa si pricepi,poti sa intri intr-o discutie.

Eu am studiat,nu vorbesc de la radio sant ca tine.
Afla ca un nr crescut de anticorpi intr-un corp sanatos nu este pozitiv,este un lucru rau,deci nu e bine deloc.

Nu ma crezi? Intreaba orice doctor vrei tu.
Ai vrut sa zici ca s-a vazut efectul vaccinului concret laughing ma omule,ma pomule cum sa te mai iau.
Dar cine zice ca o substanta,sau corp strain intrat in tine nu are efect?
Tu te auzi ce spui? Nu trebuie sa arati nimanui nimic,este logic,bagi ceva ce organismu nu vrea,sau ce nu-i trebuie,reactioneaza,este si logic.

Dar se pare ca tu de abia acum ai descoperit chestiile astea elementare.
Si daca maninci ceva si nu-ti place,nu vrei,dar cineva te forteaza organismul tot reactioneaza laughing dapai sa mai bagi in circulatie,in sange chimicale.
Pai ce vroiai sa faca organismul,sa lase corpurile straine sa intre in noi? Pai te duci de suflet daca asa s-ar intampla.

Referitor la numarul anticorpilor ce spui,normal ca e mai mare ca ai bagat in tine ca nesatulu laughing chimicale,ala munceste acu sa le elimine.

Cum am spus intreaba orice doctor sa vezi ce o sa zica.Un nr prea mare,sau mic de anticorpi,golbule rosii,si alte elemente este daunator.
Organismul fabrica mai multi anticorpi doara atunci cand in corp sunt chestii straine si doara,Atentie doara daca vede ca nu poate face fata cu ce sunt la momentu respectiv.

Nu spun eu asta o spun aceiasi specilisti de care vorbesti tu,deci nu e nimic de la mine,de era ceva de la mine,vedean si trebuie sa arat,ce am studiat,ce am vazut,etc.
Pana una alta tu esti un mucea,repeti ce iti baga altii sub gusa laughing arati ceva ce orice om stie, dar cum am spus tu de abia acum ai auzit, banui ca ai mai multi anticorpi cand iti intra ceva in corp laughing dar e bun si asa, uite ca chiar si tarziu ai aflat.

Era mai naspa daca aflai de pe lumea ailanta, atunci chiar nu mai aveai cui sa arati efectul vaccinului laughing concret, te citez laughing

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Concret, din moment ce au lucrat mii de specialisti pe domeniu, eu ii cred pe ei, nu pe tine care esti un neavizat in domeniu, e f simplu. Eu nu trebuie sa arat nimic, ca nu am studii in cercetare pe domeniu, specialistii au studiat si stiu ei ce au facut acolo, si asta e de ajuns.

Asta e o boala cam nasoala, nu iti permiti sa scoata corpul anticorpii cand i se scoala si pana atunci boala sa-si faca de cap, ai nevoie de armata in garda deja, asta este, mor oameni omule, chiar in blocul prietenului meu au murit deja 3-4 de corona si asta asa in ultimile 3 luni, si nu aveau 80 de ani si nici alte boli nu aveau, evident nevaccinati ca si el, ca si el e tot ca tine contra vaccinului.
Si cand erau pe patu de spital cu masca de oxigen pe ei regretau ca nu s-au vaccinat, asta e.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Am intrebat intr-un mesaj anterior cate clase ai,tocmai pentru ca din ce bazaconii spui,arata ca nu ai trecut pe la scoala mai deloc.

Inca odata iti repet,ce eu am aratat,deci am aratat,este ce au spus specialistii tai,nu e nimic de la mine.
Daca nu poti pricepe mura in gura,mai mult nu am ce sa iti fac,doara sa te duc la recycle laughing atat a mai ramas.
Daca crezi pe aia,aia tot ce am aratat eu zic,doar trebuie sa stii ce sa intrebi.
Deci dupa specialistii tai organismul tau nu stie ce sa faca,trebuie sa vina ei sa faca in locu lui sau cum?laughing amice esti deja jalnic,te faci de tot rahatu.
Eu am spus ceva,am spus intreaba orice doctor,specialistii tai daca un numar mare sau mic de anticorpi,. globule rosii etc este bine sa ai in corp.
Eu nu vorbesc de morti,oamenii mai trebuie sa si moara,daca nu stiai si poti afla acum,afla ca oamenii nu-s nemuritori. Oamenii mor de batranete,de boli,de accidente.
Referitor la boala asta nu exista un om sa moara de boala asta,nu exista asa ceva.
Aia nu au regretat nimic, pentru ca nu aveau ce.
Stii ce o sa fac? Deja aratI cat de slab esti sa nu zic altceva, esti indoctrinat la maxim, nu mai poti fi salvat nicicum, asa ca e mai bine sa iti vezi de tigaile tale.

