| anonim_4396 a întrebat:

Zece prieteni au ajuns intr-o seara la un han si au cerut cazare, prcizand, insa, ca vor sa aiba fiecare pat separat. Hangiul s-a vazut in incurcatura, pentru ca avea disponibile numai noua camera de cate un pat. Dupa ce s-a mai gandit putin, a gasit totusi o solutie. A pus pentru inceput, temporar, pe primii doi insi in camera A. In camera B l-a pus pe insul 3. In C si D au intrat 4 si 5. Camerele E, F, G le-a oferit insilor 6, 7 si 8. Pe 9 l-a introdus in H. A socotit acum ca 10 este unul din cei doi care au stat pana atunci in A. L-a scos de acolo si l-a pus in cmera I.
Cum credeti ca a reusit hangiul sa-i cazeze pe cei zece in noua paturi, cate unul in pat?

Răspuns Câştigător
| William a răspuns:

Ai zis ca sunt 10 prieteni...in problema sunt doar 9.
In camera A intra 2 oameni, in camerele B, C, D, E, F, G, H intra cate un om, deci avem 9 oameni pana acum.
Apoi hangiul decide ca ar fi o idee buna sa il mute pe unu in camera A in camera I, si asa ajungem sa avem 9 oameni cazati in 9 camere.

| sabin89 a răspuns (pentru William):

Scuze ca am neglijat sa-ti raspund pana acum. Raspunsul tau e bun. Sper ca ti-a placut problema, e amuzanta. Am gasit-o si eu intr-o revista engleza.

| William a răspuns (pentru sabin89):

Nu-i nimic. Mi-a placut dupa ce am rezolvat-o. Imi poti da funda?

| sabin89 a răspuns (pentru William):

Sigur ca iti dau funda, fiindca nu ai niciun concurrent.

| William a răspuns (pentru sabin89):

Mersi.