| sabin89 a întrebat:

Odată, fiind în drumeţie cu un grup de prieteni, am tras noaptea la un han şi am cerut cazare. Eram zece persoane. Hangiul, având disponibile doar nouă camere a câte un pat fiecare, ne-a spus că trebuie ca doi dintre noi să doarmin doi în pat. Noi ne-am supărat, că voiam să dormim fiecare singur. Hangiul s-a mai gândit puţin şi a găsit soluţia, după cum urmează: Îi pune pe doi drumeţi, temporar, în camera A. În camera B îl pune pe drumeţul al treilea. În C - pe al patrulea. În D - pe al cincilea. În camerele E, F şi G pune drumeţii 6, 7 şi 8. Iar în H - pe drumeţul 9. Drumeţul 10, fiind unul din cei doi din camera A, este luat acum şi pus în camera I. Şi uite aşa, ne-a cazat pe toţi 10 conform cerinţei noastre. Cum vă explicaţi?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Dacă 10 era in camera A,
Nr 1 (respectiv 2) unde era(u)?

14 răspunsuri:
| sabin89 explică:

De fapt, hangiul l-a mutat pe al doilea drumeţ din A, în camera 9 ( I), la un loc cu al 10-lea drumeţ.
Am văzut că majoritatea v-aţi prins de "escrocherie". happy

| aditimus a răspuns:

Solutia este ca cei doi care doreau sa doarma impreuna dar nu vroiau sa recunoasca cand au fost pusi impreuna s-au indragostit iremediabil si au trait happily ever after.

| Catrice a răspuns:

Ori unul doarme pe hol, ori in camera cu fiica hangiuluihee hee

| Inferno a răspuns:

"Drumeţul 10, fiind unul din cei doi din camera A"
Deci spui ca erati zece persoane dar a zecea persoana este de fapt tot prima (sau a doua) persoana.
Pai asta inseamna ca nu erati zece ci noua.
Later edit: M-am pacalit. Nu ai specificat ca in camera A s-ar afla drumetii 1 si 2, ci doar ca se afla doi drumeti. Deci este posibil ca unul din cei doi sa fie drumetul 10.
In orice caz tot nu vad ce este de explicat.
Stim ca in prima camera se afla o persoana, iar in celelalte opt camere se afla alte opt persoane. Despre persoana care e in plus nu se precizeaza nimic. Hangiul a reusit sa gaseasca o modalitate de a caza 9 persoane in 9 camere. Ce e de explicat in asta?

| sabin89 explică (pentru Inferno):

"Hangiul a reusit sa gaseasca o modalitate de a caza 9 persoane in 9 camere." - Da, şi pe a 10-a a pus-o să stea cu altul în pat.
Deci asta trebuia arătat că nu ne-a cazat conform cerinţei noastre (cum am scris eu în enunţ).

| Inferno a răspuns (pentru sabin89):

"Da, şi pe a 10-a a pus-o să stea cu altul în pat."
De unde reiese treabă asta? Poate pe a 10-a persoana nu a mai cazat o deloc.

| sabin89 explică (pentru Inferno):

Da, ai dreptate. O fi lăsat-o pe scări plângând. - ha ha
E derutant enunţul, conceput tocmai ca să ne distrăm puţin. Ideea era de a sesiza greşeala de la finalul enunţului, unde se spune că "ne-a cazat conform cerinţei noastre". Nu ne-a cazat conform cerinţei noastre, că noi cerusem ca toţi zece să avem cameră cu un pat.

| minrest a răspuns:

Cum imi explic, ce? Ca au intrat 9 oameni in 9 camere? Ala din camera 9, cum spui tu h, nu este drumetul 10, ci drumetul 1 sau 2, ca astia erau in camera 1 (a). Iar drumetul 10 a ramas fara camera.

| minrest a răspuns:

E misto problema, te face sa iei turistul 1 sau 2 drept turistul 10. Eu unul a trebuit sa fac o schema ca sa inteleg.

| Furnicuta000 a răspuns:

Nici eu nu imi explic. Daca faci o schema pe hartie reiese ca trebuie sa stea 2 intr-o camera, dar felul in care e explicat...

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Ați fost doar noua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum ne explicam noi nu contează.
E interesant ce apare pe programu de la recepție cum arata facturile ca acolo e clar camera persoana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Drumetul 10 e drumetul 10.
1 si 2 raman in A, așadar doar mi-am pierdut timpul, crezând ca e magie, ca sa vad care e treaba, cu toate ca am mai auzit-o.
Nu o sa primesc nici funda pentru ca iti sunt antipatic, viata e frumoasa oricum.

| NoisyLight a răspuns:

Fals. Care dintre nr.1 și nr.2 a fost cazat cu nr.10? Dacă a fost cazat nr.2, atunci nr.1 unde a dormit? În beci? laughing