Nu mai scrie mie nimic pe aici ok? Nu mai raspunde la raspunsurile mele, raspunde celor care intreaba.

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Nu conteaza, eu nu te cred pe tine si nici pe acei "specialisti" care se erijeaza in specialisti si-s contra vaccinului.
Recomand la toti sa se vaccineze, si cu asta basta, ca altfel murim cu zile, sa fie clar.

Daca vrei sa vezi cata scoala am, iti arat actele, dar daca am scoala asa cum am zis, faci cinste cu o pizza mare si o sticla de 1, 5 L de Fanta zero!
Nu mai discutam pe acest subiect ca nu are sens.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Acteke ce le ai de la scoala dule la tara si dale alora sa se puna la wc laughing acolo is bune ce ai tu.
Tu gandesti ca unu nivel pregradinita, asta asa ca idee.
hai sa ne vaccinam ca altfel murim cu totii laughing tu auzi ce balarii scrii.

Te mai intreb un singur lucru dupa daca tot mai continui sa scrii la mine te elimin laughing
Inainte sa fie vaccinurile oamenii aia cum de nu au murit cu toti? Cum d e am ajuns azi miliarde, asta fara vaccinuri.
Tu stii cand au aparut vaccinurile astea ce spui tu ca mori de nu le faci?
Du-te si informeaza-te apoi te duci si te dai cu capu de wc laughing sau te bagi cu capu acolo sa nu mai iesi deloc, Hai du-te canta la alta masa, nu esti nici de nivelul gradinita.

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Si daca ma faci al dracu fac 1000 usere si pleci singur de aici de te terorizez pana crapi, si nu ma va putea opri nimeni, deci n-are sens sa ma elimini ca nu te mai stresez, stai linistit, nu o sa-ti mai scriu decat acum ultima data.
Nu te pune cu nebunu de mine ca ti-o iei cu orice risc, ca deja ma enervezi cu amenintarile astea, nu mai rade aiurea. Dar ai noroc ca nu-mi pun mintea cu tine, te ignor eu dar asa teoretic, nu-ti dau ignore ca nu meriti nici macar atata atentie.
Am 20 ani de net si ma pricep ffff bine la multe.

Sunt om cu oamenii dar nu cu oamenii redusi care fac pe altii prosti. Cand un om e neom ma transform intr-o bruta, asta sa stii si tu si toti de aici, fac razboi si cu riscul puscariei si in viata reala, eu nu-s sanatos! Scot sabia si tai la o adica! Hai pa!

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Esti praf amice, nu stii absolut nimic, nici de unele.Nu stii absoltu nimic din nici un domeniu, asta ai aratat pe aici tot timpu.Numa gura e de tine,dai din gura frunze uscate laughing nimic concret,numai vorbe goale,nici o explicatie, nimic folositor laughing Hai ura si la gara laughing
fa razboi, dar tare ma tem ca fugi primul laughing esti genul ala tare in gura doara pe net, la telefon, chestii de genu, cand e sa te trezesti fata in fata dispari in ceata laughing

| Celcestietot a răspuns:

Nu-i nimeni contra U.E., altfel nu mai eram in aceasta.

| RecKinul a răspuns:

O mare parte sunt contra UE doar din prostie. Degeaba le vorbești despre civilizație unor persoane care habar nu au ce este civilizația. UE nu presupune nici o renunțare la tradiții. România e o țară bogată în multe resurse dar e multă prostie în capul foarte multor persoane. Prostia este cea mai mare problemă a acestei țări și de multe ori prostia e mână în mână cu sărăcia. Astfel de persoane retrograde mă face să-mi fie rușine că sunt român.

Răspuns utilizator avertizat